Evden - Uzaktan Çalışanlar İçin 5 İpucu

Zahid Karakaya · 01 Mayıs 2020

Evden - Uzaktan Çalışanlar İçin 5 İpucu

Yaklaşık 4 yıldır tam zamanlı SEO Uzmanı ve Freelance Web Tasarımcı olarak evden çalışma hayatına geçiş yaptım. Harika bir geçiş oldu ve şu an sahip olduğum özgürlük ve esnekliği seviyorum. Size bu zamana kadar elde ettiğim tecrübelerimden yola çıkarak uzaktan çalışırken nasıl üretken olduğumu ve odaklandığımı birkaç öneri ve ipucu ile birlikte paylaşmanın güzel olacağını düşündüm.

Kıyafetinizi Değiştirin

Bilgisayarın karşısına pijamalarım yerine günlük kıyafetlerim ile oturuyorum. O gün kiminle video görüşmesi yapıp yapmayacağım önemli değil, pijama yerine kıyafet giymek beni daha iyi hissettiriyor. Gece yatmak için giydiğim pijama yerine kıyafet seçimi bana güne başladığımı hissettiriyor. Eminim siz de bu önerimi denediğinizde aradaki farkı hissedeceksiniz.

Çalışmaya başlamadan önce temizlik işlerini bitirin.

Benim gibi mükemmeliyetçi bir yapınız varsa, çalışma masanızdaki gereksiz eşyaların sizi nasıl rahatsız ettiğini ve temizlenmesi gerektiğini çalışmaya başladığınızda düşünüp durursunuz. Bu düşünceyle işinize tam manasıyla odaklanamazsınız. Çalışma saatlerimden önce mümkün olduğunca ortalığı düzenli tutmaya çalışırım. Daha sonra bütün gün çalışırken aklım etraftaki dağınıklığa gitmez, sadece işime odaklanırım.

Uzaktan Çalışmak

Çalışma alanınızın rahat olduğundan emin olun.

Evde kendime küçük bir ofis oluşturdum. Neredeyse iki yıl boyunca küçük, titrek, sıkışık bir masada 13” Macbook ile çalıştıktan sonra artık değişim zamanının geldiğini düşündüm, geniş bir masa ve monitör aldım. Bu durumdan en sonunda kurtuldum ve Ikea'nın ürünlerini inceledikten sonra yaklaşık 2 metre uzunluğunda yeni bir çalışma masasına geçiş yaptım. Eski masamdan iki kat daha fazla alana sahip olmak bana rahatlatıcı bir ferahlık verdi. Ayrıca masanın boyutları 34 inçlik monitör için çok uygun.

Sıkışık olmayan rahat bir çalışma alanına sahip olmak çalışmalarımı çok daha keyifli hale getirdi ve performansımı %70-80 civarında arttırdı. Dürüst olmak gerekirse ara ara kendime keşke bu değişikliği daha önce yapsaydım diyorum.

Hareket edin ve temiz hava alın.

Sevdiğiniz işi yaparken, gün boyu bir sandalyede oturduğunuzu unutmak çok kolay. Bu uzun zaman diliminde sabit bir şekilde ekran karşısında oturmak sağlığımız için pek de iyi değil. Arada sırada ayağa kalkıp etrafta bir iki tur atmak iyi olur ya da daha iyisi, dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkın. Kafanızı dağıtmak iyi gelecektir. Aynı zamanda sırtınız ve poponuz bu kısa molalar için size teşekkür edecek.

Kendinizi fazla yormayın.

Yaptığım işi kesinlikle seviyorum. Üzerinde çalışması gerçekten eğlenceli bir projem olduğunda, projede kaybolabilir ve saatlerce aralıksız çalışabilirim. Zaman yönetimi yapmadğım dönemlerde yemeyi unuttuğum çok zaman oldu. Yaptığınız işi sevdiğinizde, işin içinde kaybolmak çok kolay oluyor.

İş yükünden kurtulmak ve yetiştirmek için fazla çalışmak gerektiğini düşünmek başlangıçta size güzel gelebilir. Fakat şu ayrımı yapmanız gekekiyor; evden çalışırken, akşam yemeği vaktinde eve gitmek için ofisi 5'te terk etmeniz gerektiğine dair bir mazeretiniz olmayacak. Zaten evdesiniz.

İş ve kişisel zaman arasında bir ayrım olduğundan emin olmanız gerekir. Kendinize zaman ayırın ve zihninizin yeterli miktarda dinlenmesini sağlayın. Zihninizi sürekli yormak sizin için iyi değil, çalışma saatlerinde sizi daha az üretken kılar. Dinlenin ve ertesi gün yapılacaklar listenizi kararınca doldurun.

Üretken kalmak için siz ne yapıyorsunuz?

Herkesin günlük olarak onlara yardımcı olacak farklı ipuçları ve püf noktaları illaki vardır. Ev ofisinizden üretken kalmak için sizin hangi önerileriniz var? Bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilir, mesaj gönderebilirsiniz.