Google Uzmanı

Zahid Karakaya · 22 Şubat 2023

Google Uzmanı

Nasıl Google Uzmanı Olunur?

Arama Motoru Optimizasyonu ya da diğer adıyla SEO alanında teknik, analitik ve yaratıcı geliştirmeleri planlayan, uygulayan ve sonuçlarını analiz eden kişiye Google uzmanı diyebiliriz. Google uzmanı sadece SEO alanında değil, dijital dünyayla ilgili her gelişmeyi takip eder ve SEO kapsamında entegre olmak adına planlamalar yapar. SEO kendi başına geniş bir alanda, dijital pazarlama alanında uygulanabilecek her metodu uygulayabilmek Google uzmanın asıl işi olmalıdır.

Yıllar önce yaptığımız SEO çalışmları ise, şuan yaptığımıza ne inanın hiç bilmiyorum. O zamanlar bu kadar büyük bir dijital dünya yoktu. Bir iki tıklama sayesinde sıralamaları hızlı bir şekilde yükseltmeniz mümkün olabiliyordu. Ancak günümüzde bir Google uzmanı UX, tasarım, bilgi mimarisi vb. pek çok farklı disiplini tecrübe etmeli ve çok iyi bir ekip oyuncusu olmalı. Çünkü artık tek başınıza şapkadan tavşan çıkaran adam pozisyonunda değilsiniz. Bir SEO çalışmasını yürütürken farklı ekiple koordinasyon içinde çalışmak durumundasınız. Yeri geldiğinde bir front end developer ile onun anladığı dilden konuşabilmelisiniz ama günümüzde Google uzmanları front endlerle herhangi bir sıkıntı yaşamamakta. Bu nedenle kendinizi çok iyi şekilde geliştirmeli ve gelişmeleri çok yakından takip etmelisiniz.

Google Uzmanı Olmak

Google uzmanı Hangi Yeteneklere Sahip Olmalıdır?

Bir tür metodoloji olarak da değerlendirebileceğimiz SEO, dört temel yeteneğe ihtiyaç duyar:

Teknik hakimiyet

Web sitelerinin nasıl yapıldığını, teknolojinin ve kodlamanın nasıl bir mantıkta çalıştığını, arama motorlarının Web sitelerini nasıl taradığını anlamanızı sağlar. Ayrıca analitik gözlem ve yaratıcılık konusunda da teknik hakimiyete ihtiyacınız vardır, sürecin başından sonuna kadar her saniye teknik gözlem ve üretim yapabilecek kadar teknolojiye hakim olmanız gerekmekte.

Analitik gözlem

Web sitelerinde yer alan eleman ve fonksiyonların nasıl sonuçlar doğurduğunu, stratejik değişikliklerin ve çevresel etkilerin ne kadar destekleyici olduğunu ve yaptığınız işin nasıl bir sonuç verdiğini anlamanızı sağlar. Açıkçası analitik gözlem kişiye göre değişir ve nasıl yapılıyorsa ortaya çıkan sonuç da o yönde olur. Bir söz vardır; “Analizin başarısı analiz yapan kişinin yeteneklerine bağlıdır”

Yaratıcılık

Yaratıcılık çok ayrı incelenmesi gereken bir kavramdır, bazı insanlar görsel yaratıcılığa sahipken bazı insanlar da matematiksel yaratıcılığa sahiptir. SEO çalışmalarında her ikisine de bir miktar sahip olmak önemlidir çünkü hem teknik süreçte hem de tasarım sürecinde yaratıcı hamleler yapmak harcayacağınız zamanı ve bütçeyi minimumda tutmanıza yardım edecektir.

Google uzmanı Hangi Yeteneklere Sahip Olmalı

Takım Oyuncusu Olmak ve İyi İletişim Becerisi

Yukarıda da belirttiğim gibi, SEO çalışmasını yürütürken pek çok farklı ekip ile birlikte iş yapabilmeniz ve onlarla iyi bir iletişim kurabilmeniz şart hale gelmiş durumda. Yeri geldiğinde “nabza göre şerbet” vermeyi, kibirli olmamayı ve karşı tarafın penceresinden bakabilme yeteneğinizi geliştirmek durumundasınız. Unutmayın; birlikte çalışacağınız ekibi ikna edemezseniz, bir arpa boyu yol alamazsınız. Benim size tavsiyem, SEO çalışması sonrası elde edilecek kazanımları çok net bir şekilde ortaya koymak ve tüm partileri ikna etmek. Bunu yaparken her ekibin farklı öncelikleri olabileceğini de unutmadan hareket etmelisiniz. pratik seo önerileri

Tam da bu noktada görsel yaratıcılık ve matematiksel yaratıcılık arasında bir seçim yapmanız gerekebilir çünkü her ikisinin de bir arada tam olarak bulunması mümkün olmayabilir. Bu bir eksiklik ya da bir yanlış değildir, hepimizin yetenekleri ve anlayış biçimi farklı olacağından, kendimize fazla yüklenmememiz en iyisidir.

Bir Google uzmanı olmak istiyorsanız mecazi olarak iki farklı karaktere sahip olmanız gerekebilir;

İlki: Planlayan, strateji geliştiren, çözümler bulan ve yeni öneriler sunan bir profesyonel. İkincisi: Duruma kullanıcı gözünden bakabilen, basit ve yalın davranışların altındaki eğilimleri analiz edebilen bir kullanıcı.

Planlama, stratejinin geliştirilmesi ve uygulanması sürecini, çözüm ve öneriler de sürecin iyileştirilmesini sağlayan hareketleri içermektedir. Arama motoru optimizasyonuna sadece link almak, anahtar kelime paketleri üzerinde çalışmak veya içerik üretmek olarak bakmamak gerekir, çünkü süreç sanıldığından daha detaylı ve ince işlenmesi gereken bir iştir.

Kullanıcıyı anlamaya çalışırken de, siteyi ziyaret eden bir kullanıcının nasıl davrandığını, hangi teknolojiyi kullandığını, ziyaret sırasındaki olumlu olumsuz deneyimlerini ve benzeri birçok önemli faktörü gözlemleyebilmek gerekir.

En İyi Google Uzmanı Olmak

Bir Google uzmanının Günlük Rutini Nasıldır?

Yukarıdaki bölümde yazdıklarım hoşunuza gittiyse ve kendinizi Google uzmanı olmaya hazır ve nazır hissediyorsanız, köprüden önce son çıkışı kaçırmamanız için size biraz günlük çalışma rutinimden bahsedeyim.

Gece 02:45’te yatıyorum, sabah 9:45’te kalkıyorum. Herkes uykudayken ve etrafta ölüm sessizliği varken pek çok işi halletmiş oluyorum. Sabah ilk işim nefes egzersizleri ile birlikte meditasyon yapmak oluyor. Bir Google Uzmanı kafasında gün içinde onlarca tilki dolaştığı için, zihni dinginleştiren bu tür aktiviteler gün içinde daha akılcı kararlar almanızı sağlıyor. Zira yapacağınız bir yanlış yönlendirmenin hem maddi kayba hem de müşteri kaybına yol açması söz konusu. O yüzden sağlam kafa sağlam vücutta bulunur prensibinden yola çıkarak, bir sporcu gibi kendinize ve zihninize çok iyi bakmalısınız diye düşünüyorum.

Meditasyon sonrası biraz su içip, bir şeyler atıştırdıktan sonra, kahvemi demliyorum ve kitap okuyorum. Kitap okumanın bir nevi beynimi ısındırmak gibi bir işlevi var. Ayrıca gün içinde kimi zaman yoğunluktan kitap okumaya vakit kalmadığını fark ettim ve neden bu işi sabahın köründe yapmıyorum dedim.

Kitap faslı bittikten sonra, günü en önemli işlerden, gereksiz ıvır zıvır işlere göre planlıyorum. Böylece sabah en enerjik ve dinamik olduğum anda küçük zaferlerle yetinmek yerine, asıl önemli işlere odaklanıyorum. Onları bitirdikten sonra gereksiz ıvır zıvırlara dalıyorum.

Son 3 senedir bir makine düzeninde çalışıyorum. Google uzmanlığı söz konusu olduğunda öyle 2 hafta dünyadan elimi eteğimi çekeyim, şöyle alıp kafamı uzaklara gideyim gibi bir lüksünüz olmuyor. Bir yerlere gitseniz dahi, bir meslek hastalığı olarak, İnternete bağlanıp takip ettiğiniz sitelerin genel performansına bakıyorsunuz.

Kimi zaman etkinliklere katılıyorum ve kurumsal ve bireysel Google Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunlar için ekstra mesai harcamak durumundasınız. Ne kadar tecrübeli olsanız da, her web sitesinin ve katılımcının senaryosu kendine özgü ve tek. İyi bir hazırlık yapmazsanız, çok zor durumlarda kalabilirsiniz.

Google Uzmanı Yapılacaklar Listesi

Bütün bu uyarılarımdan sonra hala Google uzmanı olmaya heves ediyorsanız, o zaman sizi şöyle alalım:

Arama Motoru Optimizasyonu Konseptini Anlamak

Arama Motoru Optimizasyonu, temelde arama motorlarının sıralama faktörlerini yerine getirmek üzerine kurulmuş olsa da, gelişen teknoloji ve değişen davranış modelleri dolayısıyla oldukça geniş bir kapsamda ele alınmalıdır. Özellikle gelişen teknoloji kullanıcı davranışlarını değiştirerek SEO ve benzeri dijital pazarlama alanlarında da farklı ihtiyaçları ortaya çıkardı.

Arama motorlarının ilk dönemlerine göz attığımızda, her şey çok basit ve hızlı gerçekleşiyordu, Nasıl SEO Uzmanı Olunur? konulu yazımıza hızlıca göz atarsanız, bugüne kadar nelerin değiştiğini görebilirsiniz. Teknoloji kendi içinde hızlı bir gelişim ve değişim yaşadığı için SEO da değişiyor ve teknolojinin hızına ek olarak yeni platformlar, yeni kavramlar ortaya çıkıyor. Sosyal Medya, Dijital Reklamcılık, Mobil işletim sistemleri derken teknolojiyi artık cebimizde taşıyoruz ve günün her dakikası internete bağlıyız.

SEO, İnternete neredeyse sürekli bağlı olan kullanıcıların ne yapacaklarını, ihtiyaçlarının ne olduğunu ve neden hoşlanıp neden hoşlanmadıklarını anlamaktır. Analitik bakış açısı sadece matematiksel olmamalıdır, sosyal ve psikolojik davranışları analiz etmek ve davranışların en hassas şekliyle yorumlanması da Google uzmanından beklenen bir yetenektir. “Kullanıcıyı anlamak” kavramının tam olarak karşılığını vermek, hem sayısal hem de sosyal analizler çıkarmakla ilgilidir.

Basitçe arama motorları bunu yapmak üzere programlanmıştır diyebiliriz. Kullanıcının neyi aradığını, arama yaparken aslında ne görmek istediğini, ayrıca başka neleri görmenin hoşuna gideceğini anlamak için yeni özelliklerle donatılır ve sürekli güncellenir. Google uzmanı da bu yenilik ve güncellemeleri yakından takip etmelidir, çünkü davranış değişiklikleri teknolojinin gelişiminden etkilendiği için, arama motoru da kendini bu davranışlara adapte etmek için bir dizi evrim geçirebilir. Bazen bir anda bazen de zaman içerisinde yaşanan bu evrimi yakından takip etmek, Google uzmanının her zaman yapması gereken bir şeydir.

Google Arama Motoru

Teknolojinin Nimetlerinden Yararlanmak

SEO söz konusu olduğunda bir tek arama motorlarını ele almak yanlış olur. Basitçe İnternetle ilgili olabilecek hemen her şeyi ele almak gerekir ve hepsinin ne anlam ifade ettiğini, işlevlerini, sebep-sonuç ilişkisini anlamak gerekir. SEO, bir bilgisayar oyunu yapmak ya da üretim bandı dizayn etmek gibidir; belli bir amaca, belli bir hıza ve kapasiteye ve dikkat edilmesi gereken noktalara sahiptir. Böyle geniş kapsamlı bir çalışma sistemini oluşturmak için yine teknolojinin kendisinden faydalanmak büyük fayda sağlayacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, SEO uzmanları planlama, strateji, denetim, analiz gibi konularda çok dikkatli olmalıdır. Bu konuların neredeyse tamamı için kullanılabilecek yazılım ve eklentiler, Google uzmanının sağ kolu haline gelmeli ve kullanıma sürekli hazır olmalıdır.

Google Analytics, SEO projesini yürüttüğünüz Web sitesinin durumunu anlamanızı, sayfa ve trafik bazlı analizler yapabilmenizi, sitede yapılan bir değişikliğin nasıl etki gösterdiğini anlamanızı sağlayan araçların en önemlisidir.

Google Uzmanı Araçları

Yazılımlar dışında kullanabileceğiniz tarayıcı eklentileri de SEO çalışmalarınızda daha iyi organize olmanızı sağlayabilir. SEO Veriminizi Arttırabilecek Chrome Eklentilerini kullanarak sorunları daha hızlı tespit edebilir, zamanınızı daha iyi planlayabilirsiniz. Unutmayın, SEO teknolojiyle yakından ilgilenmeyi gerektiren bir alandır ve karşılaşabileceğiniz teknik problemlerle baş edebilmeniz beklenir. Hem yazılımlarla, hem eklentilerle, hem de kişisel tecrübelerinizle ve kullanıcı gözüyle bakabilmeniz sayesinde problemleri çözmeniz, daha iyi öneriler sunabilmeniz mümkündür.

Google uzmanı olmak demek sadece belirli arama kelimelerinin sıralamasını yükselterek organik trafik artışı sağlamak değildir. Siteleri arama motoru botları için optimize ediyoruz, ancak potansiyel ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak zorundayız. Teknik sorunları çözerek sıralamaları iyileştireceğiz derken, müşterilerimizin SEO çalışmasından asıl beklentilerinin dönüşüm elde etmek olduğunu asla unutmamalıyız

Google uzmanının Özellikle Bilmesi Gereken Konular

Bir SEO projesi yürütürken teknolojinin her parçasıyla iç içe olmak, trendleri takip etmek, kişisel tecrübelerden ve yazılımlardan yararlanmak çok önemlidir. Bunları gruplayıp ihtiyaçları özetlemek gerekirse, hepsinin birbiriyle bağlantılı konular olduğunu ve birbirinden ayrı şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini anlayabiliriz.

 • SEO Araçları
 • Tarayıcı Eklentileri
 • Yabancı Dil
 • Web Programlama Dilleri
 • MS Ofis Programlar

SEO Araçları:

Az önce de bahsettiğimiz gibi SEO Araçları, süreci hızlandırmak ve düzeltilmesi gereken problemleri tespit etmek için mutlaka kullanılması gereken yazılımlardır. Çok sayıda URL’ye ve elemente sahip olan bir Web sitesini elle taramak, problemleri gözlemlemek ve bunları gruplandırmak hem imkansız hem de gereksiz bir uğraştır. Bu yüzden işimizi kolaylaştıracak olan yazılımları kullanmamız çok önemlidir. SEO ile ilgili programlara genel olarak baktığımızda, hepsinin çok kolay kullanılabildiğini söyleyebiliriz.

Tarayıcı Eklentileri:

SEO araçları Web sitesinin bütünüyle ilgili incelemeler yapmanızı sağlarken, tarayıcı eklentileri spesifik alanlarda inceleme yapmanızı kolaylaştıran fonksiyonlar sunar. Popüler tarayıcılar (Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari gibi) için yazılmış yüzlerce eklenti var ve hepsi de farklı amaçlara hizmet ediyor. Tarayıcı eklentilerini kullanmaktan çekinmeyin çünkü bazen göremediğimiz şeyleri bu eklentiler sayesinde keşfedebiliriz. Chrome eklentileri için SEO Veriminizi Arttırabilecek Chrome Eklentileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yabancı Dil:

Özellikle İngilizce biliyor olmak, Google uzmanının en çok işine yarayan özelliklerinden biri olacaktır. Eğer İngilizce ile aranız iyiyse, karşınıza çıkabilecek birçok sorunu anlayabilmeniz mümkündür. Şu an çoğu SEO yazılımı ve tarayıcı eklentisi temelde İngilizce olarak kullanılmakta, ayrıca karşılaştığınız bir sorunla ilgili Web de çözüm arıyorken karşılaştığınız bir yöntem de İngilizce anlatılıyor olabilir. Bu konuda verebileceğimiz en iyi örnek, Stack Overflow olacaktır. Tamamen programcılara yönelik bir site olmasına rağmen Web sitesiyle ilgili konfigürasyon ve kodlama sorunu yaşayan Web programcıları da Stack Overflow kullanıyor. Birçok insanın karşılaştığı, sizin de içinden çıkamadığınız bir problemin çözümünü başka bir Stack Overflow kullanıcısı daha önce yaşamış ve çözüm bulmuş olabilir, bu çözümü anlayabilmek için de yabancı dil bilmeniz gerekebilir.

Web Programlama Dilleri

Web’de temel olarak kullanılan üç farklı dil vardır; Html, JavaScript ve CSS. Basitçe şunu söyleyebiliriz, sadece Html, JavaScript ve CSS dillerini biliyorsanız basit ama kullanışlı bir Web sitesi yapabilirsiniz.

Programlama kısmı kendi içinde ikiye ayrılır: Front-end (Kullanıcı tarafı) ve Back-end (Sunucu tarafı). Yukarıda bahsettiğimiz Html, JavaScript ve CSS front-end tarafında kullanılan dillerdir. Back-end tarafında ise daha hakim olunması gereken ileri düzey kodlama dilleri kullanılır. Örneğin, PHP, python, Java, C++ gibi dilleri back-end programlama dilleri arasında gösterebiliriz.

Bir Google uzmanının özellikle front-end programlama dillerine bir miktar hakim olması çok önemlidir. Web sitesi bu programlama dilleriyle yazılarak ortaya çıktığı için, yapılması gereken bir değişikliğin nelere yol açabileceğini önceden görmekte fayda vardır. Eğer Html, JavaScript veya CSS dillerini öğrenmek isterseniz, ilk tavsiyemiz internette yer alan yüz binlerce kaynağı incelemeniz, kendiniz de deneyerek birkaç örnek oluşturarak tecrübe kazanmanızdır.

Bu arada Freelance Web Tasarımcı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Kişisel Deneyim

Her insanın hayattaki deneyimi farklıdır, mezun olduğu üniversite, daha önce çalıştığı sektör, ilişki kurduğu insanlar, ilgi duyduğu alanlar… Hepsi birbirinden farklıdır ve hepimiz farklı deneyimlere sahibiz. Bu açıdan kategorize edemeyeceğimiz ve spesifik tavsiyeler veremeyeceğimiz bir konu olan kişisel deneyim, Google uzmanı olmak isteyenler için çok da farklı değildir diyebiliriz. Html veya MS Excel konusunda bir şeyler öğrenmek, araştırmak, okumak ve deneyerek kendini geliştirmek, nasıl kişisel deneyimin bir parçasıysa, SEO ile ilgili olabilecek her konuyu incelemek de deneyim kazanmanızı sağlayacak bir unsurdur. Sosyal ve beşeri ilişkiler konusunda deneyimli olduğunuzu düşünüyorsanız şanslısınız, üzerine bir de teknolojinin kattıklarını eklediğinizde tam teşekküllü bir Google uzmanı olmak için hazırsınız demektir.

SEO, sürekli ilerleyen ve kendini geliştiren bir sektör. Gündemin biraz gerisinde kaldığınızda veya bir gelişmeyi kaçırdığınızda hoşunuza gitmeyecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan gündemi sürekli takip edebilmek için takip edebileceğiniz birçok kaynak var:

 • Google Webmaster Central Blog
 • Google Algorithm Changelog by Moz
 • Google Webmaster YouTube Channel
 • Search Engine Land
 • Search Engine Journal
 • SEO Roundtable
 • Moz Blog
 • Google Webmaster Central Forum

Yukarıdaki kaynaklar çoğaltabiliriz. Web’de yapacağınız basit aramalarla daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz. Ayrıca yukarıda yer alan Web siteleri dışında konusunda uzmanlaşmış SEO uzmanlarını Sosyal Medya’da takip etmek de güncel kalmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın, sürekli güncel kalmak SEO Uzmanları için en önemli konudur.