En İyi SEMRush Alternatifleri: Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

Zahid Karakaya · 09 Ocak 2021

En İyi SEMRush Alternatifleri: Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

SEO dünyasında ve genel olarak dijital pazarlama dünyasında, SEMRush, tüm SEO ihtiyaçlarınız için çok yönlü bir dizi özelliğe sahip mevcut en önemli araçlardan biridir.

Güçlü bir anahtar kelime araştırma ve anahtar kelime bulma aracı, çok yönlü (ve gerçek zamanlı) raporlama ile derinlemesine alan adı (Domain) analitiğine sahip ve diğer SEO araçları arasında çok kullanışlı bir geri bağlantı (Backlink) analitiği özelliğine sahip.

Fakat, SEMRush kesinlikle hiçbir şekilde mükemmel değildir. Daha düşük fiyat etiketlerine sahip (hatta tamamen ücretsiz) birçok SEMRush alternatifi var ve belirli yönlerden daha iyi araçlara da sahipler.

Bu yazıda, hem ücretli hem de ücretsiz olan bu SEMRush alternatiflerini inceliyoruz. Günümüzde mevcut olan en iyi ücretsiz alternatiflerden bazılarıyla başlayalım.

Ücretsiz SEMRush Benzeri SEO Araçları

Hepimiz ücretsiz şeyleri kullanmayı severiz ve bu ücretsiz SEO araçları, SEO'ya yeni başlayan küçük blog yazarları ve işletmeler için harika seçenekler sunuyor. Ücretsiz seo araçları, dar bütçeli küçük işletmeler ve hatta bazı SEMRush, Ahrefs'in gelişmiş özelliklerine ihtiyaç duymayan büyük şirketler için bile yeterince kullanışlı araçlara sahip.

1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Çoğumuzun amacı SEO çalışmalarıyla Google'da daha iyi sıralama elde etmek olduğu için, Google'ın kendi Anahtar Kelime Planlayıcısının mevcut en iyi anahtar kelime araştırma araçlarından biri olması gayet mantıklı.

En iyi yanı, bir Google hesabınız varsa (ki bu da ücretsiz), Google Anahtar Kelime Planlayıcı'yı herhangi bir sınırlama olmaksızın kullanabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı'nın Artıları:

En iyi özelliği Anahtar Kelime Planlayıcı yaptığı tüm işlemler tamamen ücretsiz olması. Burada iki temel özellik mevcut: Yeni anahtar kelimeler bulmak ve arama hacmi tahminleri almak.

Kullanımı oldukça basit: Anahtar kelimelerinizi aratın ve ardından Anahtar Kelime Planlayıcı, ortalama arama hacmi, PPC (Tıklama Başına Ödeme) maliyetleri gibi önemli ölçütlerle birlikte anahtar kelimeler için öneriler gösterecektir.

Bir anahtar kelime öneri aracı olarak, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, özellikle ücretsiz olduğu düşünüldüğünde, muhtemelen en iyi seçenek.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı'nın Eksileri:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı tarafından görüntülenen sonuçların bazıları kabaca yapılan tahminlerdir. Örneğin, Anahtar Kelime Planlayıcı, Rekabet sekmesinde yalnızca "Düşük", "Orta" veya "Yüksek" seçeneklerini gösterir.

2. Ubersuggest, Neil Patel

Ubersuggest, Neil Patel

Ubersuggest, Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile benzer temel özelliklere sahip başka bir ücretsiz araç. Dijital pazarlama dünyasının en önde gelen düşünce liderlerinden biri olan Neil Patel tarafından kurulmuş ve tamamen ücretsiz.

UberSuggests Artıları:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı'nın aksine, Ubersuggests, ölçümleriyle oldukça gerçeğe yakın sonuçlar sunar. Yalnızca 3 ölçüm görüntüler: arama hacmi, PPC maliyeti (TBM) ve SEO zorluğu, ancak 3'ü de oldukça tutarlı sonuçlardır ve SEMRush ile karşılaştırılabilir.

Kısa süre önce, benzer içerikle oluşturulan geri bağlantı sayısı ve tahmini aylık ziyaretler gibi yararlı ölçütlerin yanı sıra konu fikirleri önereceği yeni bir "İçerik Fikirleri" özelliğini de kullanıcılarına sundu.

UberSuggests Eksileri:

SEMRush ve hatta Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile karşılaştırıldığında çok fazla anahtar kelime önerisi vermiyor. Anahtar kelime önerinizi Google Anahtar Kelime Planlayıcı'dan almak ve daha doğru ölçümler (ve içerik fikri önerileri) için UberSuggests'e bakmak iyi bir yöntem olabilir. 😉

3. Searchmetrics

Searchmetrics

SEMRush, yalnızca anahtar kelime araştırması ve anahtar kelime önerisiyle ilgili değil, aynı zamanda sitenizin performansını geri bağlantı (Backlink) tarafında organik trafiğe ve yönlendiren alan adlarına kadar analiz etmek için harika bir analiz aracı. Searchmetrics nispeten bilinmeyen, ancak bu rol için harika bir SEMRush alternatifidir.

Ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekecek, ancak bunun yanında, Searchmetrics tamamen ücretsizdir. Etki alanı URL'nizi (veya rakibinizin) girmeniz yeterlidir; Searchmetrics, etki alanının SEO'daki performansı hakkında tek bir sayfada bir rapor oluşturur.

Searchmetrics'in Artıları:

Tamamen ücretsiz olan tek sayfalık, basitleştirilmiş analiz raporu.

Searchmetrics Eksileri:

Açıkçası, oluşturulan rapor SEMRush'a kıyasla biraz daha geride kalıyor ve yalnızca temel analitik araçlarını kullanabiliyorsunuz.

Ücretli SEMRush Benzeri SEO Araçları

İnsanların SEMRush ile en çok karşılaştığı sorun yüksek fiyat etiketi olsa da, bazılarımız muhtemelen başka nedenlerden dolayı SEMRush alternatifleri arıyoruz. Aşağıda, SEMRush benzeri ücretli alternatifler ve bunların her biri için SEMRush ile arasındaki farklara dair kısa bir yazı bulunuyor.

1. Ahref

Ahref

SEMRush'ın muhtemelen en yakın rakibi Ahrefs. Özellikleri ve genel işlevsellik açısından SEMRush çok benzer. Fiyat açısından Ahrefs, SEMRush'a benzer paket planları da sunuyor. Tüm Ahrefs'in paketleri, SEMRush'un tekliflerinden 0,95 $ daha ucuz. Uzun vadede, daha az harcarsınız ve ayda neredeyse bir dolar tasarruf edersiniz.

Ahrefs'in Artıları:

Ahrefs, her ay neredeyse bir dolar daha ucuza SEMRush'a benzer özellikler sunuyor.

Ahrefs, bağlantı analizi bölümünde SEMRush'tan daha güçlü: Daha fazla ölçüm ve her biri SEMRush'tan daha doğru sonuçlar sunar. Geçmişte, anahtar kelime araştırma işlevi SEMRush'ınkinden önemli ölçüde düşüktü, ancak günümüzde SEMRush'a yetişti.

Ahrefs'in bir diğer benzersiz özelliği de Chrome ve Firefox için SEO Araç Çubuğu eklentisi. Bu araç çubuğu, tarayıcınızdaki tüm arama motoru sonuçları için arama hacmi, geri bağlantı profili ve PPC maliyeti gibi yararlı ölçümleri gösterir.

Ahrefs'in Eksileri:

Daha pahalı paketleri tercih etseniz bile, bir anda yalnızca tek bir kullanıcı Ahrefs kullanabilir. Şirketinizde SEO üzerinde birden fazla kişi çalışıyorsa bu bir sorun olabilir.

2. Moz Pro

Moz Pro

Moz Pro, önde gelen dijital pazarlama blogları ve Domain Authority puanlama sistemi nedeniyle SEO ve dijital pazarlama dünyasında bir başka ünlü isimdir. Ahrefs'e benzer şekilde, Moz'un tüm planları SEMRush'tan 0,95 $ daha ucuz, bu nedenle daha ucuz bir alternatif diyebiliriz (çok az da olsa).

Moz Artıları

Moz, SEO ve genel olarak dijital pazarlama konularında çeşitli yararlı kaynaklar sunar. Moz Pro'nun planlarından birine abone olarak, SEO hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak gerçek bir uzmanla 1'e 1 çalışma alacaksınız.

Sayfa Yetkilisi ve Etki Alanı Yetkilisi Moz tarafından tasarlanmıştır, bu nedenle tüm araçları bu ölçümleri entegre edecektir (bu E-A-T için çok yararlı olabilir).

Moz'un arayüzü oldukça kullanıcı dostu ve tartışmasız SEMRush ve Ahrefs'e kıyasla en iyisi ve platform hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilecek çeşitli yardımcı kaynaklar da mevcut.

Ayrıca, çok temel plana iki farklı kullanıcı tarafından erişilebilir; bu, birden fazla SEO uzmanınız varsa yararlı olabilir.

Moz Eksileri

Moz'dan veri ve rapor almak SEMRush'a kıyasla biraz daha uzun sürüyor. Ayrıca, Moz'un iyi özelliklerinin çoğu ücretsiz olarak sunulurken, profesyonel planlarda yer alan gelişmiş özellikler SEMRush'a kıyasla biraz yetersiz kalıyor.

3. SpyFu

SpyFu

SpyFu, adından da anlaşılacağı gibi, rakiplerinizin sitelerini gözetlemeye odaklanan bir SEO aracı. SEMRush benzer özellikler sunar, ancak odaklanmış yaklaşımı nedeniyle SpyFu'nun rakip analitik özelliklerine daha derinlemesine ve çeşitli şekilde odaklanır.

Bununla birlikte, SpyFu kendi etki alanınızı analiz etmek için biraz geri kalmış durumda, ancak SEMRush'un üçte bir fiyatı olan ayda sadece 33 $'a SEMRush'tan çok daha ekonomik.

SpyFu'nun Artıları:

Belirtildiği gibi SpyFu, rekabetçi analizler için çok gelişmiş özellikler sunarken, SEMRush, Ahrefs ve Moz Pro'nun maliyetlerinin sadece üçte birine mal oluyor. Örneğin, rakibinizin trafik kaynaklarının (böylece benzer kaynakları hedefleyebilmeniz için), Google Ads harcamalarının, sıralama anahtar kelimelerinin ve geri bağlantı profillerinin ayrıntılı bir raporunu alabilirsiniz.

Rakip analizi bölümünde, SpyFu tartışmasız sınıfının en iyisi. SpyFu'nun kullanımı da nispeten kolaydır ve SpyFu'ya kayıtlı bir müşteri olarak çok sayıda öğrenme kaynağı da edinebilirsiniz.

SpyFu'nun Eksileri:

SpyFu, belirtildiği gibi, rakip analizine odaklanmıştır ve aynı aracı kendi alanınızı analiz etmek için de kullanabilirsiniz, ancak SEMRush veya Ahrefs kadar kapsamlı olmayacaktır. Özel anahtar kelime araştırma ve anahtar kelime öneri araçları da yok.

Bununla birlikte, maliyeti göz önüne alındığında, bu sorun için birçok geçici çözüm var. Örneğin, SpyFu'yu yukarıda incelediğimiz ücretsiz anahtar kelime araştırma ve analiz araçlarıyla birleştirerek.

Monitor Backlinks

SEMRush'ın bir diğer önemli özelliği, sizin ve rakibinizin backlink profilini analiz etme özelliği. Geri bağlantı analizi, düşük kaliteli bağlantılar nedeniyle Google'ın cezalandırmasından kaçınmanız için önemli, aynı zamanda rakibinizin geri bağlantılarını analiz ederek, kendinizinkini nasıl oluşturacağınıza dair içgörüler elde edebilirsiniz.

Monitor Backlinks, 1 etki alanını ve 2 rakibin etki alanını izleyebileceğiniz 47 $ / Ay 'dan başlayan fiyatları var. Bununla birlikte, haftada iki web sitesi için ücretsiz raporlar oluşturabileceğiniz ve geri bağlantı analitiği için kullanışlı ve ücretsiz bir alternatif olan Ücretsiz Geri Bağlantı (Backlink) Denetleyicisi aracı var.

Monitör Geri Bağlantılarının Artıları

Adından da anlaşılacağı gibi, geri bağlantı profilini izlemeye odaklanan Monitor Backlinks bu amaç açısından çok güçlüdür. Ücretsiz araç bile 300 geri bağlantı için ücretsiz raporlar oluşturabilir ve premium plan için, Citation Flow ve Trust Flow gibi önemli ölçümleri izleme yeteneği, bir bağlantıyı önizleme ve kötü amaçlı yazılım taraması gibi çeşitli gelişmiş özelliklere ve çok daha fazlasına sahip olursunuz.

Yalnızca bir geri bağlantı profili oluşturma aracı arıyorsanız, Monitorbacklinks iyi bir seçim.

Monitör Geri Bağlantılarının Eksileri

Oldukça sınırlı (odaklanmış) özellikleri göz önüne alındığında, 47 $ / Ay fiyat etiketi oldukça pahalı.

Sonuç

Hepimizin farklı ihtiyaçları ve farklı SEO hedefleri var. Bazılarımız için SEMRush, tüm bu alternatifleri düşündükten sonra bile çoğu SEO uzmanı için muhtemelen en iyi seçenek. Bunun yanında, belirli özelliklere odaklanan SEMRush'a daha iyi bir alternatif haline gelen araçlar da var. Mevcut ihtiyaçlarınız için yeterli olabilecek çok sayıda ücretsiz araç da var. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde ihtiyacınıza yönelik aracı seçip SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz.