YouTube'da İçerik Oluşturmanın Yeni Yolu: YouTube Shorts

Zahid Karakaya · 15 Eylül 2020

YouTube'da İçerik Oluşturmanın Yeni Yolu: YouTube Shorts

YouTube Shorts, cep telefonlarından başka hiçbir şey kullanmadan kısa, akılda kalıcı videolar çekmek isteyen içerik oluşturucular ve sanatçılar için yeni bir kısa video özelliği.

YouTube, Evolution of Dance, Roller Skate Dances veya Jerusalema Challenge gibi en sevdiğiniz dans trendlerinden Charlie Bit My Finger, Good Morning y’all ve hatta Lockdown Trick Shots gibi tekrar oynatılan kısa videolara kadar her zaman eğlenceli vakit geçirdiğimiz bir yer oldu. Yıllar geçtikçe YouTube, iki milyardan fazla kullanıcı kitlesine sahip bir platform oldu.

YouTube'da kısa videolar, "Me at the zoo" gibi 18 saniyelik kısa bir video ile ilgi topladdı. Teknoloji ilerledikçe, içerik oluşturucular ve sanatçılar artık akıllı telefonların inanılmaz gücünden yararlanarak dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar yüksek kaliteli içerikleri kolayca oluşturup yayınlayabilecekler. İnsanlar boş zamanlarında küçük ama anlamlı içeriklerle eğlenebilir ve ilgilenebilir.

YouTube Shorts Ekran Görüntüsü

Bu nedenle, cep telefonlarından başka hiçbir şey kullanmadan kısa, akılda kalıcı videolar çekmek isteyen içerik oluşturucular ve sanatçılar için doğrudan YouTube yeni bir kısa video deneyimi olan YouTube Shorts'u duyurdu.

Önümüzdeki birkaç gün içinde Hindistan'da, test amacıyla Shorts'un ilk beta sürümü piyasaya çıkıyor. Önümüzdeki aylarda geri bildirimler ve testler sonucunda daha fazla ülkede yerini alacağı duyuruldu. Aşağıda bizleri nelerin beklediği ile ilgili daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

YouTube Shorts Nedir ?

YouTube Shorts, kendinizi 15 saniye veya daha kısa sürede ifade etmenin yeni bir yolu ve temelde üç ana başlık altında odaklanmış:

Oluşturma: Kısa biçimli videonun özünde yaratıcılık var ve Youtube Shorts kısa film oluşturmayı kolay ve eğlenceli hale getirmek için devreye giriyor.

  • Birden çok video klibi bir araya getirmek için çoklu kaydetme,
  • Şarkı kitaplığından müzikle kayıt yapma seçeneği,
  • Yaratıcı olmanız için esneklik sağlayan hız kontrolleri,
  • Eller serbest özelliği ile kolayca kaydetmek için zamanlayıcı ve geri sayım özellikleri.

YouTube Shorts Nedir

Şu an sadece Hindistan'da Android'de oluştur özelliği mevcut. Yakında iOS cihazlara ve daha fazla ülkede bu özelliğin gelmesi planlanıyor. Ayrıca önümüzdeki aylarda daha fazla oluşturma özelliği bekleyebilirsiniz.

Keşfedilin: Her ay 2 milyar izleyici gülmek, öğrenmek ve bağlantı kurmak için YouTube'a giriyor. İçerik oluşturucular YouTube'da yeni nesil mobil içerik olan Shorts ile YouTube'da bir topluluk oluşturması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Herhangi bir mobil içerik oluşturucuyu veya sanatçıyı, keşfedilmeye başlamak için bugün YouTube'a mevcut kısa videolarını yüklemeye davet ediyoruz.

İzleyin: Yakın zamanda YouTube ana sayfasında kısa videolar için bir satır görmüş olabilirsiniz ve bugünden itibaren, bir videodan diğerine kolayca kaydırarak benzer kısa videoları keşfedebilirsiniz. Ayrıca, Shorts ile izleme alışkanlıklarınız daha da kolaylaşacak.

Shorts ile hangi tür içerikler çıkacağını merakla bekliyoruz...