2021 SEO İş İlanları Raporu

Zahid Karakaya · 06 Aralık 2020

2021 SEO İş İlanları Raporu

Mevcut SEO iş piyasasını daha iyi anlamak için Glassdoor, Indeed ve LinkedIn gibi sitelerde SEO iş ilanlarını analiz ettim.

Bu çalışmamda şunları öğreneceksiniz:

 1. Ortalama SEO Uzman maaşları
 2. İşverenlerin aradığı özellikler
 3. COVID-19, SEO iş alımını nasıl etkiledi?
 4. En çok SEO Uzmanı işe alan sektörler hangileri?

Ve çok daha fazlası..

Hemen genel olarak verilere bakalım.

Temel Analiz ve Veriler:

 1. Türkiye’de bir SEO uzmanının ortalama maaşı aylık 5,548 Türk Lirası.

 2. İzmir, İstanbul ve Ankara merkezli firmalar, SEO uzmanları için en yüksek aylık maaş veren yerler.

 3. Kodlamayı bilen SEO uzmanları normal SEO uzmanlarına göre daha fazla maaş alıyor. Belirli bir programlama dili hakkında bilgi gerektiren SEO iş ilanları, programlama dili gereksinimi olmayan benzer iş ilanlarına kıyasla %17,3 daha yüksek maaşa sahip.

 4. SEO yeteneği için işe alan şirketler, "Senior SEO uzmanı", "SEO Takım Lideri", "SEO içerik yazarı", "SEO Danışmanı" ve "SEO dijital pazarlama" terimleri içeren iş ilanları açıyor.

 5. SEO iş ilanlarının yalnızca %22,9'u teknik pozisyonlar içeriyor (örneğin, "SEO analisti"). Büyük çoğunluk (%77,1) "SEO uzmanı" gibi teknik olmayan çalışan arıyor.

 6. En fazla sayıda SEO uzmanını işe alan şehirler arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya yer alıyor.

 7. İşverenlerin bir SEO'da aradığı en yaygın özellikler arasında "pazarlama", "içerik", "arama", "analiz", "veri" ve "araçlar" terimleri mevcut.

 8. SEO pozisyonları için en çok ilgilenen sektörler: Reklamcılık ve Pazarlama, İnternet, Bilgi İşlem ve Yazılım.

 9. SEO iş ilanlarında firmaların %29,8'u lisans mezunu, %7'si yüksek lisans mezunu arıyor. Diğer firmalar (%64,3'ü) herhangi bir mezuniyet derecesi istemiyor.

 10. SEO danışmanlık hizmeti alan şirketlerin ihtiyaç duyduğu en yaygın programlama dilleri HTML, CSS, Javascript, SQL ve PHP.

 11. COVID-19 salgını, SEO iş ilanlarının sayısını azaltmadı. Aslında, SEO ilanları, pandeminin zirvesinde biraz artış gösterdi.

 12. SEO iş ilanlarının %63,4'ü belirli bir araçla deneyim istiyor. İşverenlerin istemiş olduğu en yaygın araçlar Google Analytics, SEMrush, Google Search Console, Moz, Ahrefs ve Screaming Frog.

Ortalama SEO Aylık Maaşı 5.220 ₺ / Ay Olarak Hesaplanmıştır. Maaş İl ve Sektöre Göre Önemli Ölçüde Değişiklik Gösterebilir.

Türkiye'deki SEO iş ilanları için maaş ücretlerini bulmak ve analiz etmek için kariyer.net’i incledim.

SEO pozisyonu için ortalama yıllık maaş 5.220 ₺ olarak belirlenmiş. Fakat bu katılımcıların azlığından kaynaklanıyor olabilir.

SEO Uzman Maaşları

Ancak bu rakam, şirketin bulunduğu şehir ve sektöre bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik göstermekte.

İstanbul, Marmara Bölgesi'nde SEO işleri için çalışanlara en fazla maaş veren yer.

İstanbul’un tüm meslek grupları için en yüksek maaşı alabileceğiniz şehir olduğu kesin. Bu durum SEO alanındaki işler için de geçerli görünüyor.

İstanbul'daki ortalama SEO maaşı, Konya, Ankara, Antalya ve Bursa illerinden 1.84 kat daha yüksek.

Kodlama Bilen SEO Uzmanları Daha Fazla Maaş Alıyor

Maaşlardan bahsetmişken, kodlama gereksinimleri ile yüksek maaşlar arasında bir bağlantı buldum.

Özel olarak, kodlama bilgisi isteyen SEO ilanlarının, kodlama bilgisi istemeyenlere göre daha yüksek maaş vaad ettiğini farkettim.

Bu da SEO uzmanlarının yüksek ücret almaları için kodlama bilmeleri gerektiğinin bir göstergesi.

En Popüler SEO İş İlanı Başlıkları "Senior SEO Uzmanı", "SEO Danışmanı" ve "SEO İçerik Yazarı"

İşverenlerin SEO ilanlarında kullandığı kelimeleri analiz etmeye karar verdim...

Bu durum, iki nedenden dolayı önemli:

İlk olarak, iş arayan SEO Uzmanları, işverenlerin aradığı belirli terimler için LinkedIn profillerini ve CV'lerini düzenleyebilir. Bu sadece firmaların sizi bulmasına yardımcı olmayacak, aynı zamanda işverenler, LinkedIn’de aradıkları profil ile iş ünvanı eşleşiyorsa, muhtemelen pozisyon için daha uygun olduğunuzu düşünecekler.

İkincisi, bu kelimeler ve terimler, SEO uzmanlarının hangi yönde kendilerinie geliştireceklerine yardımcı olabilir.

Örneğin, birçok SEO başlığının "yönetici" terimini kullandığını bilmek, yönetim yeteneğinizi geliştirmek için sizi yönlendirebilir.

İş unvanlarındaki kelime öbeklerini de ayırdım:

SEO iş ilanlarında kullanılan en yaygın kelimeler "Senior", "Uzman", "Yönetici" ve "Pazarlama".

Dikkatimi çeken diğer bi kelime öbeği ise "uzaktan çalışma", çok sayıda SEO ilanında uzaktan çalışma imkanı var. Bu ifade COVID'den sonra artış gösterdi.

SEO İlanlarının Sadece %22,9'u Teknik Yetenek İstiyor

SEO sadece kodlama, analiz etme ve meta etiketlerin düzenlenmesini içeren son derece teknik bir iş mi?

Yoksa daha çok içerik oluşturma, metin yazarlığı ve sosyal medya işi mi?

Bu sorulara cevap olarak ikisinin karışımı diyebiliriz.

Bu yüzden işe alım yapan firmaların en sık aradığı SEO ilanlarının türlerini araştırdım:

SEO iş unvanlarının %77,1'i "yönetici" ve "pazarlama" gibi teknik olmayan terimler içeriyor.

SEO alanındaki iş unvanlarının sadece %22,9'u "teknik" ve "analitik" gibi teknik terimler içeriyor.

(Daha önce de bahsettiğim gibi, kodlama becerisine sahip SEO Uzmanlarına daha fazla maaş veriliyor. Bir iş ilanı başlığının yaygın terimleri bulundurması daha cazip olduğu anlamına gelmez.)

Kısaca: Çoğu SEO pozisyonu, "danışman", "uzman" ve "metin yazarı" gibi teknik olmayan pozisyonlar için açılıyor.

En Yüksek SEO İş İlanı Sayısına Sahip Sektörler Reklamcılık, Dijital Pazarlama ve Ajanslar

SEO iş ilanlarını sektör sektör ayırırsak:

Özellikle en çok hangi sektör SEO uzmanı işe alıyor?

Ajanslar ve yazılım firmaları, SEO için en sık işe alım yapan iki sektör. Bu bilgi muhtemelen SEO sektöründe olan kişileri şaşırtmaz.

Ayrıca sektörler tarafından ilana çıkan SEO pozisyonlarının sayısında büyük bir sürpriz yok. SEO uzmanlarını işe almak söz konusu olduğunda ajanslar ve pazarlama firmaları açık ara lider.

Bankalar gibi arama motorlarında başarılı olma isteğinde olan ve SEO alanında nispeten daha az işe alım yapanlar da var.

SEO Pozisyonlarının %64,3'ü Üniversite Diploması İstemiyor

Üniversite mezuniyeti SEO pozisyonu için şart mı?

Araştırmalara göre, zorunlu değil.

Az sayıda SEO iş ilanı lisans mezuniyet şartı gerektiriyor. Fakat, SEO alanında iş arıyorsanız, lisans veya yüksek lisans mezunu olmanız size avantaj sağlayabilir.

Ancak, arama motoru optimizasyonunun çok hızlı değişen bir alan olduğu bir gerçek. Bu yüzden çoğu işveren, gerçek hayatta siteleri optimize etme konusunda çok sayıda deneyime sahip olan ve tecrübeli adayları tercih eder.

SEO'da En Çok Talep Edilen Programlama Dilleri HTML, CSS, JavaScript, Go, SQL ve PHP

SEO iş ilanlarının sadece küçük bir kısmı (%22.9) teknik SEO pozisyonları için. Teknik SEO pozisyonlarında doğal olarak SEO uzmanları fazla maaş alıyor.

Bu nedenle, işverenlerin bir SEO uzmanında aradıkları belirli teknik özelliklere biraz daha yakından bakalım. İlk olarak işverenlerin istemiş oldukları kodlama dillerine göz atalım.

HTML ve CSS web siteleri ve web uygulamalarının yapı taşları olduğu düşünüldüğünde, bu iki dili öğrenmek mantıklı. Ve dünya üzerindeki tüm web sitelerin %96,2'sinin JavaScript kullandığını bildiğimize göre, işverenlerin JavaScript bilen teknik SEO uzmanlarını aramaları da mantıklı geliyor.

COVID-19 Salgını SEO Endüstrisini Olumsuz Bir Şekilde Etkilemedi

COVID-19, insanların haftalarca hatta aylarca karantinada kalmasına ve milyonlarca insanın işsiz kalmasına yol açtı.

Herkes COVID-19 salgınının en yoğun döneminde ve sonrasında SEO uzmanları için iş ilanlarının önemli ölçüde azalacağını düşündü.

Ancak veriler, işletmelerin salgın sırasında hala SEO uzmanlarını işe aldığını gösteriyor. Mayıs sonu ve Haziran başında birçok firmanın uzaktan çalışmak zorunda kalmasına rağmen.

Covid-19 SEO Aramaları

Aaştırmalar sonrasında bu sonuçlar mantıklı gelmeye başladı. Karantinalar ve yasaklar, birçok işletmeyi belkide tarihte ilk kez internet'te olmaya zorladı. Veya firmalar mevcut işlerini büyütmek için SEO çalışmaları yapma gereğinde bulundu.

Çoğu SEO İş İlanı 2-5 Yıllık Deneyim İstiyor

Gördüğünüz gibi birçok SEO işi 2 ile 5 yıl arasında çalışma deneyimi şartı koyuyor.

Bu muhtemelen SEO'nun nispeten yeni olmasından kaynaklanmakta. 10 yıldan fazla SEO deneyimi olan çok fazla uzman yok.

Ayrıca, SEO dünyasında belirli sayıda yıllık deneyimin ne kadar değerli olduğu sorusu da var. SEO da kodlama gibi, performansa dayalı bir pozisyon.

Yılların tecrübesine sahip olmak güzel. Fakat, çoğu işveren, Google'da daha üst sıralarda yer almalarına yardımcı olabilecek SEO uzmanları istiyor. Bunun 1 yıllık mı yoksa 10 yıllık deneyimden mi kaynaklandığı çoğu işverenin gözünde pek önemli görünmüyor.

SEO Pozisyonlarının %36,6'sı Belirli Bir SEO Aracıyla Deneyim İstiyor

Her SEO uzmanı, çalışmalarının bir parçası olarak bir araç kullanır. Ve SEO iş ilanlarının büyük bir kısmı SEO araçlarıyla deneyim istiyor.

İşverenlerin SEO çalışanlarının bilmesini istediği araçlar.

SEO Araçlarıyla İlgili Tecrübe İsteniyor

Google Analytics (açık ara) en çok aranan araç. BuiltWith'e göre, dünyadaki en iyi 100.000 web sitesinin %85'inde Google Analytics var. Ve Google Analytics'in SEO ile ilgili çalışmalar yapmak için önemli bir araç olduğu düşünüldüğünde, bu listenin başında olması normal.

Geri kalanı ise ücretli ve ücretsiz araçlardan oluşuyor: SEMrush, Google Search Console, Moz Pro, Ahrefs ve Screaming Frog.