Google Adwords Uzmanı

Google Ads Uzmanı Olmak

Nitelikli bir reklam uzmanıyla çalışmak, işletmenizi büyütmenin en iyi yollarından biridir.

Google Ads uzmanı, potansiyel müşteriler oluşturmanıza, daha fazla trafik almanıza ve gelirinizi artırmaya yardımcı olabilir.

Bunu tek bir kişinin sadece interneti kullanarak başarması harika değil mi? Bir PPC (tıklama başına maliyet) uzmanı olarak kariyerim tam da böyle yükseldi.

2017'de AdWords üzerine çalışmaya başladığımda kimse ne yaptığımı tam olarak bilmiyordu. Firmalar, yeni ve ucuz reklam biçiminin işe yarayacağını umarak Google'a reklam vermeye başladı.

İşleri yolundaydı sanırım. Çünkü kampanyaları biter bitmez yeniden başlatmamı istiyorlardı.

Ya da arama motoru reklamcılığının daha çok işe yaradığını düşündüler... Sonuçta fiyatlar geleneksel reklam fiyatlarına göre çok daha uygun.

Google Adwords

İkinci Google AdWords müşterimi dün gibi hatırlıyorum. Ankara’da bir Temizlik firması ve toptan temizlik malzemeleri satıyorlardı.

Arkadaşım vasıtasıyla işi aldım ve "Bana aylık 1000 TL öderseniz, pazarlama ve reklam giderleriniz yarıya düşebilir" dedim.

İlk başta şüpheci yaklaştılar. Büyük ihtimalle hali hazırda yaptıkları satışın iyi olduğunu düşündüler ve AdWords’ü kendilerinin de yönettiklerini söylediler.

Google'ın varsayılan ayarlarına güvenilerek oluşturulmuş, sektörle alakası olmayan anahtar kelimelerle dolu bir profille karşılaştım.

Aylık 1000 TL‘lik bir yatırımın getiri sağlayacağından emin değillerdi. Telefon görüşmeleri ve yüz yüze görüşmelerden sonra, nihayet anlaşma sağlandı.

Birlikte çalıştığımız aydan sonra ne oldu?

Pazarlama ve gider maliyetleri gözle görülür oranda düştü. Eskiden harcadıkları geleneksel pazarlama bütçesiyle 7 kat daha fazla potansiyel müşteri oluşturduk.

5.000 TL 'lik reklam harcaması ile, kendi yönettikleri kampanyadaki 35.000 TL' lik harcamayla aynı sonuçlara ulaştık.

Not: Yukarıda anlatmış olduğum hikayedeki temizlik şirketi 2020’de dezenfektan satışlarında patlama yaşadı ve neredeyse stokların tamamı tükendi. Fakat bu sefer Google'a hiç ücret ödemeden SEO sayesinde 😊

Tabii ki, bu hikaye benim için sadece başlangıçtı. İki yıl içinde, sadece AdWords hesap yöneticisi iken bunun yanına diğer dijital pazarlama ve SEO uzmanı yeteneklerini de ekledim.

Bu yazıda, işletmeniz veya ajansınız için harika bir AdWords Uzmanını nasıl bulacağınıza dair bilgilerimi sizinle paylaşacağım.

Ayrıca, AdWords uzmanı maaş ücretleri, iş imkanları, nerede çalıştıkları, hangi niteliklere sahip olmaları gerektiği ve AdWords hesabını yönetmeyi nasıl öğrenebileceğinizi de bu yazımda bulabilirsiniz.

AdWords Uzmanı Nedir?

AdWords uzmanı, Google reklam kampanyalarınızı haftalık ve aylık olarak yöneten ve optimize eden kişidir. Size reklam performanslarınızla ilgili metrikler, güncellemeler ve raporlar gönderir. Uzmanın temel olarak yapması gereken işlerden bazıları, arama terimlerini ve anahtar kelimeleri bulmaktır.

AdWords hesap yöneticinizin, potansiyel müşterilerinizi mağazanıza çekmek için doğru reklamları bulması gerekir. Her ay Google'a yaptığınız yatırımı kârlı hale getirmek için mağazaya yeterli sayıda müşteri çekmesi gerekir.

En iyi AdWords uzmanları, doğru bir planlama ve çalışmayla işletmenize yüksek kâr bırakacak şekilde müşterilerden geri dönüş sağlayabilir.

AdWords'te nasıl etkili olunacağını öğrenmek zaman alabilir ve maliyetli olabilir. Özellikle PPC reklamcılığının ilkelerini bilmiyorsanız bu durumu yaşamanız yüksek ihtimal.

AdWords Uzmanlığını 3 ana başlıkta toplayabiliriz: Ajanslar, serbest çalışan Adwords Uzmanları ve şirket içi PPC kaynakları.

AdWords Ajans Uzmanları

Ajans AdWords uzmanları, AdWords de sonuç almaya odaklanan ajans ekibinin sadece bir parçasıdır.

AdWords hesap uzmanları, genellikle orta düzey bir bilgi sahibi olarak ajanslara girer. Çoğu uzman, reklamcılık stratejisini yöneten kendinden kıdemli bir adwords yöneticisi altında çalışır. Yöneticiler aynı zamanda müşteriler için iletişim konularında da hizmet verir.

Günlük olarak AdWords çalışmaları:

 • En iyi fırsatları bulmak için Anahtar Kelime araştırması yapmak
 • Yeni çıkan anahtar kelimelerin takibi, negatif anahtar kelime analizi
 • Rekabet analizi
 • Adwords raporlarını yorumlama
 • Teklif verme stratejilerini yönetme
 • Yeni reklamlar kampanyaları üretme ve test etme
 • Hesap performansını artırmak için ayarlamalar yapmak

PPC (Tıklama Başına Maliyet) ile nasıl başarılı olunur?

Başarılı AdWords uzmanı olmanın en büyük sırrı, günlük olarak düzenli bir şekilde çalışmadır.

Adwords bir strateji oyunu gibidir. Bir hesaba her giriş yaptığınızda, sonuçları iyileştiren bir hamle yapma şansınız var. Bu oyunu kazanmak için mümkün oldukça çok sayıda uygun maliyetli harcama yaparak müşteri adayı bulmanız size oyunu kazandırır.

AdWords uzmanlarının çok fazla hesap yönetir. Bu kadar fazla iş yükünü yönetmek çok yorucu olabilir, ekran başında veri analizi ve testler üzerinde uzun çalışma saatleri harcamanız gerekir.

Her Adwords kampanyası, benzersiz bir dijital pazarlama hizmetini temsil eder. Her hesap, bir müşterinin işini büyütmek için yeni fırsatlar sunması demektir.

Tıklama Başına Maliyet

Freelance AdWords Uzmanı

AdWords hizmetini serbest çalışan olarak veren kişiler, PPC (Tıklama Başına Maliyet) piyasasının yalnız kurtlarıdır. Genellikle ajanstaki hesap yöneticileri ile aynı işleri yapar. Ama aynı zamanda kendi işlerini yönetmeleri ve müşteri iletişimlerinde iyi olmaları gerekir.

Serbest, freelance çalışanlar genellikle sektöre veya müşteri türüne göre uzmanlıklarını geliştirirler.

Serbest çalışanlar, AdWords'e ayda 10.000 türk lirasından az harcama yapan küçük işletmeler için harika bir seçenektir. Buna doktorlar, avukatlar, diş hekimleri, tesisatçılar, nakliyeciler, elektrikçiler gibi işletmeler de dahil.

Hizmet veren işletmeler için reklamlar genellikle konuma bağlı olarak olası satış yaratmaya odaklanır. Bu işletmelerin karmaşık hesap yapısına veya yüzlerce ürün için kampanya oluşturmaya ihtiyacı olmaz. Ancak, potansiyel müşterilerini nasıl bulacağını ve edinme başına maliyet bütçesini nasıl yöneteceğini bilen yetkin bir PPC yöneticisine ihtiyaçları olur.

İyi bir AdWords uzmanı, yüksek bir ücret talep edebilir, ancak ajansların size vereceği tekliflerin yanında çok daha uygun kalır.

Şirket İçi AdWords Uzmanları

Çok sayıda içeriği bulunan büyük ve karmaşık bir AdWords hesabınız varsa, kurum içi bir uzman almak en iyi yol olabilir. Büyük kurumsal reklamcılık hesaplarının oluşturulması yüzlerce saatlik çalışma gerektirir. Başarılı olmak, ürün teklifleriniz ve hizmetleriniz hakkında derinlemesine bilgi sahibi olunmasını gerektirir.

Bu durum, bir veya iki uzmanın büyük hesapların yönetiminde tam zamanlı olarak çalışması anlamına gelir ve bu iş için ajansla çalışmak çok maliyetli olabilir. Bu nedenle şirket içinde adwords uzmanına sahip olmak, büyük firmalar için doğru tercih olur.

Google AdWords Sertifikası

AdWords uzmanlarının çoğu Google sertifikalıdır.

Google Adwords sertifikalı olmak için Google’da iki adet yeterlilik sınavı geçmeniz gerekir. Değerlendirmeler, Google Academy for Ads aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılır.

Bu yeterlilik sınavları tamamen ücretsizdir. Geçmek için her sınavdan en az %80 başarı oranına ulaşılması gerekir. Bir sınavda başarısız olursanız, 8 gün sonra yeniden girebilirsiniz.

Google AdWords sertifikası almak için herhangi bir AdWords hesabını aktif olarak yönetmeniz gerekmez.

Adwords değerlendirmelerine ilk girdiğimde, bir hafta boyunca tüm AdWords kılavuzunu inceledim.

Google artık değerlendirmelere hazırlanmaya yardımcı olacak eğitim videoları da sunuyor.

Bu videoları izlemek ücretsizdir, ancak çoğunlukla AdWords eğitimi için bir demo niteliğindedir.

Google AdWords Sertifika Sınavını Geçmek

AdWords sertifikası almak istiyorsanız, ücretsiz Google eğitim videoları iyi bir başlangıç.

Google'ın sağladığı ücretsiz videolardan çok daha iyi eğitimler var, çünkü Google’ın kendi videoları aslında reklamları diyebiliriz 😊

Online kursların yanında, bazı büyü reklam ajanslarının da PPC’de işe alımlar için kullandığı ücretsi sertifika eğitim programları da mevcut.

Not: Ajanslar genelde Google Sertifikalı olan Adwords uzmanlarını işe alır.

Kendi başınıza çalışıyorsanız, çevrimiçi bir eğitim kursu sınavlara hazırlanmanın hızlı bir yoludur.

Neden sertifika almalısınız?

AdWords sertifikasına sahip olmak, kazanç potansiyeliniz üzerinde büyük bir artı sağlar.

Google AdWords Ortaklığı

Birçok ajans ve serbest çalışan aynı zamanda Google İş Ortağı sertifikası alır.

Google İş Ortağı olmak için yapmanız gerekenler:

 • Bir AdWords sertifikası sahibi olma
 • 90 günde AdWords'te yüksek miktarda harcama
 • Devam eden kampanyaları büyütme

Genel olarak söylemek gerekirse, yüksek miktarda reklam harcaması, yetenek ve verimlilik gerekiyor. Google Partner rozeti, başarılı bir geçmişi sergilemek gibidir.

En İyi AdWords Uzmanları Nasıl işe Alınır?

En iyi AdWords uzmanını bulmanın kolay bir yolu yok. Ancak, harika bir AdWords hesap yöneticisini işe alma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

AdWords özünde finansal bir araç olduğu için, iyi sonuçlar elde etmenin en iyi yolu, AdWords verilerine dayalı olarak günlük ayarlama yapılmalı. AdWords'te başarı sanattan daha çok bilim olduğu kesin.

Güzel resimlere değil, sayılara büyük önem verilmesi gerekiyor. Photoshop'tan daha çok Excel gibi düşünebilirsiniz.

Finans, muhasebe ve matematik geçmişi olan AdWords uzmanlarının bu tür işlerde daha iyi olduğu gerçek.

Bir şirketin bir AdWords uzmanını işe alırken aradığı nitelikler:

 • Google AdWords Sertifikasyonu
 • AdWords Deneyim
 • Microsoft Excel
 • Finansal veya teknik bir geçmiş
 • Meraklı ve öğrenmeye açık kişilik
 • Verileri yorumlamaya dayalı karar verme deneyimi
 • AdWords ve diğer PPC araçlarında çalışma isteği

AdWords Uzman Maaşı

AdWords uzmanlarının maaşları büyük ölçüde bir ajansın büyüklüğüne ve müşterilerin taleplerine bağlıdır.

Serbest çalışma oranları, hizmet verdikleri işin karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir. Daha pahalı olması daha iyi anlamına gelmese de, iyi bir AdWords uzmanından yardım almanın ucuz olmadığını unutmayın.

Ajanslarda bu fiyatlar çok daha yüksek olabilir. Çoğu ajans hizmetleri için aylık bir ücret alır, bu nedenle saatlik ücret çok fazla geçerli değil.

AdWords Hesap Yönetim Ücretleri

AdWords hesap yönetim ücretleri, yapılacak işin büyüklüğüne ve kalitesine bağlı olarak doğru oranda değişir.

Kişisel olarak, potansiyel bir müşteriye satış konuşması yaparken her zaman en iyi fiyatlar uzmanlık yapmaya çalışıyorum. Çalışmalarda sektördeki en iyi sonuçları alıyoruz.

Hesap yönetim ücretleri, ajanstan ajansa değişir. Bazı ajanslar, aylık ücrete göre faturalandırırken bazı ajanslar reklam harcaması yüzdesine göre fatura keser.

AdWords Hizmet Fiyatları

Harcamaya dayalı aylık ödeme içeren harmanlanmış bir modelin en iyi faturalandırma formülü olduğunu düşünüyorum.

Örnek:

Bir müşteri AdWords'e ayda 5.000 TL harcamayı düşünüyor diyelim, bu fiyatın %15 ila %20'lik payını peşin öder.

5.000 TL X %20 = 1.000 TL aylık hesap yönetim ücreti + 2.500 TL hesap oluşturma ücreti.

Yeni bir hesap oluşturmaya giden birçok ön hazırlık aşama var (Anahtar Kelime, Sektör Analizi, AdWords Entegrasyonu vs). Ayrıca bu miktar AdWords uzmanlarını, müşterinin ilk ayda sözleşmeyi iptal etmesine karşı korur.

Hesap kurulum ücretini ise aylık yönetim ücreti nin 2,5 katı olarak hesap ediyorum.

1.000 TL X 2,5 = 2.500 TL

Şeklinde hesap edebiliriz.

SEO Uzmanı ve Web Tasarım