Freelance Web Tasarımcı Kimdir?

Zahid Karakaya · 04 Şubat 2023

Freelance Web Tasarımcı Kimdir?

Özüne baktığımızda, freelance bir web tasarımcı olmak aslında çok basit.

JavaScript veya PHP gibi bir yazılım dili öğrenir ve daha sonra sizinle çalışmak isteyen müşteriler bulursunuz.

Freelance (Serbest) çalışanlar için asıl zorluk, nasıl başarılı olabilirim sorusuna yanıt bulmaktır.

Freelancer.com ve Fiverr gibi alıcı ve satıcıyı bir araya getiren sitelerde binlerce web tasarımcı 500-1000 ₺ altında ücret alırken, 15.000 - 20.000 ₺ üzerinde ücret alan freelancerlar da var.

Peki farkları neler ? (Not: Sadece deneyim değil).

Bu yazıda, freelance web tasarımcı olarak başarılı bir kariyer oluşturmak için ihtiyacınız olan noktalara birlikte göz atıyoruz.

NEDEN FREELANCE WEB TASARIM ?

Esneklik

Kendinizi sıradan bir çalışma ortamının kısıtlamalarından kurtarmak yaşam kalitenizi arttırabilir.

Bir web tasarımcı olarak, ne zaman, ne üzerinde ve ne kadar çalışmak istediğinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Yine de bazı projelerde istenmeyen sıkıntılarla karşılaşacak olsanız da, çalışma programınızı düzenleyerek kişisel hayatınızın etrafında bu esnekliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Finansal Özgürlük

Freelance (Serbest) çalışan olarak her proje için ücretinizi ayarlayabilir ve proje teklifleri sunabilirsiniz. Bu sayede, gelirinizi kontrol edebilir ve iş başına düşen ortalama geliri tespit edebilirsiniz.

Çalışma Ortamı

Yazılım/Programlama göreceli olarak remote (uzaktan çalışma) için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Profesyonel anlamda kendinizi geliştirmişseniz yazılımcı olarak dünyanın hemen her yerinde müşterileriniz ile çalışmak mümkün. İnternet bağlantınız olduğu sürece, evde veya Bali'de bir kafede çalışabilirsiniz. Kendi e-ticaret frimanızı kurarak uzaktan yönetebilir. Veya mobil bir uygulama yaparak para kazanabilirsiniz.

Kimler Freelance Web Tasarımcı Olmamalı

Freelance (serbest) çalışma sistemi herkes için uygun değildir. Kariyer ve işinizi riske atabilir hatta hiç para kazanamayabilirsiniz.

Freelance çalışırken bir çok fayda elde edebilirsiniz fakat işleri zamanında bitirmeye odaklanamaz ve yaptığınız iş yeteri kadar ilgi görmezse sonuç hüsran olabilir. Aynı zamanda çalışırken kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekmekte. Aldığınız özgürlük, geleneksel kariyer odaklı çalışmalara oranla stresli olabilir.

Neyse ki, freelance web tasarım için bu yazıda, bazı endişelerinize cevap ve doğru yönde ilerlemeniz için size yardımcı olacak tavsiyeler bulacaksınız.

Gereken Yetenekler

Serbest bir web tasarımcı olarak kazancınızı en üst düzeye çıkarmanın yolu, kendinizi pazarlamak ve müşterilerinizi memnun etmekten geçiyor. Kendinizi geliştirmeye ilk olarak ingilizce ile başlayabilirsiniz. Web tasarım ve yazılım konularında tüm karşılaşacağınız sorunların çözüm yolu genellikle ingilizce anlatılıyor olacak.

Bunun yanında güncel kalmaya çalışın, freelance sektöründe sadece siz olmayacaksınız, sizi rakiplerinizden ayıran özellikler edinin.

Yeni yazılım dilleri öğrenin, yazılım dünyasındaki haberleri takip edin, günümüzde çoğu yazılımcı ek iş olarak freelancer olarak çalışıyor.

Güzel haber: yazılım ve programlama dünyasındaki talep her geçen gün artmakta, yani bir nevi iş bulma olasılığı diğer sektörlere nazaran daha iyi konumda.

Zaten teknik olarak kodlama yeterliliğiniz varsa, alt kısmı okumak yerine iş yetenekleri bölümüne geçmenizi tavsiye ederim.

Kodlama - Yazılım Dilleri

Proje başına binlerce lira kazanmak için kodlamaya ciddi miktarlarda zaman ayırmanız gerekiyor. (Bir hafta sonu bilgisayarın başına oturup bişeyler karıştırarak bir yazılımcı/tasarımcı olamazsınız.)

Bazı insanlar Udemy'den kurs satın alırken, diğerleri yazılım dillerinin dökümantasyonunu okuyarak kendi kendini yetiştiriyor.

Tıpkı yabancı dil gibi, öğrenebileceğiniz yüzlerce programlama dili var.

Hepsini öğrenmeye çalışmak kesinlikle doğru bir yol değil ve muhtemelen imkansız. Bu nedenle, belirli sayıda dili derinlemesine öğrenmeniz daha mantıklı olacaktır.

Peki öğreneceğiniz dilleri nasıl seçeceksiniz ?

En dikkat edilmesi gereken nokta, en popüler programlama dillerinin her zaman kazançlı olmadığıdır.

Örneğin, PHP, WordPress siteleri de dahil olmak üzere dünyadaki tüm web sitelerinin yaklaşık %80'i tarafından kullanılmakta.

Bu bilgiye bakacak olursak, bir PHP geliştiricisi (82k) yıllık ortalama maaşı ile, JavaScript (111k) veya Python (117k) gibi diğer dillerden çok daha düşük kazanç sağlar. (Dünya Genelinde Ortalama Rakamlar Dolar Olarak Hesaplanmıştır.)

Her şey arz ve talebe göre şekil alıyor.

Önemli Not: Yeni bir programlama dili öğrenmeden önce, pazarlama yeteneklerinizi de geliştirmeniz gerekiyor. Bir yandan kendinizi geliştirirken bir yandan da müşteriler bularak kazanç elde etmeniz dengede kalmanızı sağlar.

Başlangıç olarak, yazılım dünyasında front-end diye hitap ettiğimiz yani ön yüz, tarayıcı uygulamalarını güçlü bir şekilde anlamalısınız: HTML, CSS ve JavaScript.

Çevrimiçi kurs almak istiyorsanız, en popüler kaynaklardan bazıları:

 • Codecademy
  • 45 milyondan fazla öğrenci buradan online eğitim alıyor.
 • Coursera
  • Eğitmenleri iyi, online web tasarım için kursları mevcut.
 • Freecodecamp
  • Binlerce ücretsiz video, makale ve etkileşimli kodlama dersi. Burayı kesinlike tavsiye ediyorum.
 • edX
  • Havard ve MIT dahil olmak üzere dünya çapında 140 önde gelen okulun 2000 ücretsiz kursu mevcut.
 • Udemy
  • 100.000'den fazla kurs ve 24 milyondan fazla öğrenciyle öğrenme ve öğretme alanı sağlayan güzel bir platform.

Önemli Not: Kod öğrenmenin en iyi yolu kendiniz için gerçek bir projeye başlamaktır. Karşılaşacağınız sorunları geliştirme boyunca çözmek, aldığınız herhangi bir dersten daha değerli.

En güzel en etkili şekilde programlamanın anahtarı, sorularınızın yanıtlarını nerede bulacağınızı bilmektir.

Karşılaşacağınız sorunları çözme söz konusunda Stackoverflow açık ara önde olan bir kaynaktır. Freelance web tasarımcı olarak, çözüm odaklı olmak gerçekten en değerli tek varlığınız olacak.

Kendinizi uygun bir freelance web tasarımcı olarak görmeden önce, web sitelerini veya basit web uygulamalarını sıfırdan oluşturabilmeli ve en popüler CMS'ler ile içeriklere müdehale edebiliyor olmalısınız.

Tasarım ve UX (Kullanıcı Deneyimi) Önemi

Başarılı web geliştiricileri için sadece kod yazmak sınır değildir.

Kullanıcı deneyimi (UX) ve tasarım ilkeleri konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmak, sizi diğer geliştiricilerden ayırırken tasarım ve pazarlama konusunda boşlukları kapatmanıza yardımcı olabilir.

Photoshop veya Sketch ustası olmanız gerekmese de, kilit paydaşlarla iletişim kurabilmeniz ve onlarla çalışabilmeniz önemli. Bunu başarmak için web tasarım sürecini ve Invision gibi hangi araçların kullanıldığını anlamanız gerekir.

İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

Sıfırdan bir web sitesi oluşturmak harika, ancak çoğu işletme web sitelerini kendileri yönetmek ister. Bu noktada CMS olarak kullanabileceğiniz çok sayıda platform mevcut.

Göz atmanız gereken en iyi İçerik Yönetim Sistemleri şunlar:

 • WordPress
 • Drupal
 • Joomla
 • Contentful

Bazı web site oluşturucuları:

 • Wix
 • Squarespace
 • Weebly
 • PageCloud
 • WebFlow

Genel olarak kullanılar e-ticaret platformları:

 • Shopify
 • WooCommerce
 • BigCommerce
 • Magento

İşletim Sistemleri ve Altyapı

Temel internet teknolojilerinin nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmadan başarılı bir geliştirici olmak oldukça zor.

Bir bilgisayarı veya ağı nasıl sıfırdan oluşturacağınızı bilmenize gerek olmasa da, işletim sistemleri'nin ve internet'in nasıl çalıştığını öğrenmek daha iyi bir yazılımcı olmanıza yardımcı olur.

İşte size iyi fikir verebilecek birkaç konu:

 • İnternet güvenliği
 • Web sitesi performansı
 • Aşamalı web uygulamaları
 • Yerel geliştirme ortamları

Not: Ne kadar çok deneyim kazanırsanız, projeleri geliştirmek için neleri öğrenmeniz gerektiğini belirlemede daha hızlı ve daha verimli olursunuz.

Freelancer Olmak İçin Gereken Diğer İş Yetenekleri

İyi bir freelance web tasarımcı olmak, serbest meslek sahibi olmak konusunda size hiçbir garanti vermez.

En başarılı freelance web tasarım uzmanları, kendilerini nasıl pazarlayacaklarını, isteklerini nasıl ileteceklerini ve diğer bireylerle veya ekiplerle nasıl çalışacaklarını bilen kişilerdir.

Geliştirmeniz gereken temel yeteneklerden bazıları:

 • Profesyonel görünün: Giyim tarzınız işinize uygun olsun, profesyonel bir e-posta ve imzaya sahip olun, uygun kelimeleri kullanın, üslubunuza dikkat edin ve sosyal medyanızı yönetin.
 • Düzenli kalın: E-postanızı, takviminizi, Github'ınızı ve çalışma dosyalarınızı düzenleyin.
 • Güvenilir olun: İşlerinizi zamanında yetiştirin, toplantılara ve görüşmelere zamanında katılın. Müşteriler web sitelerinin hızını nasıl artırdığınızı fark etmeyebilir, fakat bir toplantıyı veya işi zamanında yetiştiremediğinizi fark ederler.
 • Kendinizi satmayı öğrenin: Freelance web tasarımcı olarak sahip olduğunuz en değerli yetenek, İşinizin değerini zorlayıcı bir şekilde nasıl ileteceğinizi öğrenmektir. Bu konuda sosyal yetenekler geliştirin: soru sormayı ve empati göstermeyi bilin.
 • Sürekli kendinizi geliştirin: Sık sık yanlış yapacaksınız. Yanlışınızı kabul edin. Kişisel olarak eleştirilere açık olun (sınırı aşmamak kaydıyla) ve daha iyi neler yapabileceğinizi öğrenmek için projeleri daima kendiniz değerlendirin. Müşterileriniz sizin için en değerli geri bildirim kaynakları olacak. Öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye istekli olduğunuzu gösterirseniz tekrar sizinle çalışırlar.

Artık başarılı olmanız için gereken tüm bilgileri öğrendiğinize göre, işinize nasıl başlayacağınıza bakalım.

Nasıl Freelance Web Tasarım İşi Kurulur ?

Herhangi bir projeye başlamadan önce, potansiyel müşterilerin önünde güvenilir görünmek için her zaman bir temel oluşturmak iyi bir başlangıç olabilir.

Bir iş kurmanın temel adımları şunlardır:

Adım 1: KİŞİSEL WEB SİTENİZİ / PORTFÖY OLUŞTURUN

Bu başlangıç için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri.

Kendiniz için harika bir web sitesi yapamıyorsanız, başkaları için nasıl bir site oluşturacaksınız ?

Web tasarım'da en iyi uygulamaları kullanın ve nispeten basit tutun. Üzerinde çalıştığınız projeleri ve neler yapabileceğinizi gösterdiğinize emin olun. Sizle iş yapacak müşteriler iletişim bilgilerinize kolayca ulaşmalılar.

Adım 2: NASIL MÜŞTERİ BULABİLİR ve İŞLERİNİZİ BÜYÜTÜRSÜNÜZ

Başlangıçta göz korkutucu gibi gelebilir, ancak belirli bir süreci takip edip işleriniz büyüdükçe aslında oldukça kolay olduğunu anlayacaksınız.

Çoğu freelance işi başvurulardan geldiği için, genellikle en zor olan ilk birkaç iştir.

Adım 3: KENDİ NETWORK AĞINIZI OLUŞTURUN

Daha önce hiç freelance olarak çalışmadıysanız, bu çok önemli bir dip not olacak.

İlk başta yakın çevrenize, ailenize arkadaşlarınıza ve iş sahibi tanıdıklarınıza freelance web tasarım yapmaya başladığınızı bildirin.

Bunu en kolay olarak sosyal medyadaki bir durum güncellemesiyle yapabilirsiniz.

Sizi tanıyan ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan insanları ikna edemiyorsanız, tanımadığınız kişilerle çalışmadan önce kendinizi yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.

Not: Yerel bir kuruluş veya kar amacı gütmeyen kuruluş için pro bono (ücretsiz) iş yapmayı deneyin, çünkü bu çalışmanın portföyünüzde güzel bir yeri olabilir ve potansiyel müşteriler ile iş yaparken size güvenilirlik sağlar.

Adım 4: YEREL OLARAK ÇALIŞIN

Çok sayıda freelance web tasarım çalışanı olmasına rağmen, birçok işletme hala yüz yüze görüşebileceği kişilerle çalışmayı tercih ediyor.

Burada dikkate alınması gereken birkaç yerel pazarlama ipucu:

 • Web sitesi olmayan veya mevcut siteleriyle ilgili sorunları olan yerel işletmelerin bir listesini yapın (ör. Mobil sürüm yok). İşletmelere bizzat, e-posta veya telefon yoluyla ulaşın ve ne yaptığınızı ve gelişmelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi açıklayın.
 • İnsanları takip edin. Umut verici görünen olası satışlar için 2 veya 3 kez tekrar takip etmek önemli.
 • Yerel etkinliklere ve Meetup'lara katılın. Bu, yaptığınız işi bir günde birden çok kişiye tanıtmanın güzel bir yolu.
 • Kendinize güvendiğiniz konuda bir sunum düzenleyin (örneğin, web sitesi hızının önemi). Bu, esnaf ve zanaatkar topluluğu veya bir ticaret odası gibi topluluk etkinlikleri aracılığıyla yapılabilir. Yeteneklerinizi sergileyerek, diğerlerinden farkınızı ortaya koyduğunuzda insanlar hemen size yönelir.

Yukarıdakilerin tümü için, uzmanlık alanınızın ve iletişim bilgilerinizin olduğu basit kartvizite sahip olmak iyi olabilir.

Adım 5: SON OLARAK TOPARLAMAK GEREKİRSE

Tıpkı bir işletme kurmak gibi, serbest meslek sahibi olmak da bir süreçtir.

Çok az deneyiminiz olduğunda veya hiç deneyiminiz yoksa binlerce liralık projeler yapmazsınız. Küçük başlayıp bol bol kendinizi geliştirin, para her zaman ikinci planda olsun, fakat emeğinizin karşılığını muhakkak alın.

Küçük başlayın ve zaman içerisinde daha büyük, daha kazançlı sözleşmeler yapın. Ne zaman daha büyük işler yapacağınızı yetenekleriniz geliştirdikçe kendiniz anlayacaksınız.

Başlangıçta, belirttiğim üzere size faydası olabileceğini düşündüğünüz her yolu deneyin en iyisini seçin ve devam edin. Örneğin, Eğer kodlama yeteneğiniz gelişmemişse Freelance Wordpress uzmanı olarak çalışmak.

Her zaman öğrenmeyi unutmayın. Yeni teknoloji ve pazarlama taktikleri hızla gelişiyor ve geride kalmak istemiyorsunuz. İş potansiyeliniz sizin zihninizdir, bu yüzden ona iyi bakmak istersiniz.

Bu Makale hakkında ne düşünüyorsun ? Freelance web tasarım'a yeni başlayan geliştiriciler için sizin önerileriniz nelerdir? Sosyal medya hesaplarımdan bana yazabilirsiniz.