2023 ve Sonrasında 12 Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri ve Teknikleri

Zahid Karakaya · 08 Şubat 2023

2023 ve Sonrasında 12 Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri ve Teknikleri

Dijital pazarlama yöntemleri söz konusu olduğunda, bugün mevcut olan her türlü teknik veya teknolojiden oluşan uzun bir liste oluşturabilirsiniz. Dijital pazarlama yöntemlerinin tamamının veya bazılarının diğerlerinden daha iyi olduğuna dair birçok öneri duyacak olsanız da, hangileri daha önemli?

2023'in aşırı rekabetçi dijital ortamında rekabet etmek için on iki özel alana odaklanmanız gerekiyor.

Muhtemelen bunları duymuş olsanız da, her birini ne kadar iyi biliyorsunuz? Bu yıl ve önümüzdeki on yıl için tüm standartları bu dijital pazarlama yöntemleri belirleyecek.

Her birine göz atın ve gerçekten ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu görün. Ardından, hangi yöntemlere odaklanmanız gerektiğini değerlendirin. SEO'dan web site tasarımına kadar uzanan bir liste. Arada, yerel arama pazarlamacılığı ve her zaman popüler olan video içerikler hakkında bazı yeni şeyler de öğrenebilirsiniz.

1. SEO

Dijital pazarlamada SEO'dan daha önemli bir şey yok, sürekli olarak devam eden karmaşıklığı sizi hala şaşırtabilir. Google'ın algoritmaları hala kafa karıştırıcı hale gelebileceği doğru olsa da, daha fazla çalıştığınızda zamanla SEO'nun nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, sizin için işlerinizi yönetecek bir SEO uzmanı ile çalışmak her zaman daha iyidir. Bazı temel bilgileri birlikte öğrenebilirken, SEO üzerine yıllarca çalışmış birinin en iyi teknikleri gerçekleştirmenize tam olarak yardımcı olacaktır.

Yeni bir strateji, SEO sonuçlarını zaten etkileyen yeni HTTPS gereksinimlerini içeriyor. HTTP sayfalarını kullanmaya alışkınsanız, Google artık bir HTTPS biçimine geçmenizi öneriyor. Bunun arkasındaki mantık, HTTP sayfalarını kullanan birçok web sitesi artık yeterince güvenli görülmüyor.

HTTPS Nedir

Artık Google bunları "güvenli olmayan" olarak etiketleyeceğine göre, web sitenizi HTTPS'e güncellemeniz çok önemli. Aksi takdirde, sitenizde "güvenli olmayan" bir damgaya sahip olmak, arama motorlarındaki sıralamanız için kırmızı bir alarm olabilir.

Uzman bir SEO ve dijital pazarlama uzmanı bu değişikliği yapmanıza yardımcı olur.

2. Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlamacılığının genellikle SEM olarak kısaltıldığını görürsünüz. Ücret ödeyerek arama motoru sıralamanızı artırdığınız bir İnternet pazarlama yöntemidir.

Bu alanda da, özellikle Google Ads ve Arama / Görüntülü reklamlar üzerine çalışan bir uzmanın size yardımcı olmasını öneriyorum. Google Ads söz konusu olduğunda, önce kendinizi bu sürecin nasıl işlediği konusunda bilgilendirmeniz faydanıza olacaktır.

Google'ın en çok takdir ettiğimiz yönü, özelleştirmeye verdiği önem. Google Ads'in kullanımını oldukça kolay olması: Grafik görüntülü reklamlar, YouTube video reklamları, metin tabanlı arama reklamları veya uygulama içi mobil reklamlar arasında seçim yapmanıza olanak tanır. Bunların tümü, yaptığınız işe ve ulaşmanız gereken, hedeflenen müşterilere bağlı olarak düzenlenmesi gerekir.

Google, yerel reklam özelliği ve ayrıca reklamlarınızın ne kadar iyi dönüşüm aldığını izlemek için özel ölçümlerle işinizi daha da kolaylaştırır.

Diğer ücretli reklam yöntemlerini, özellikle Facebook Reklamlarını unutmayın.

3. Yerel Arama Pazarlamacılığı

Son birkaç yılda yerel arama pazarlamacılığında çok daha fazla ilgi görüyor. Yerel işletmeler yerel tüketiciler tarafından bulunmanın değerini anladıkça, önümüzdeki on yılda da önemli olmaya devam edecek.

Yerel SEO, yerel aramadan gelen trafiği, potansiyel müşterileri sayısını ve marka bilinirliğini artırmak için bir web sitesini optimize etme çalışmasıdır. Yerel SEO ile ilişkili yapılması gerekenler arasında yerel (Konum odaklı) anahtar kelimeler bulmak ve işletmenin Google My Business profilini optimize etmek yer alır.

Yerel arama pazarlaması ile Google tarafında daha fazla geri dönüş almak için faydalanılabilir. Google My Business aracılığıyla, işletmenizi, anahtar kelimelerine dayalı olarak optimize etmek bir kullanıcının Google araması yaptığı anda açılmasını sağlayabileceksiniz. Bu optimizasyon, işletmenizin Google Haritalar'da görünmesini sağlar.

Çevrimiçi incelemelerin ve sosyal itibarınızın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Müşterilere işletmenize olumlu yorumlar ve 5 yıldız bırakmaları için istekte bulunmanız gerekiyor. Sosyal medyada, sohbet etmek ve hedeflenen içerik yayınlamak, gelen pazarlamadan yararlanmanıza yardımcı olur. Bu teknikler, müşterileri aramak yerine size çeker.

4. İçerik Pazarlama

Yukarıdakiler ile birlikte pazarlamaya yön veren bir yöntem olarak, içerik pazarlaması, hedeflenen bir kitleyi çekmenin büyük bir parçasıdır. İçerik pazarlaması ile ilgili önemli olan şey, içeriğinizi tüketenlerin zamanına değer kılmak için değerli, alakalı ve tutarlı hale getirmeniz gerektiğidir.

Günümüzde, sorunlu noktaları çözebilecek ve her zaman güncel kalabilecek içerik oluşturmaya odaklanmanız gerekiyor. Google'ın her şeyi gören gözü sayesinde, kısayolları veya siyah şapka SEO taktiklerini sadece arama motorlarının tepesine çıkmak için kullanmak işe yaramaz.

Bu nedenle, çoğu kişinin söylediği gibi, her zaman "içerik kral" olmalı. İçerik pazarlamasının iyi çalışmasını sağlamak için mobil içeriğe, yerel reklamcılığa, etkileyici pazarlamaya ve pazarlama otomasyonuna odaklanmanız gerekir.

Mobil içeriği ciddiye alın çünkü akıllı telefonlar zaten tüm küresel cihazların %50'sini oluşturuyor. Bu, dijital reklamcılığı ve etkileyicilerin markanızı nasıl tanıtacağını muhakkak etkiler.

Otomasyon araçları ise içeriğinizi potansiyel müşterilerin mobil cihazlarına doğru zamanlarda gönderir.

5. Yeniden Pazarlama

Dijital pazarlamanın bir diğer kritik yönü, sitenizin reklamlarına ilk seferde yanıt vermedilerse, pazarlama içeriğiyle tekrar potansiyel müşterilerin peşinden gitmektir. Bu yöntem ziyaretçileri çerezler aracılığıyla izleyerek ve ilgili sitelerde yeni reklamlar oluşturarak çalışır.

Potansiyel müşterilerinizi daha iyi hedeflemek için sitenizde yeni reklamlar da oluşturabilirsiniz. Site ziyaretçilerinizden aldığınız bilgiler, reklamlarınızı eksik yönlerini düzeltmeniz için size değerli veriler sağlar.

Nihayetinde yeniden pazarlama, potansiyel müşterilerle daha ilgili kalmanıza yardımcı olur, marka bilinirliğine yardımcı olur ve dönüşümleri artırır. Ayrıca rakiplerinizin müşterilerini kazanabilir ve yeni reklamlar oluştururken yaptığınız her yatırımın geri ödenmesine yardımcı olabilirsiniz.

6. Mobil Uyumlu Web Tasarımı

Müşterilere mobil cihazlarla ulaşmak şu anda neredeyse standart ve bu önümüzdeki on yılda da devam edecek. Web sitenizi mobil ekranlara uygun hale getirmek, dijital pazarlamanın en önemli parçalarından biridir. Bunun başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamanın tek yolu, mobil uyumlu web tasarımı.

Mobil uyumlu programlama ile web sitenizi otomatik olarak tüm mobil ekranlara uygun hale getirebilirsiniz. Bu durum, tabletler ve akıllı saatlerin artan kullanımı dahil olmak üzere birden fazla format anlamına gelir.

Bu işi yapmak için bir web tasarımcısıyla çalışmanız gerekse de, Mobil Uyumlu Web Tasarımı'nın başka bir yönü için bir SEO uzmanı ihtiyacınız olabilir. AMP (Accelerated Mobile Pages) veya PWA (Progressive Web Apps), mobil web sayfalarının daha hızlı yüklenmesine yardımcı olan yeni kodlama yöntemleridir.

Google bunu kullanan web sitelerine öncelik verir, bu yüzden ciddiye alın. Bir siteniz varsa veya web sitenizde düzenli olarak içerik paylaşıyorsanız kesinlikle bu teknolojileri kullanın.

7. E-posta Pazarlama

Belki daha önce e-posta pazarlaması yaptınız, peki amaçladığınız hedeflere doğru zamanda ulaşmada ne kadar etkili? E-posta ile pazarlama, başka herhangi bir pazarlama yöntemiyle mümkün olandan daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için harika bir araç. Satışlarınızı ve dönüşüm oranlarınızı da artırabilirsiniz.

Halihazırda diğer dijital pazarlamaya aşırı harcama yapmaktan muzdaripseniz, e-posta pazarlaması buradaki en uygun fiyatlı yöntemlerden biri. Bazı durumlarda, dış kaynaklı hizmetler kullanılmadığı sürece ücretsizdir.

Diğer medya araçları ile birleştirebileceğiniz için, aynı zamanda en entegre pazarlama yöntemlerinden biridir. Sosyal paylaşım linkleri ekleyebilirsiniz. E-posta ile pazarlama nihayetinde, ilgi çekici içerik kullanırken satış döngülerinizi kısaltmanıza yardımcı olur.

8. Sosyal Medya Pazarlaması

Günümüzde zaten sosyal medyada içerik paylaşmışsınızdır. Yine de, bu ve sonraki yıl daha etkili hale getirmek için ne yapabilirsiniz?

Potansiyel kullanıcıları yakalamak için gün içerisinde ne zaman paylaşım yapacağınızı takip etmelisiniz. Gönderi planlama için Hootsuite gibi araçların kullanılması, diğer saat dilimlerindeki kullanıcılara ulaşırken size büyük ölçüde yardımcı olur.

Mümkünse, varlığınızı göstermek için bazı içeriklerin reklamını yapmanız gerekebilir. Uzmanlığınıza ve markanıza parlaklık kattığı için bunu yapmaktan gurur duymayın. Başkalarında bu içerikleri görerek, muhtemelen karşılık verecek.

Ayrıca, popüler sosyal medya sayfalarında sizin için içerik yayınlamaları için influencerlar ile çalışmayı unutmayın.

9. Pazarlama Otomasyonu

Gördüğünüz gibi, pazarlama otomasyonu birçok dijital pazarlama tekniğinde önemli bir unsur. Genel olarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak, dünya çapındaki işletmeler için bir standart haline geldiği için en önemli öncelik haline gelmelidir.

Başarılı işletmelerin %91'i artık otomasyonun şimdiki ve gelecekteki pazarlamada ne olduğuna dair bir vizyon elde etmek için önemli olduğunu söylüyor.

Bununla yanında başarılı olmak için, pazarlama otomasyonuna sahip bir CRM platformu kullanın. CRM'niz zaten Pazarlama içeriğini doğrudan kişi listenize otomatikleştirmek, farklı kaynakları kullanmak yerine pazarlamanızı tek bir yerde bütünleştirmenize yardımcı olur.

Otomasyonla ilgili en önemli şey, marka karışıklığını önlemek için içeriğinizi tüm kanallarda tutarlı olarak kullanmaktır.

10. Influencer Pazarlama

Bir servet harcamak zorunda kalmadan nasıl dijital pazarlama kampanyası başlatabileceğinizi düşündünüz mü? E-posta pazarlaması ve gelen teknikler yaparak paradan tasarruf edebilirsiniz, ancak influencer ile çalışmak da aynı şeyi yapar.

Markanızı çevrimiçi olarak tanıtmak için influencer ile çalışmak tamamen fenomenleri işe almakla alakalı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Sosyal medyada etkili bir kişi her zaman ünlü olmak anlamına gelmek zorunda değil. Çok sayıda takipçisi olan ve ürünleri tanıtma konusunda iyi bir geçmişi olan biri olabilir.

Forbes, önce en iyi influencerları belirlemeniz gerektiğini söylüyor, bu da biraz araştırma gerekitiriyor. İnsanların sektörünüzle ilgili konular hakkında neler söylediğini görmek için Twitter gibi yerlerde hashtag aramaları yaparak bunu yapabilirsiniz.

Sosyal medyada bu influencerlar ile iletişime geçin ve markanızı tanıtmaya istekli olup olmadıklarını sorun. Bazıları bunu ücretsiz olarak onlara tedarik edeceğiniz ürünler karşılığında yapmayı kabul edebilir. Ancak, çoğunluk ücret talep eder.

Yatırım getirinizi garantilemek için sonuçlarınızı takip ettiğinizden emin olun. Daha az takipçisi olanların, takipçi sayısının on katı kadar fazla etkiye sahip olabileceğini unutmayın.

11. Video

Son on yılda, dijital platformlarda görüntülerle daha çok ilgilenen bir kitle haline geldik. Bunların çoğu çeşitli şekillerde karşımıza, ancak herhangi bir sorunun cevabını yanıtlayan videonun üstüne çıkamaz.

Artık içerik tüketicisinin videoyu diğer içeriklerden daha çok tercih ettiği noktadayız. Son istatistikler, tüm çevrimiçi pazarlamacıların %87'sinin artık bir tür video içeriği kullandığını gösteriyor.

Not: Bu durum beni de video içerik üretmeye zorluyor ve 2023 ve sonrası için bu alana yatırım yapmanın tam zamanı.

Video içeriklerin çoğu YouTube gibi yerlerdeki muazzam görüntülemeden geliyor. Her şeye rağmen, ilgi çekici bir içeriğiniz yoksa videoları nerede yayınladığınız önemi yok.

Kişiselleştirilmiş video son zamanlarda bir norm haline geldi veya en azından doğrudan hedeflenen izleyicilerin sıkıntılı noktalarına hitap eden videolar haline geldi. Aynı şey işletmenizin daha samimi ve içten görünmesini sağlamak için de geçerli.

Başarılı video pazarlama, işletmenizin perde arkasını veya markanızın insani tarafını gösteren referans anlamına gelebilir. Bu durum aslında video pazarlamada önemli bir eğilime dikkat etmek anlamına gelir: Hikaye anlatımı.

İşletmeniz hakkında ilgi çekici bir hikaye anlatabildiğiniz ve müşterilerin sıkıntılarını çözebileceğinizi kanıtlayabildiğiniz zaman, kaçırılmaması gereken bir formüle sahip olursunuz.

Seri halinde olmasa da videolarınızı olabildiğince kısa tutmak da akıllıca olacaktır. Dikkat süreleri her zamanki kadar kısa ve hikayenizi etkileyici bir şekilde anlatmanız gerekecek.

12. Web Sitenizi Yeniden Gözden Geçirin

Dijital pazarlama kampanyanızın diğer bir parçası olarak zaten bir web sitesi oluşturduysanız, daha önce sitenizi ziyaret etmiş potansiyel müşterilerin geri döneceğinden emin misiniz?

Bu, dijital pazarlama çabalarınızın merkezi olması gereken bir soru. Tüm pazarlama uzmanları, web site açılış sayfasının başarılı olmanın çekirdeği olduğunu söyler.

Sorun belki de web site açılış sayfanızın şu anda kullanıcılara pek cazip gelmemesi. Bunu çözmek (kısmen), Harekete Geçirici Mesajınızı ve reklamlarınızı nereye yerleştirdiğiniz de dahil olmak üzere web tasarımına bağlı.

Siteniz organik olarak yeterince trafik almıyorsa, reklamları ilgili dijital kanallara yerleştirmek PPC reklamcılığına (tıklama başına ödeme) yatırım yapmanız gerekir.

Diğer bir durumda, okuyucuyu daha fazla bilgi alması için açılış sayfanıza götüren bir bağlantı yerleştirmek.

Harekete Geçirici Mesajlar için, karmaşıklığı önlemek amacıyla ana sayfanıza bir tane eklediğinizden emin olun. Blogunuzun sonundaki bir Harekete Geçirici Mesaj bile başka bir ziyareti teşvik etmek için içeriğinize bağlayıcılık sağlar.

Ayrıca Harekete Geçirici Mesajları, web sitenizin altına mı yoksa üstünemi koyacağınıza dikkat edin. Harekete Geçirici Mesaj yerleşiminin açılış sayfanızın uzunluğuna bağlı olarak, daha kısa bir sayfa ise, Harekete Geçirici Mesaj'ı sayfanın üstüne yerleştirmeniz daha etkili bir yöntemdir.

Sonuç

Bu on iki adımı uygularsanız dijital pazarlamada iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama uzmanlarıyla (özellikle SEO'da) çalışmaktan korkmayın, böylece haftalarca veya aylarca süren sıkı çalışmalardan sonra hata yapmazsınız ve emekleriniz boşa gitmez..