Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Zahid Karakaya · 28 Ocak 2023

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı, hedef pazarı bulmak, marka imajı yaratmak ve internet üzerinde pazarlama kampanyası oluşturmak ve sürdürmek için çalışan kişidir.

Dijital pazarlama sektöründe çalışmak önünüze yüzlerce fırsat sunabilir. Son 4 yıldır dijital pazarlama uzmanı olarak çalışıyorum ve bu yazıda dijital pazarlama uzmanı olmak için atılması gereken adımları anlatacağım.

Özellikle bu rehberde, dijital pazarlama uzmanları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

 • Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?
 • Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin 10 Adım
 • Dijital Pazarlama Uzmanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarını kullanarak bir web sitesinin (işletme veya ürünler) çevrimiçi tanıtımından sorumlu, birden fazla yeteneğe sahip kişidir.

Tüm dijital pazarlama uzmanları çevrimiçi araçlar hakkında iyi bir bilgiye sahip olması gerekir.

Sorumlulukları:

 • SEO kampanyaları oluşturmak, uygulamak ve takip etmek
 • PPC(Tıklama Başı Maliyet) kampanyalarını analiz etmek ve optimize etmek
 • İçerik pazarlama kampanyalarını denetlemek
 • Sosyal medya ağlarını kullanmak (trafik, marka imajı ve satış için)
 • Dijital pazarlama ekibinin diğer üyelerini yönetmek
 • Tüm dijital kampanyaların faaliyetlerini koordine etmek
 • Tüm dijital pazarlama kanallarını analiz etmek

Dijital pazarlama uzmanı ile SEO uzmanı arasındaki fark, bir dijital pazarlama uzmanı birden fazla alanda uzman olması gerekir, yalnızca tek bir uzmanlık alanında değil. Genel olarak dijital pazarlamanın nasıl çalıştığına dair geniş bir bilgiye sahip olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin 10 Adım

Dijital pazarlama uzmanı olmak çok fazla sıkı çalışma gerektirir, ancak internet üzerinde yapabileceğiniz en kapsamlı iştir.

Gerekli çabayı göstermekte istekliyseniz, sizi dijital pazarlama uzmanı olma yolundan alıkoyacak hiçbir şey yok.

Dijital pazarlama uzmanı olmak için atmanız gereken 10 adım:

 1. Dijital Pazarlama Temellerini Öğrenin
 2. SEO Uzmanı olarak çalışın
 3. PPC(Tıklama başına maliyet) Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirin
 4. Sosyal Medya Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirin
 5. İçerik Pazarlama Kampanyaları Uygulayın
 6. E-mail pazarlamanın nasıl çalıştığını öğrenin
 7. Ekip Yönetmeyi Öğrenin
 8. Veri analizi / Raporlama araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin
 9. Dijital Pazarlama Sertifikası Alın
 10. En Son Dijital Pazarlama Trendlerinden Haberdar Olun

 1. Adım: Dijital Pazarlamanın Temellerini Öğrenin

Dijital pazarlama uzmanı olmanın ilk adımı, dijital pazarlamanın ne olduğunu ve nasıl işlediğini öğrenmektir.

Dijital pazarlama, genel olarak bir web sitesini veya ürünleri çevrimiçi olarak tanıtmak için kullanabileceğiniz bir takım teknik yöntemi kapsayan bir terimdir.

En önemli dijital pazarlama çalışmaları:

 • Web Site Pazarlama
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEO ve PPC)
 • İçerik Pazarlama
 • Sosyal Medya Pazarlama
 • E-mail Pazarlama
 • Satış Ortaklığı (Affiliate marketing)
 • Video Pazarlama

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, her dijital pazarlama çalışmasının ne olduğunu, ne yaptığını ve nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekir.

 1. Adım: SEO Uzmanı Olarak Çalışın

Dijital pazarlamanın ne olduğu konusunda genel bir fikir edindikten sonraki adım, SEO konusunda uzmanlaşmak ve SEO uzmanı olmak.

SEO, bir dijital pazarlama kampanyasının başarısı için en önemli role sahip, bu nedenle bir web sitesini arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

SEO geliştirmek, diğer dijital pazarlama araçlarıyla çalışmayı da kolaylaştıracaktır.

Ekibinizde tecrübeli SEO uzmanlarının olması daha iyi olsa da, dijital pazarlama uzmanı olarak her şeyi kontrol etmeniz gerekiyor ve bunu yapmanın en iyi yolu SEO konusunda bilgi birikimine sahip olmak.

SEO Uzmanı olmak için kaynaklar

SEO Nedir? : SEO hakkında bilmeniz gereken temel bilgilerin bulunduğu bir yazı.

SEO Eğitimi : SEO uzman olabilmek için ayrıntılı eğitim veren bir kaynak.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur? : SEO uzmanı nasıl olunur sorusuna ayrıntılı olarak cevap veren bir yazı.

Google'da Nasıl İlk Sıraya Çıkılır? : Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlatan adım adım rehber.

 1. Adım: PPC(Tıklama başına maliyet) Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirin

Zamanınızın ve bütçenizin önemli bir kısmı, Google Ads veya Facebook'ta PPC kampanyalarını yönetmek için kullanacaksınız.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, farklı kampanya türleri ve sonuçları hakkında nasıl doğru yöntemler kullanacağınızı, ölçüp analiz edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ekibinizin ve sektörünüzün büyüklüğüne bağlı olarak, bir dijital pazarlama kampanyasında yalnızca PPC kampanyalarının yürütülmesi olmazsa olmazlardandır, bu nedenle PPC'de uzmanlaşmak önemli olmaktan çok daha fazlasıdır.

 1. Adım: Sosyal Medya Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirin

Facebook'ta ücretli reklamları kullanmanın yanı sıra, pazarlamanın diğer ağlarda nasıl çalıştığını da bilmeniz gerekiyor.

Tanıtılacak web sitesinin türüne bağlı olarak, Twitter, Pinterest veya LinkedIn gibi diğer sosyal medya ağlarında yer almanız gerekebilir. Bu nedenle gerekli yeteneklere sahip olmanız önemli.

Sosyal medya her ne kadar arama motoru optimizasyonu kadar etkili bir araç olmasada firmanızın imajını yansıttığınız bir yer. Ayrıca son SEO çalışmalarında anladığım bir nokta sosyal medya kaynaklık trafikler sıralmanızı gerçek anlamda artırıyor.

Sosyal medya kullanımının her geçen gün arttığı bir devirdeyiz, kullanıcıların ekran sürelerinin bir çoğu sosyal medya platformlarında bu noktada önemli bir not olarak web site kullanıcı deneyiminizi bu platformları baz alarak geliştirebilirsiniz.

Örneğin, bir süre önce ziyaretçilerimin yazılarımı - bloglarımı daha rahat okuyabilmeleri için web siteme karanlık mod özelliğini ekledim.

 1. Adım: İçerik Pazarlama Kampanyalarını Uygulayın

Tüm dijital pazarlama kampanyalarınızı güçlendirmek için yapmanız gerekenler:

 • Kullanıcıların isteklerini karşılamak
 • Kullanıcıların ilgisini çeken içerikler oluşturmak
 • Her platform için optimize edilmiş anahtar kelimeleri bulmak(SEO, FB, vb.)
 • Sıralamaları artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve dönüşüm sağlamak

İçerik; metin, video veya ses biçiminde olabilir. YouTube videoları, açılış sayfaları, podcast'ler vb. gibi farklı biçimlerde olabilir.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, ne tür içerik üreteceğiniz ve her içerik türünün performansını ne zaman ve nasıl ölçüleceği konusunda bir plan hazırlamanız gerekir.

İyi organize edilmiş bir dijital pazarlama ekibinde, işiniz içerik yazmak olmayacak (bu görev için metin yazarlarıyla çalışabilirsiniz), ancak her çalışma için doğru içerik türünün oluşturulmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzda.

 1. Adım: E-mail pazarlamanın nasıl çalıştığını öğrenin

E-mail hala en popüler satış araçlarından biri. Sosyal medyanın yükselişine rağmen, pazarlamacılar satışı tamamlamak, daha fazla potansiyel müşteri elde etmek ve müşterileriyle etkileşim kurmak için e-mail pazarlamasını kullanıyor.

E-mail ile pazarlama, genellikle satışın son adımıdır. Diğer tüm dijital pazarlama kampanyaları (SEO, PPC, İçerik Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlaması), e-mail pazarlaması için potansiyel müşteriler oluşturur.

Çoğu ekipte, e-mail pazarlaması çok fazla dikkate alınmaz, bu nedenle e-mail pazarlama kampanyaları yürütme sorumluluğu doğrudan dijital pazarlama uzmanı denetimine düşer.

Örneğin, bu blog içindeki tüm yazılarımın en alt kısmında ziyaretçilerime haber bültenine kayıt olmaları için bir kutucuk bıraktım. E-mail adresleri ile bültenime haber olan kişiler bu tarz hiç bir yerde bulamayacağınız yazılara erkenden erişim imkanına sahip oluyor.

 1. Adım: Ekip Yönetmeyi Öğrenin

Dijital pazarlama uzmanı olmak için ekip yönetimi konusunda tecrübe sahibi olmanız gerekir.

Bunun nedeni, işinizin bir kısmının, dijital pazarlama ekibini oluşturan uzmanlara liderlik etmek ve yönetmek olması.

Büyük dijital pazarlama ajanslarında, dijital pazarlama uzmanı esasen ekibin yöneticisidir (veya ekip lideri). Teknik bilgilerin yanı sıra, bir ekibi yönetmek için gerekli özelliklere sahip olması gerekir.

Kullancağınız araçların nasıl çalışılacağını bilmek, hedefler belirlemek, ekibinizi eğitmek ve ekip arkadaşlarının yapması gereken diğer tüm görevleri bilmek anlamına gelir.

Serbest (Freelance) çalışan olarak çalışan küçük ekipler veya dijital pazarlama uzmanları için insanlara görev vermek zorunda kalmayabilirsiniz, ancak yine de proje planlarını nasıl oluşturacağınızı, yapı taşlarını nasıl belirleyeceğinizi ve bir projenin ilerlemesini nasıl izleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

 1. Adım: Veri Analizi / Raporlama Araçlarını Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin

Dijital pazarlama kampanyalarını izlemenin ve optimize etmenin yanı sıra, bir dijital pazarlama uzmanının günlük görevlerinden biri de verileri analiz etmek ve raporlar hazırlamaktır.

İster pazarlama departmanına ister doğrudan müşteriye raporlar olsun, bir dijital pazarlama yöneticisinin çeşitli dijital pazarlama araçlarını nasıl kullanacağını bilmesi gerekir.

Bilmeniz gereken araçlar:

 • Google Analytics
 • Google Data Studio
 • Google Arama Konsolu(Search Console)
 • Facebook Reklamları Raporlama
 • SEMRUSH veya benzeri (Ahrefs, Moz, HubSpot, vb.)

 1. Adım: Dijital Pazarlama Sertifikası Alın

Dijital pazarlama uzmanı olmanın en hızlı ve en verimli yollarından biri, kapsamlı bir dijital pazarlama eğitimi almaktır. Benim kişisel tavsiyem herkese sunulan hazır paket eğitimlerden ziyade özel dersler almanız daha verimli olacaktır. Eğer özel ders almayı düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Bir dijital pazarlama eğitimi, binlerce metin okumadan veya ek kaynaklar aramak zorunda kalmadan direkt olarak dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecektir.

Bunun yanında güvenilir kaynaklardan dijital pazarlama sertifikası almak, Dijital pazarlama biliyorum demek için harika bir yol.

Sertifika sahibi olmak, iyi bir dijital pazarlama uzmanı olduğunuzu kanıtlamaz, ancak iş için gerekli bilgiye sahip olduğunuzu gösterir.

Tabii ki, büyük bir ajans veya şirkette bir pozisyonu güvence altına almak için, birkaç yıllık çalışma deneyimine ve uzmanlığınızı göstermenin yollarına (başarı hikayeleri ve vaka çalışmaları) sahip olmanız gerekir.

 1. Adım: En Son Dijital Pazarlama Trendlerinden Haberdar Olun

Google, arama sonuçlarında ve algoritmalarında yıllık olarak binlerce güncelleme yapıyor, Facebook her zaman yeni özellikler ekliyor / değiştiriyor, Google Ads yapay zeka'ya doğru ilerliyor vb.

Dijital pazarlama endüstrisinde meydana gelen değişiklikler hiç bir zaman bitmez (günlük diyebilirim) ve fazla sayıda değişiklik olur.

Dijital pazarlama uzmanları için öğrenme asla bitmez ve bu durum bu mesleği çok macera dolu ve zorlu kılan bir şey. Her zaman öğrenilecek yeni şeyler olduğu için asla sıkılmazsınız.

Bu kabul edemeyeceğiniz bir durumsa, dijital pazarlama uzmanı olmak sizin için iyi bir seçim olmayabilir.

Öte yandan, dinamik bir ortamda çalışmayı seviyorsanız, en son trendlerden haberdar olduğunuzdan emin olmalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanları Ne Kadar Kazanıyor?

Artık dijital pazarlama uzmanı olmak için ne gerektiğini bildiğinize göre, bunca çabaya değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Birçok meslekte olduğu gibi, bir dijital pazarlama uzmanının maaşı büyük ölçüde deneyime, bölgeye ve iş türüne (bir şirkette çalışma veya serbest çalışma) bağlıdır.

Türkiye'deki dijital pazarlama uzmanlarının aylık maaşı 2.500 TL ila 18.500 TL arasındadır.

Aşağıdaki tablo, yılların deneyimine göre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dijital pazarlama uzmanlarının ortalama yıllık maaşını göstermektedir .

 • Giriş Seviyesi (1 yıldan az deneyim) - 2.500 TL
 • Kariyer Ortası (5-9 yıllık deneyim) - 7.500 TL
 • Deneyimli (20 yıldan fazla deneyim) - 18.500 TL

(Not: Bu rakamlar %100 gerçek maaşları yansıtmaz.)

Serbest (Freelance) çalışan olarak çalışmayı planlıyorsanız, deneyimli bir dijital pazarlama yöneticisi ayda 30.000 TL'ye kadar kazanabilir.

Sonuç

Dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız bu üç şeyi bilmeniz gerekir:

 1. Her türlü dijital pazarlama yöntemini bilmeniz gerekir.
 2. Dijital pazarlama dinamik bir sektör ve sürekli yeni şeyler öğrenme, bir dijital pazarlama uzmanının günlük rutininin bir parçasıdır.
 3. Maaş, tecrübe ve yeteneklerinize bağlıdır.

Dijital pazarlama uzmanı olmak için bir üniversite diplomasına sahip olmanıza gerek yok.

Öğrenmeye ve gerekli çabayı göstermeye hazırsan, seni dijital pazarlama alanında bir kariyere başlamanı engelleyecek hiçbir şey yok.