Avukat SEO Uzmanı

Zahid Karakaya · 21 Ocak 2023

Avukat SEO Uzmanı

Bu yazıda size Google'da avukatları nasıl ilk sıralara çıkarabileceğimi ve hukuk bürolarının neden beni tercih ettiğini anlatacağım.

Müşterilerime neden beni seçtiklerini sorduğumda, en yaygın olarak verdikleri yanıtlar şunlar:

 • Başarılı Sonuçlar
 • Hizmet Kalitesi
 • Sektör Tecrübesi

Avukat SEO Uzmanı İşe Alma Süreci

Google’da "hukuk firması SEO Uzmanı" araması yaptıktan sonra dijital pazarlama uzmanları arasında boğuşmanız muhtemel. Yoğun olarak kullandığınız sosyal medya platformlarına girdiğinizde hukuk firmaları için SEO ajansları tarafından hazırlanmış sponsorlu reklamlarla karşılaşacaksınız. Ancak bu şirketlerin çoğu pazarlama stratejisi açısından size pek bir şey sunmayacak. Nedeni ise potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu, nelere ihtiyaçları olduğunu ve avukat tutmak için arama motorlarını nasıl kullandıklarını anlamanıza yardımcı olmazlar.

Ne yazık ki, birinin kendini “dijital pazarlama uzmanı” olarak tanıtması fazla uzun sürmüyor. Birkaç blog yazısını gözden geçirdikten ve 1 saatlik eğitim satın aldıktan sonra avukatlara Google'da nasıl ilk sayfaya çıkacakları konusunda tavsiyeler vermeye hazır hale geliyorlar.

En iyi web tasarım ajanslarının bile SEO'yu bilmediğini de unutmamak gerekir. Aslında, hukuk firmalarının yaptığı en büyük hata web sitesi tasarım şirketleri tarafından göze hoş gelen tasarımları yeterli bulmaları. Halbuki asıl önemli olan web sitenizin ne kadar güzel olduğu değil, arama motoru sonuç sayfalarında belirgin bir şekilde görünür olup olmadığı, kısaca web sitenizin yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olmuyorsa size ne gibi bir fayda sağlayabilir?

Hukuk firmanızın web sitesi, bağlantı kurma (Link Building) stratejileri ve Google My Business üzerinde ciddi bir çalışma yapmadan bir Google aramasında belirgin bir şekilde görünmez. Özellikle, organik yerel aramanın zorlu ve karmaşık bir hale geldiği günümüzde. Beş yıl önce işe yarayan SEO çalışmaları günümüzde hiç bir karşılığı yok, Firmanıza yarardan çok zarar bile verebilir.

Günümüzde, etkili bir hukuk firması SEO çalışması, kaliteli içerik, kaliteli geri bağlantılar ve çoğunlukla yerel SEO içermeli. Kabul edelim, “Ağır Ceza Avukatı” gibi zorlu bir anahtar kelime için, sadece blog yazmak ve bir başlık etiketini veya meta açıklamayı güncellemek yeterli olmaz. Çoğu SEO hizmeti veren kişiler veya ajanslar, arama motoru sıralamalarını yükseltmek için avukatları gerçekte ne yaptıkları konusunda yanıltır. Daha da kötüsü, bazı hukuk firması SEO uzmanları organik arama sonuçları yerine, aslında Google reklamları (yani tıklama başına ödeme, ppc, vb.) satın alıyor ve müşterilerine bunu sunuyorlar.

Tabii ki reklam yasağından haberi olmayan SEO Uzmanı.. 😊

Hukuk firması web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını etkileyen yüzlerce sıralama faktörü olsa da, gerçekten önemli olan tek faktör, müşteri memnuniyeti.

Hukuk firması için etkili bir dijital pazarlama'nın yolu, arama yapanlara sizin neden iyi olduğunuzu ve ikna kabiliyetine bağlı. Çalıştığım avukatlarla SEO hakkında konuştuğumuzda ortaya çıkan en yaygın sıkça sorulan sorulardan bazıları:

 • Sadece harika bir içerik oluşturmak SEO’ya katkı sağlar mı?
 • Her anahtar kelime için bir Google My Business sayfam olmalı mı?
 • Google’da reklam vermek SEO’ya yardımcı olur mu?
 • Hukuk firması için tuttuğum SEO şirketim Google Analytics verilerimi neden paylaşmıyor?
 • Sayfa hızı gerçekten önemli mi?
 • SEO sonuçlarını nasıl ölçmeliyim?
 • Yerel SEO, sadece işletme adı, adresi ve telefon numarası bilgilerine sahip olmak mı?

Avukat SEO Uzmanı İşe Alma Süreci

Dijital pazarlama gerçekten kafa karıştırıcı görünebilir. İşte tam da bu yüzden bu kadar çok sözde avukat SEO uzmanı var. Kaliteli SEO uzmanı bulmak istiyorsanız sormanız gereken birkaç soru:

 • Başka hangi hukuk firmalarına SEO hizmeti veriyorsunuz?
 • Hedef kitle ve organik web sitesi trafiği oluşturma tecrübeniz var mı?
 • Anahtar kelime araştırması yürütme süreciniz nasıl işliyor?
 • Uzun arama terimleri için web sayfalarını nasıl optimize edersiniz?
 • SEO dışında pazarlama hizmetleri sunuyor musunuz?
 • Zorlu anahtar kelimeler için öne çıkan bir snippet oluşturma deneyiminiz var mı?
 • Sitemizin bağlantı profilini (site dışı SEO) nasıl geliştireceksiniz?
 • Daha olumlu çevrimiçi incelemeler kazanmamıza nasıl yardımcı olacaksınız?
 • Web sitenin kullanıcı deneyimini nasıl geliştireceksiniz?
 • Düşük kaliteli ve yüksek kaliteli geri bağlantıları(Backlink) nasıl ayırt edersiniz?

En iyi reklam ajansları, arama motorlarının dijital pazarlamadaki en rekabetçi yer olduğunu bilir. Ceza, Ağır Ceza ve Aile Hukuku gibi zorlu anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkmak, ciddi bir çalışma ve emek harcamadan olmaz. İtibarınızı, Google’da yeri olmayan, laf ebeliği yapan SEO ajanslarına teslim etmeyin.

Google'ın ilk sayfasında çıkmak tek başına yeterli değil. Hukuk firmanızın web sitesine potansiyel müşteriler getiren ve ödeme yapan müşterilere dönüştüren bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Hukuk firması SEO uzmanı size sonuç vermekten sorumlu değilse, tekrar düşünün derim.

Örneğin; Kemal Bey, adınızı tanıdığı ve güvendiği birinden aldı, ilk yaptığı şey sizce ne? Evet, adınızı aratmak ve işinizde ne kadar iyi olduğunuzu öğrenmek.

Potansiyel müşterileriniz hukuki bir soruyu araştırıyorsa daha fazla bilgi almak için Google’a bakıyor. Bu durumda, arama motoru sonuçlarında olmanız müşteri gelişiminiz için çok önemli.

Avukatlar için arama motoru optimizasyonu (SEO), diğer firmalar ve kişiler için olan SEO dan çok daha farklı.

Hukuk firmanız için bir SEO uzmanı tutmaya karar vermek, çevrimiçi görünürlüğünüz üzerinde önemli bir etkisi olabilecek bir karar. Kaliteli bir SEO çalışması sitenizi iyileştirebilir ve size kazanç sağlarken, zayıf ve güçsüz bir SEO çalışması sitenize ve daha da kötüsü profesyonel itibarınıza zarar verebilir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), yeni müvekkil kazanmanın etkili bir yolu olabilir. Bununla birlikte, hukuk firması SEO ve hukuki dijital pazarlamanın, genel olarak nasıl yapıldığıyla ilgili birçok yanlış bilgi var.

Kendinizi deneyimsiz ve dolandırıcı web site satıcılarından korumanın en iyi yolu, bu karmaşık gibi görünen ama aslında gayet açık olan dijital dünyanın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmak. Doğru bilgi ve sorularla, en maliyetli hataların çoğundan zararsız bir şekilde uzaklaşabilirsiniz.

Hadi gelin başlayalım.

Avukatlar için SEO

Avukat SEO Uzmanları Sihirbaz Değil

SEO'nun nasıl yapıldığına başlamadan önce, SEO'nun bütün sorunlarınızı tamamen çözemeyeceğini bilmek önemli. Demek istediğim, "Kötü bir hizmet verip bunun SEO'sunu yapamazsınız."

İyi bir itibar oluşturmak ve müşteri memnuniyeti gibi geleneksel müşteri geliştirme kavramları, sıralama için yararlı ve etkili bir SEO çalışması için gerekli.

Avukatlar için SEO Nasıl Fayda Sağlar?

SEO dahil hangi türden pazarlama olursa olsun, belirli bir hedefe ulaşma ile ölçülmeli. Hukuki dijital pazarlamayla ne kadar müşteri kazandığınız anlamına gelir.

Fark ettiyseniz, akıllı telefonlar bilgiye ulaşmaa şeklimizi tamamen değiştirdi. Bir sorumuz veya ihtiyacımız olduğunda, akıllı telefonlarımıza sorarız. Bu soruların çoğu cevabı, büyük olasılıkla adı Google olan bir arama motorunda olacak.

Müşterileriniz hukuki sorunlarını çevrimiçi olarak çözmelerine nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında bilgi sahibi ister.

İnsanların bilgi talebini karşılamada en etkili olan avukatlar, kazanan tarafta olur.

Hukuk Firması SEO Çalışması Neden Farklı?

İnternet ortamında bir avukatın hizmeti ile ayakkabı satmak aynı şey değil. Hukuk hizmetleri tüketicilerin bilgi sahibi olmak amaçlanır, diğer mal ve hizmet satın alımlarından bu olay tamamen farklı. Bu nedenle, diğer endüstrilerden gelen geleneksel pazarlama teknikleri genellikle hukuki pazarlamada işe yaramayabilir.

Öte yandan, ürün ve hizmet işletmelerinden öğrenilebilecek şeyler de mevcut.

Avukat SEO Uzmanını Nasıl İşe Alır?

Dijital pazarlama için yardım almayı düşünüyorsanız, araştırma yapmak ve sorular sormak için çok zaman harcamalısınız. Potansiyel işe alacağınız uzmana sormanız gereken bazı sorular:

 • Domain, Hosting ve içerik yönetim sisteminin (CMS) sahibi kim?

Bazı dijital pazarlama şirketleri, bunlardan birini veya daha fazlasında kendi mülkiyet haklarının olduğunu savunurlar. Aslında bu, başka bir kişiyle veya uzmanla çalışmaya karar verdiğinizde, sıfırdan başlamak zorunda kalabilirsiniz. Yukarıdakilerin tamamının sizin kendi elinizde olduğundan emin olun.

 • SEO çalışmalarının başarısını nasıl ölçeceğim?

SEO dahil olmak üzere dijital yasal pazarlamanın süreci, tıklamalardan müşterilere kadar izlenebilir. Faturalarınızı beğeniler, takipçiler ve izlenmeler ile ödeyemezsiniz. Size bu ölçüleri vaad eden satıcılar, dikkatinizi iş ölçümlerinden başka yöne çekmeye çalışır. Bunun yerine, organik arama trafiğinden kaynaklanan trafikleri ölçün. SEO çalışmalarıyla bağlantılı olan potansiyel müşterilerden gelen telefonları takip edin. Search Console ve Analytics üzerinden alakalı organik arama trafiğindeki yönlü eğilimlere bakın. Stratejilerinin özel olduğunu iddia eden dijital pazarlama satıcılarından kaçının.

 • Rakiplerimden herhangi biri için dijital pazarlama hizmetleri sunuyor musunuz?

Herhangi bir arama sorgusu için yalnızca tek bir yer var. Aynı lokasyon (lar) da aynı anahtar kelime alanında birden fazla firma ile çalışan dijital pazarlamacılar çıkar çatışması içinde yer alıyor. Rakiplerinizin sizi yenmesine yardımcı olan SEO uzmanları ile çalışmayın.

 • Benim gibi hukuk firmalarıyla çalışma deneyiminiz oldu mu?

Hukuk için SEO benzersiz zorluklar ve hususlar sunar. Dijital pazarlama konusunda hukuk firmalarıyla çok az deneyimi olan kişilerle çalışmayın.

Avukat SEO Uzmanı

SEO Avukatlar İçin Neden Önemlidir?

Birçok avukat genel olarak dijital pazarlamayı ve özellikle de arama motoru optimizasyonunu, hukuk büroları için gereksiz bir şey olduğunu söyler.

Ve "Müvekkillerim interneti benim gibi avukatları bulmak için kullanmıyor." der.

Eğer bunu söyleyen sensen, sana biraz zaman kazandırayım.

Not: Bu yazının amacı fikrinizi değiştirmeye ikna etmek değildir.

Çoğu insan gibi, tüketiciler kullanmak veya almak istedikleri ürün ve hizmetler hakkında bilgi almak istediklerinde ilk araştırma yaptıkları yer arama motorları. Bu araştırma sırasında bir noktada, çoğu araştırma bir arama motoru kullanılarak yapılacak. Hukuki hizmet tüketicilerin ilgisini çekmek isteyen avukatlar, arama motoru optimizasyonundan (SEO) yararlanır.

Genel olarak, arama motorları aşağıdaki üç aşamalı süreçte çalışır:

 • Tarama
 • Dizin
 • Sonuçları Sıralama

Aslında, arama motorları geliştikçe diğer bir aşama daha karşımıza çıktı diyebiliriz:

Sorulara Cevap Verme.

Ama bunlarda önce yapılması gerekenler var.

Avukatlar İçin SEO Nasıl Yapılır?

Bir dijital pazarlama uzmanı veya hukuk firması SEO danışmanı olduğunuzu varsayalım.

Müşteri çeken organik arama trafiğini sağlamakla görevlisiniz.

Hukuk firması için en iyi arama motoru optimizasyonu sonuçlarını almak için araştırma yapmanız gerekir. Genelde bu kısım görmezden geliniyor.

 • Hukuk firması SEO çalışmalarının hedefleri ve amaçları nelerdir?
 • Web sitenize çekmek istediğiniz kitle kimler?
 • İnsanlar arama motorlarına ne tür sorgular giriyorlar?
 • Sayfalarınıza ulaştıklarında hangi işlemleri yapmalarını istiyorsunuz?
 • Ayrıca, firmanın rekabet ortamını araştırın. Rakip firmalardan sizi ayıran özellikleriniz neler?
 • Potansiyel müvekkiller neden firmanızdaki avukatları seçmeli?

Bu soruların cevaplarının arama motoru optimizasyonu ile ne ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap: Her şey.

Sizin hakkınızda konuşmaya, paylaşmaya ve takip etmeye değer olan şeyin ne olduğunu belirlemelisiniz.

Tarama ve Dizine Ekleme

Firmanızın web sitesindeki sayfaları arama motorları tarafından düzgün bir şekilde taranıp dizine eklendiğinden emin olmanız gerekir. Böylelikle sayfalarınızdaki teknik sorunları da çözmüş olursunuz.

Teknik SEO düzeltmeleri, sayfa içi arama motoru optimizasyonu ile aynı şey diyebiliriz. Bu süreç, aşağıdaki gibi şeylerin düzeltilmesini kapsar:

 • Site mimarisi ve iç bağlantı yapısı.
 • Sayfa başlıkları, açıklamalar ve başlıklar dahil HTML meta etiketleri.
 • Yapılandırılmış veri işaretlemesi (yani şema) rss.
 • Sayfa içeriği.
 • XML site haritası ve robots.txt dosyası
 • Kullanıcı deneyimi (mobil uyumlu, sayfa yükleme hızı)

Ne yazık ki, çok sayıda sözde avukat arama motoru optimizasyonu uzmanı, teknik SEO'nun önemini anlayamıyor. Aslında, bazıları bunu tamamen küçümsüyor. Teknik SEO büyük bir öneme sahip.

Web sitenizin taranmasını ve dizine eklenmesini engelleyebilecek bazı teknik hukuk firması web sitesi SEO sorunları var. İster kendiniz sayfalarınızı düzeltin, ister bunu sizin adınıza yapması için birini işe alın, ama ilk önce bu teknik sorunları çözdüğünüzden emin olun.

Sonuçları Sıralama ve Sunma

Artık sağlam bir teknik SEO altyapımız olduğuna göre, hukuk firmanızın sayfalarını pazarlamaya başlayabiliriz. Bu süreç, insanların konuşmak, paylaşmak ve bağlantı kurmak isteyeceği sayfalar oluşturmakla başlar, aynı zamanda bu sayfaları doğru kişilerin önüne çıkarmak için çeşitli SEO çalışmalarını da içerir.

Arama motorları, web sitenizin arama sonuçlarında nasıl çıkacağını belirlemek için "yetki" (sayfa dışı sinyaller) kullanır. Ancak bu sinyaller eşit ağırlıkta olmaz.

Örneğin, oldukça alakalı ve yetkili sitelerden gelen yüksek kaliteli bağlantıların miktarları, sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında görünürlüğü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Avukatlar için en iyi sayfa dışı arama motoru optimizasyonları bazıları:

 • İnsanların web sitenizde kalmak isteyeceği içerik oluşturma.
 • Bu içerikleri ilgisini çekebileceğiniz kişilerin önüne çıkarma.
 • Rakip analizi ve geri bağlantıları (Backlink) oluşturma.
 • Çevrimiçi platformlarda profil geliştirme.
 • Kırık bağlantıları düzeltme.
 • PR odaklı bağlantı kurma.

  Hukuk Bürosu SEO Uzmanı İşe Alma

Bir avukat arama motoru optimizasyonu uzmanı tutmayı düşünüyorsanız, Sayfa dışı sinyalleri nasıl iyileştireceklerine dair birçok soru sorduğunuzdan emin olun.

Süper gizli SEO sırları hakkında konuşmaya başlarlarsa, muhtemelen başka kişilerle görüşmelisiniz. En iyi avukat SEO ajansları size tam olarak ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını anlatır.

Başarı için önceden hedefler koymaları gerekir. Ayrıca, sosyal medyanın arama motoru optimizasyonu sürecinde oynadığı rolü de sizinle paylaşmalı.

Son olarak, ilgili yasal etik kuralları da dahil olmak üzere, pazarlama ve reklamcılıkta avukatların yükümlülüklerini anlamalı.

Avukatlar için Yerel SEO

Birçok avukat, yerel potansiyel müşterileri hedefler. Arama motorları, genelde yerel işletmeleri arama sonuçlarında öncelikli olarak sunar. Deneyimlerime göre, en önemli yerel hukuk firması SEO şunları içerir:

 • Yerel bağlantı kurma.
 • Yerel içerik geliştirme.
 • Google benim işletmem yönetimi.

Yerel arama motoru optimizasyonu avukatlar için inanılmaz derecede önemli. Son güncellemelerde Google, arama motoru sonuç sayfalarında yerel sıralamalara konum olarak önem verdi.

En iyi hukuk firması SEO uzmanları, müşteriler getiren yerel SEO hizmetlerinin değerini bilir.

Hukuk Bürosu SEO Yaklaşımımız

Avukatlar için arama motoru optimizasyonu (SEO) yaklaşımımız oldukça açık:

Yeni müşteri kazandıran, potansiyel müşterilerinizi çeken anlamlı organik trafiği büyütmeye odaklanma.

Aşağıda, müşterimizin sitelerinden birinden bir örnek verilmiştir:

Müşterilerim, iş hedeflerine ulaşma konusunda bana güveniyor. Bu nedenle, belirli sayıda yeni sayfaya veya bağlantıya aşırı odaklanmıyorum. Belirli anahtar kelimelerde sıralamanızı garanti etmek için değil, hedef arama sorguları için organik aramadaki görünürlüğünüz artması ve müşterileri kazanımı için buradayım.

Belirli bir anahtar kelime için 24 saat içinde ilk sırada çıkma garantili SEO çalışması arıyorsanız, burası sizin için doğru yer değil.

Hukuk firmanız için bir arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanı tutmaya karar vermek, çevrimiçi görünürlüğünüz üzerinde önemli bir etkisi olabilecek bir karar. Uzman bir SEO danışmanı, sitenizi iyileştirebilir ve size çok zaman kazandırabilir, sorumsuz bir SEO danışmanı sitenize ve hatta daha da kötüsü itibarınıza zarar verebilir. SEO danışmanlarını iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Avukatlar için çeşitli SEO hizmetleri sunuyorum. Hukuk firmalarıyla çalışma konusunda uzmanım ve yasal bir çalışmanın pazarlanmasına ilişkin zorlukların ve hususların farkındayım.

Amaç veya hedef ne olursa olsun, avukatlar için SEO'nun ürünler ve diğer profesyonel hizmetler için arama pazarlamasından ne kadar farklı olduğunu akılda tutmak önemli. Avukatın mesleki itibarı ve bazı durumlarda ehliyeti de dahil olmak üzere, çok önemli paylar var. Hiçbir web trafiği veya arama motoru sıralamasının hiçbir miktarı, kişinin profesyonel itibarına zarar vermeye veya uygulama için zor kazanılan bir lisansı feda etmeye değmez.

Elbette SEO raporlaması da sağlıyorum. Bu, müşterilerimizin kampanyaları için somut hedefler geliştirmek ve ilerlememizi raporlamak anlamına gelir. Hukuki pazarlama dışında daha genel SEO bilgileri arıyorsanız, aşağıdakileri kontrol etmenizi öneririm: