Google (Reklam) Ads Uzmanı

Zahid Karakaya · 19 Şubat 2023

Google (Reklam) Ads Uzmanı

Tecrübeli bir Google Adwords yeni adıyla Google Ads uzmanıyla çalışmak, işletmenizi büyütmenin en iyi yollarından biridir.

Google Ads uzmanı, potansiyel müşteriler oluşturmanıza, daha fazla trafik almanıza ve gelirinizi artırmaya yardımcı olabilir.

Bunu tek bir kişinin sadece interneti kullanarak başarması harika değil mi? Bir Google (Reklam) Ads uzmanı olarak kariyerim tam da böyle yükseldi.

2017'de AdWords üzerine çalışmaya başladığımda kimse ne yaptığımı tam olarak bilmiyordu. Firmalar, yeni ve ucuz reklam biçiminin işe yarayacağını düşünerek Google'a reklam vermeye başladı.

İşleri yolundaydı sanırım. Çünkü kampanyaları biter bitmez yeniden başlatmamı istiyorlardı.

Ya da arama motoru reklamcılığının daha çok işe yaradığını düşündüler... Sonuçta fiyatlar geleneksel reklam fiyatlarına göre çok daha uygun.

Google Adwords

İlk Google AdWords müşterimi dün gibi hatırlıyorum. Ankara’da bir Temizlik firması ve toptan temizlik malzemeleri satıyorlardı.

Arkadaşım vasıtasıyla işi aldım ve "Bana aylık X TL öderseniz, pazarlama ve reklam giderleriniz yarıya düşebilir" dedim.

İlk başta şüpheci yaklaştılar. Büyük ihtimalle hali hazırda yaptıkları satışın iyi olduğunu düşündüler ve AdWords’ü kendilerinin de yönetebileceklerini söylediler.

Google'ın varsayılan ayarlarına güvenilerek oluşturulmuş, sektörle alakası olmayan anahtar kelimelerle dolu bir profille karşılaştım.

Aylık X TL‘lik bir yatırımın getiri sağlayacağından emin değillerdi. Telefon görüşmeleri ve yüz yüze görüşmelerden sonra, nihayet anlaşma sağlandı.

Birlikte çalıştığımız aydan sonra ne oldu?

Pazarlama ve gider maliyetleri gözle görülür oranda düştü. Eskiden harcadıkları geleneksel pazarlama bütçesiyle 7 kat daha fazla potansiyel müşteri oluşturduk.

5.000 TL 'lik reklam harcaması ile, kendi yönettikleri kampanyadaki 35.000 TL' lik harcamayla aynı sonuçlara ulaştık.

Not: Yukarıda anlatmış olduğum temizlik firması covid-19 salgını nedeniyle 2020’de dezenfektan satışlarında patlama yaşadı ve neredeyse stokların tamamı tükendi. Fakat bu sefer Google'a hiç ücret ödemeden SEO sayesinde 😊

Tabii ki, bu benim için sadece bir başlangıçtı. Sadece Ads Uzmanı iken bunun yanına diğer dijital pazarlama ve SEO uzmanı yeteneklerini de ekledim.

Bu yazıda, işletmeniz veya firmanız için harika bir Google (Reklam) Ads Uzmanını nasıl bulacağınıza dair bilgilerimi sizinle paylaşacağım.

Ayrıca, Google Ads uzmanı maaş ücretleri, iş imkanları, nerede çalıştıkları, hangi niteliklere sahip olmaları gerektiği ve Google Ads hesabını yönetmeyi nasıl öğrenebileceğinizi de bu yazımda bulabilirsiniz.

Google Ads uzmanı, Google reklam kampanyalarınızı haftalık ve aylık olarak yöneten ve optimize eden kişidir. Size reklam performanslarınızla ilgili metrikler, güncellemeler ve raporlar gönderir. Uzmanın temel olarak yapması gereken işlerden bazıları, arama terimlerini ve anahtar kelimeleri bulmaktır.

Ads hesap yöneticinizin, potansiyel müşterilerinizi mağazanıza çekmek için doğru reklamları bulması gerekir. Her ay Google'a yaptığınız yatırımı kârlı hale getirmek için mağazaya yeterli sayıda müşteri çekmesi gerekir.

Tecrübeli Google (Reklam) Ads uzmanı, doğru bir planlama ve çalışmayla işletmenize yüksek kâr bırakacak şekilde müşterilerden geri dönüş sağlayabilir.

Google Ads'te nasıl etkili olunacağını öğrenmek zaman alabilir ve maliyetli olabilir. Özellikle PPC reklamcılığının ilkelerini bilmiyorsanız bu durumu yaşamanız yüksek ihtimal.

Google Ads Uzmanlığını 3 ana başlıkta toplayabiliriz: Ajanslar, serbest çalışan Ads Uzmanları ve şirket içi PPC kaynakları.

Ajans Ads uzmanları, Google Ads de sonuç almaya odaklanan ajans ekibinin sadece bir parçasıdır.

Google Ads hesap uzmanları, genellikle orta düzey bir bilgi sahibi olarak ajanslara girer. Çoğu uzman, reklamcılık stratejisini yöneten kendinden kıdemli bir ads yöneticisi altında çalışır. Yöneticiler aynı zamanda müşteriler için iletişim konularında da hizmet verir.

Günlük olarak Google Ads çalışmaları:

 • En iyi fırsatları bulmak için Anahtar Kelime araştırması yapmak
 • Yeni çıkan anahtar kelimelerin takibi, negatif anahtar kelime analizi
 • Rekabet analizi
 • Google Ads raporlarını yorumlama
 • Teklif verme stratejilerini yönetme
 • Yeni reklamlar kampanyaları üretme ve test etme
 • Hesap performansını artırmak için ayarlamalar yapmak

PPC (Tıklama Başına Maliyet) ile nasıl başarılı olunur?

Başarılı Google Ads uzmanı olmanın en büyük sırrı, günlük olarak düzenli bir şekilde çalışmadır.

Google Ads bir strateji oyunu gibidir. Bir hesaba her giriş yaptığınızda, sonuçları iyileştiren bir hamle yapma şansınız var. Bu oyunu kazanmak için mümkün oldukça çok sayıda uygun maliyetli harcama yaparak müşteri adayı bulmanız size oyunu kazandırır.

Google Ads uzmanlarının çok fazla hesap yönetir. Bu kadar fazla iş yükünü yönetmek çok yorucu olabilir, ekran başında veri analizi ve testler üzerinde uzun çalışma saatleri harcamanız gerekir.

Her Ads kampanyası, benzersiz bir dijital pazarlama hizmetini temsil eder. Her hesap, bir müşterinin işini büyütmek için yeni fırsatlar sunması demektir.

Tıklama Başına Maliyet

Freelance Google Ads Uzmanı

Google Ads hizmetini serbest çalışan olarak veren kişiler, PPC (Tıklama Başına Maliyet) piyasasının yalnız kurtlarıdır. Genellikle ajanstaki hesap yöneticileri ile aynı işleri yapar. Ama aynı zamanda kendi işlerini yönetmeleri ve müşteri iletişimlerinde iyi olmaları gerekir.

Serbest, freelance çalışanlar genellikle sektöre veya müşteri türüne göre uzmanlıklarını geliştirirler.

seo uzmanı, seo uzmanı nedir, en iyi seo uzmanı, seo uzmanı nasıl olunur, başarı garantili seo uzmanı, seo danışmanı, seo uzmanı olmak, seo uzmanı eğitimi, google seo uzmanı, kurumsal seo uzmanı, freelance seo uzmanı türkiyenin en iyi seo uzmanı, profesyonel seo uzmanı

Serbest çalışanlar, Google Ads'e ayda 10.000 türk lirasından az harcama yapan küçük işletmeler için harika bir seçenektir. Buna doktorlar, güzellik merkezleri, tesisatçılar, nakliyeciler, elektrikçiler gibi işletmeler de dahil.

Hizmet veren işletmeler için reklamlar genellikle konuma bağlı olarak olası satış yaratmaya odaklanır. Bu işletmelerin karmaşık hesap yapısına veya yüzlerce ürün için kampanya oluşturmaya ihtiyacı olmaz. Ancak, potansiyel müşterilerini nasıl bulacağını ve edinme başına maliyet bütçesini nasıl yöneteceğini bilen yetkin bir PPC yöneticisine ihtiyaçları olur.

İyi bir Google Ads uzmanı, yüksek bir ücret talep edebilir, ancak ajansların size vereceği tekliflerin yanında çok daha uygun kalır.

Şirket İçi Google Ads Uzmanları

Çok sayıda içeriği bulunan büyük ve karmaşık bir Google Ads hesabınız varsa, kurum içi bir uzman almak en iyi yol olabilir. Büyük kurumsal reklamcılık hesaplarının oluşturulması yüzlerce saatlik çalışma gerektirir. Başarılı olmak, ürün teklifleriniz ve hizmetleriniz hakkında derinlemesine bilgi sahibi olunmasını gerektirir.

Bu durum, bir veya iki uzmanın büyük hesapların yönetiminde tam zamanlı olarak çalışması anlamına gelir ve bu iş için ajansla çalışmak çok maliyetli olabilir. Bu nedenle şirket içinde adwords uzmanına sahip olmak, büyük firmalar için doğru tercih olur.

Google Ads uzmanlarının çoğu Google sertifikalıdır.

Google Ads sertifikalı olmak için Google’da iki adet yeterlilik sınavı geçmeniz gerekir. Değerlendirmeler, Google Academy for Ads aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılır.

Bu yeterlilik sınavları tamamen ücretsizdir. Geçmek için her sınavdan en az %80 başarı oranına ulaşılması gerekir. Bir sınavda başarısız olursanız, 8 gün sonra yeniden girebilirsiniz.

Google Ads sertifikası almak için herhangi bir Ads hesabını aktif olarak yönetmeniz gerekmez.

Ads değerlendirmelerine ilk girdiğimde, bir hafta boyunca tüm Google Ads kılavuzunu inceledim.

Google artık değerlendirmelere hazırlanmaya yardımcı olacak eğitim videoları da sunuyor.

Bu videoları izlemek ücretsizdir, ancak çoğunlukla AdWords eğitimi için bir demo niteliğindedir.

Ads sertifikası almak istiyorsanız, ücretsiz Google eğitim videoları iyi bir başlangıç.

Google'ın sağladığı ücretsiz videolardan çok daha iyi eğitimler var, çünkü Google’ın kendi videoları aslında reklamları diyebiliriz 😊

Online kursların yanında, bazı büyü reklam ajanslarının da PPC’de işe alımlar için kullandığı ücretsi sertifika eğitim programları da mevcut.

Not: Ajanslar genelde Google Sertifikalı olan Adwords uzmanlarını işe alır.

Kendi başınıza çalışıyorsanız, çevrimiçi bir eğitim kursu sınavlara hazırlanmanın hızlı bir yoludur.

Neden sertifika almalısınız?

Google Ads sertifikasına sahip olmak, kazanç potansiyeliniz üzerinde büyük bir artı sağlar.

Birçok ajans ve serbest çalışan aynı zamanda Google İş Ortağı sertifikası alır.

Google İş Ortağı olmak için yapmanız gerekenler:

 • Bir Ads sertifikası sahibi olma
 • 90 günde AdWords'te yüksek miktarda harcama
 • Devam eden kampanyaları büyütme

Genel olarak söylemek gerekirse, yüksek miktarda reklam harcaması, yetenek ve verimlilik gerekiyor. Google Partner rozeti, başarılı bir geçmişi sergilemek gibidir.

En İyi Ads Uzmanları Nasıl işe Alınır?

En iyi Google Ads uzmanını bulmanın kolay bir yolu yok. Ancak, harika bir Ads hesap yöneticisini işe alma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Google Ads özünde finansal bir araç olduğu için, iyi sonuçlar elde etmenin en iyi yolu, Ads verilerine dayalı olarak günlük ayarlama yapılmalı. Google Ads'te başarı sanattan daha çok bilim olduğu kesin.

Güzel resimlere değil, sayılara büyük önem verilmesi gerekiyor. Photoshop'tan daha çok Excel gibi düşünebilirsiniz.

Finans, muhasebe ve matematik geçmişi olan Ads uzmanlarının bu tür işlerde daha iyi olduğu gerçek.

Bir şirketin bir Google Ads uzmanını işe alırken aradığı nitelikler:

 • Google Ads Sertifikasyonu
 • Ads Deneyim
 • Microsoft Excel
 • Finansal veya teknik bir geçmiş
 • Meraklı ve öğrenmeye açık kişilik
 • Verileri yorumlamaya dayalı karar verme deneyimi
 • Ads ve diğer PPC araçlarında çalışma isteği

Google (Reklam) Ads Uzman Maaşı

AdWords uzmanlarının maaşları büyük ölçüde bir ajansın büyüklüğüne ve müşterilerin taleplerine bağlıdır.

Serbest çalışma oranları, hizmet verdikleri işin karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir. Daha pahalı olması daha iyi anlamına gelmese de, iyi bir AdWords uzmanından yardım almanın ucuz olmadığını unutmayın.

Ajanslarda bu fiyatlar çok daha yüksek olabilir. Çoğu ajans hizmetleri için aylık bir ücret alır, bu nedenle saatlik ücret çok fazla geçerli değil.

Google (Reklam) Ads Hesap Yönetim Ücretleri

Ads hesap yönetim ücretleri, yapılacak işin büyüklüğüne ve kalitesine bağlı olarak doğru oranda değişir.

Kişisel olarak, potansiyel bir müşteriye satış konuşması yaparken her zaman en iyi fiyatlar uzmanlık yapmaya çalışıyorum. Çalışmalarda sektördeki en iyi sonuçları alıyoruz.

Hesap yönetim ücretleri, ajanstan ajansa değişir. Bazı ajanslar, aylık ücrete göre faturalandırırken bazı ajanslar reklam harcaması yüzdesine göre fatura keser.