Nasıl Freelance SEO Uzmanı Olunur?

Zahid Karakaya · 23 Ocak 2023

Nasıl Freelance SEO Uzmanı Olunur?

Bu yazıda, sizinle başarılı bir freelance SEO uzmanı olmak için geliştirmeniz gereken yetenekleri ve araçları keşfediyoruz.

SEO, herhangi bir işletmenin dijital başarısı için kritik öneme sahip, peki bu alanda bir uzman olarak kendi çevrenizi oluşturmaya nasıl başlayabilirsiniz?

SEO Nedir ve Neden Önemli?

SEO, web sitenizin ilgili aramalar için Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ve satışların artmasını sağlama işlemidir. Web siteniz için trafik oluşturmanın anahtarı ve iyi bir dijital pazarlama stratejisinin bel kemiğidir. Bir web sitesinin ne kadar iyi performansa sahip olduğunun temel göstergesi olarak, SEO herhangi bir işletmenin olmazsa olmazı diyebiliriz.

Sayfanıza trafik çekmenin birçok yolu olsa da, burada SEO'nun organik trafiği beslediğini, diğer bir deyişle, ücretsiz olduğunu unutmamak önemli.

SEO Uzmanı Olmak İçin Gerekli Yetenekler

SEO Uzmanı Olmak İçin Gerekli Yetenekler Neler?

Çoğu dijital pazarlama uzmanı, SEO'nun temel kavramlarını bilir, ancak sizi sektörde tek başına çalışmaya hazır bir uzman olmaya götüren özellikler neler? İlk olarak, bir web sitesinin arka planda nasıl çalıştığını anlamak için kodlama veya web tasarım dersi alabilirsiniz.

Diğer özelliklere gelecek olursak, SEO gerçekten analitik bir zeka gerektiriyor. Verileri sürekli olarak toplayacak, ölçecek ve araştıracaksınız, bu nedenle karşılaşacağınız problemleri çözmek için çeşitli verileri nasıl düzenleyeceğiniz konusunda anlaşılır bir tablo çıkarmak önemli. Ayrıca SEO'da gerçekten başarılı olmak için problem çözme ve karar verme durumlarında hata yapmamanız gerekiyor.

Bilinmesi Gereken SEO Kavramları

SEO, web site ziyaretlerinin ötesini etkileyen en iyi dijital pazarlama yöntemi olan teknik bir alan. Yazının devamında, bir SEO uzmanı olarak çevrenizi oluşturmak için öğrenmeniz ve geliştirmeniz gereken bazı temel kavramlara değineceğim.

Yetki

Yetki, sitenizin ilgili aramalarda diğerlerine kıyasla ne kadar iyi ve kaliteli olduğunu ifade eder. Arama sıralamasında "zirveye" çıkma, bitmeyen bir yarış olduğu için her zaman rekabet içinde olacaksınız.

Yetki, alan adı veya web site sayfaları aracılığıyla ölçülür. Genel anlamda rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almanın yolu, arama sorgusuyla alakalı kaliteli içerik sunmak diyebiliriz. Anahtar kelime araştırması bu süreçte önemli bir role sahip.

Yetki

Arama Motoru Örümcekleri / Tarayıcıları

Her arama motorunun, tüm dünyadaki web sitelerini analiz etmek ve dizine eklemek için sürekli olarak "tarama" yapan "örümcekleri" var. Bir web sitesinin sıralamasına karar verirken tarama yaptıkları şeyler arasında başlık etiketleri, anahtar kelime etiketleri ve bağlantı (link) yapısı bulunur. Ayrıca, web sitenizin (alt etiketler gibi) neyle ilgili olduğunu net bir şekilde anlamak için sayfa içi sıralama faktörlerini de göz önünde bulundururlar.

Tarayıcılar hakkında bilinmesi gereken önemli bir nokta da sistemi aldatmaya çalışan web siteleri tespit etmek için sürekli olarak kuralları değiştirirler ve böylece kaliteli içeriğe sahip web siteleri üst sıralara çıkar.

Arama Motoru Örümcekleri

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI)

LSI, Google'ın anahtar kelimelere göre siteleri arama ve dizine ekleme şeklini ve kelimelerin bir aramanın veya belirli bir içerik grubu ile ne kadar alakası olduğunu ifade eder. Günümüzde yapay zeka'nın gelişmesiyle, arama motorlarının yapılan aramaların ne kadar anlamlı olduğunu anlaması kolaylaştı. Bu nedenle, uzun anahtar kelimeler, gelecekte arama motorları daha fazla öneme sahip olacak.

Gizli Anlamsal İndeksleme

Anahtar Kelime Araştırması

Kaliteli bir SEO sayfası için içerik oluşturmak tamamen anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağına bağlı. Blog yazarken, anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini nasıl kullanılacağına dair ön bilgi edinmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanabilirsiniz.

En uygun anahtar kelimeleri bulmak, nasıl cümle içerisinde kullanılacağını ve nerede kullanılacağını bilmek, web sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlamanın temelini oluşturur.

Anahtar Kelime Araştırması

Analiz

Analiz, temel olarak kendi sitenizde kontrolünüzde olan her şeyi ifade ederken, site dışı bağlantılar(linkler), üzerinde kontrolünüz olmayan verileri de ifade eder. Bu SEO çalışmalarının her birinin başlangıçtan itibaren ayrı ayrı ve birlikte nasıl davrandığını net bir şekilde anlamak faydalı olabilir.

Rekabet analizi, SWOT (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) analizi gibi benzer yönleri temsil eder. Temel olarak rakiplerinizin yaptıklarını değerlendirebilir ve bunu kendi yöntemleriniz için kullanabilirsiniz.

SEO Analizi

SEO çalışmasının en zor kısımlarından, ancak etkili bağlantı oluşturma(link building) zaman içinde web sitenize sürekli olarak değer katar. Bu bağlantılar, içeriğinizin kaliteli olduğunu düşünen ve sosyal medya veya diğer platformlarda geri bağlantı vermek isteyen insanlar elde etmenizi sağlayabilir. Örneğin blog yazarlarına ve yüksek yetki alanına sahip olan diğer sitelerden link almak daha zordur. Almış olduğunuz geri bağlantılar(backlink) Google'a ve diğer arama motorlarına, web sitenizde kaliteli içerikler olduğunu ve belirttiğiniz alanda bir yetki sahibi olduğunuzu bildirir.

Kendi Web Siteniz ile Denemeler Yapın

Peki, SEO konusunda uzmanlaşmanın en iyi yolu nedir? Kolları sıvayın ve pratik yapın. Sadece SEO yeteneklerinizi geliştirmek için kolayca bir web sitesi oluşturabilirsiniz. WordPress ve Webflow bunu yapmak için en kolay platformlar ve ücretsiz olarak web sitesi kurulumu yapabilirsiniz. Bu sadece kendiniz için değil, aynı zamanda kendinizi bu alanda geliştirmeniz için sürecin gerekli bir parçası diyebiliriz.

İşinizi Kolaylaştıracak SEO Araçları

Google, web site trafiğinizi analiz etmenize ve anahtar kelimele araştırmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araca ( Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ) sahip.

SEM Rush ve MOZ , SEO çalışmanızı güçlendirmenize yardımcı olacak en iyi araçların başında geliyor. Her iki sitede son derece kullanışlı ve SEO konusunda iyi bir anlayış kazanma için bilgilendirici.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?, muhtemelen başka hiçbir yerde bulamayacağınız birçok SEO ipucunu bu yazımda bulabilirsiniz.

Google'da Nasıl İlk Sıraya Çıkılır? bu yazım, arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızı geliştirecek çeşitli ipucunu öğrenmeniz için iyi bir başlangıç rehberi.

Freelance (Serbest) Çalışan SEO Uzmanları için Pazarlama İpuçları

Günümüzde herhangi bir serbest meslek sahibi olmak tek başına yeterli değil. Fark edilmek için uzun uğraşlar gerektiren pazarlamaya ihtiyacınız olacak. Bilinirliğinizi artırmanın ve sektörünüzdeki diğer kişilerle bağlantı kurmanın bazı yolları:

  • Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler oluşturun
  • Sadece web sitenizde değil aynı zamanda sosyal medya platformlarında da bildiklerinizi ve yaptklarınızı takipçilerinizle paylaşın
  • Meetup.com gibi yerel network gruplara üye olun
  • Dijital pazarlamacılara yönelik Facebook gruplarında paylaşımlar yapın
  • Twitter ve Linkedin gibi siteleri aktif olarak kullanın

SEO Uzmanı

SEO'da Freelance (Serbest) Çalışan Olarak İş Bulmak

Serbest (freelance) çalışan SEO uzmanı olmak biraz cesaret ve çok fazla çalışma gerektirir. Google'da doğru anahtar kelimelerle bir arama yaptığınızda basit bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek zor değil.

Temel bir web sitesi oluşturduktan ve birkaç örnek iş yaptıktan sonra, iş bulmanız gerekir. Bugünlerde serbest çalışanlara ayrılmış çok sayıda Facebook grubu ve web sitesi var. Upwork gibi freelance çalışanlara yönelik web sitelerde pek çok başlangıç işi bulabilirsiniz. Bu platformlar sürekli olarak çalışmak için ideal bir platform olmayabilir, ancak bir portföy oluşturmak için kullanışlı bir yer.

SEO’nun temellerini sadece bir haftasonu araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak SEO'yu tam manasıyla anlamak için kurs veya eğitim almanız, SEO hakkında güncel makaleleri okumanız ve en önemlisi web siteler üzerinde pratik yapmanız gerekiyor.