Nasıl Freelance SEO Uzmanı Olunur?

Zahid Karakaya, 13 Eylül, 2020

◄ Blog Sayfasına Dön

SEO, herhangi bir işletmenin dijital başarısı için kritik öneme sahiptir, peki bu alanda bir uzman olarak kendi çevrenizi oluşturmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Bu yazıda, sizinle başarılı bir freelance SEO uzmanı olmak için geliştirmeniz gereken yetenekleri ve araçları keşfediyoruz.

SEO Nedir ve Neden Önemli?

SEO, web sitenizin alakalı aramalar için Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ve satışların artmasını sağlama işlemidir. Web siteniz için trafik oluşturmanın anahtarı ve iyi bir dijital pazarlama stratejisinin bel kemiğidir. Bir web sitesinin ne kadar iyi performans gösterdiğini temel göstergesi olarak, SEO herhangi bir dijital işletmenin olmazsa olmazı diyebiliriz.

Sayfanıza trafik çekmenin birçok yolu olsa da, burada SEO'nun organik trafiğe, diğer bir deyişle, ücretsiz reklamlara atıfta bulunduğunu unutmamak önemli. İnsanların (veya işletmelerin) bir ürünü veya hizmeti kendi şartlarına göre nasıl aradığını ve bulduğunu temsil eder.

SEO Uzmanı Olmak İçin Gerekli Yetenekler

SEO Uzmanı Olmak İçin Gerekli Yetenekler Neler?

Çoğu dijital profesyonel, SEO'nun temel kavramlarını bilir, ancak sizi sektörde tek başına çalışmaya hazır bir uzman olmaya götüren unsurlar neler? Başlangıç olarak, bir web sitesinin arka planda nasıl çalıştığını kapsamlı bir şekilde anlamak için kodlama veya web tasarım dersi almayı düşünebilirsiniz.

Diğer yeteneklere gelecek olursak, SEO gerçekten analitik bir zihin gerektirir. Verileri sürekli olarak toplayacak, ölçecek ve araştıracaksınız, bu nedenle problem çözmede farklı veri türlerini nasıl düzenleyeceğiniz ve görselleştireceğiniz konusunda net bir tablo elde etmek önemli. Ayrıca bu alanda gerçekten başarılı olmak için üst düzey karar verme, problem çözme ve aksiyon alma durumlarında doğal olarak usta olmanız gerekir.

Bilinmesi Gereken SEO Kavramları

SEO, web sitenizin ve sayfa ziyaretlerinin ötesini etkileyen en iyi dijital pazarlama yöntemi olan teknik bir alandır. Aşağıda, bir SEO uzmanı olarak çevrenizi oluşturmak için öğrenmeniz ve geliştirmeniz gereken bazı temel kavramlar bulunmakta.

Yetki

Yetki kavramı, sitenizin benzer aramalarda diğerlerine kıyasla ne kadar güçlü ve popüler olduğunu ifade eder. Arama sıralamasında "zirveye" çıkma yarışı hiç bitmeyen bir yarış olduğu için herkes sürekli rekabet içinde.

Yetki, alan adı veya web sitenizin sayfaları aracılığıyla ölçülür. Aslında çok teknik olmadan belirlemek zordur, ancak geniş anlamda rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almanın anahtarı, kullanıcınızın arama sorgusuyla alakalı kaliteli içerik sağlamaktır, anahtar kelime araştırması bu süreçte önemli bir rol oynar.

Yetki

Arama Motoru Örümcekleri / Tarayıcıları

Her arama motorunun, tüm dünyadaki web sitelerini analiz etmek ve dizine eklemek için sürekli olarak "tarama" yapan "örümcek" kümesi var. Bir web sitesinin sıralamasına "karar verirken" odaklandıkları bazı şeyler arasında başlık etiketleri, anahtar kelime etiketleri, başlık etiketleri ve bağlantı (link) yapısı bulunur. Ayrıca, web sayfalarınızı (alt etiketler gibi) neyle ilgili olduklarını net bir şekilde tanımlayan sayfa içi sıralama faktörlerini de göz önünde bulundururlar.

Tarayıcılar hakkında unutulmaması gereken önemli bir nokta, sistemi aldatmaya çalışan kişileri cezalandırmak için düzenli olarak kuralları değiştirirler ve böylece kaliteli içeriğe sahip web siteleri ödüllendirilir.

Arama Motoru Örümcekleri

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI)

LSI, Google'ın anahtar kelimelere göre siteleri arama ve dizine ekleme şeklini ve kelimelerin bir aramanın veya belirli bir içerik grubu ile ne kadar alakası olduğunu ifade eder. Yapay zeka ilerlemeleri, arama motorlarının belirli aramaların bağlamını daha ayrıntılı olarak anlamasını mümkün kılıyor. Bu nedenle, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, gelecekte arama motorları için sahip olduklarından daha fazla "anlam" taşıyabilir.

Gizli Anlamsal İndeksleme

Anahtar Kelime Araştırması

Üst düzey SEO değeri için yazmak, gerçekten anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağı ile alakalı. Blog yazarken, SEO'nun içerik bağlamında nasıl davrandığının temellerini keşfetmeye yardımcı olması için WordPress için Yoast gibi bir eklenti kullanabilirsiniz . Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini nasıl kullanacağınıza dair bir fikir edinmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi basit bir şey veya hatta temel tahmini aramalar da kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin en uygun türünü, miktarını ve yerleşimini ve bunların nereye yerleştirileceğini bulmak, web sitenizin iyi sıralanmasını sağlamanın temelini oluşturur. Neyin nereye gittiğini nasıl olduğunu öğrenmek çok önemli.

Anahtar Kelime Araştırması

Analiz

Analiz, temel olarak kendi sitenizde kontrolünüz olan her şeyi ifade ederken, site dışı, diğer sitelerden bağlantılar gibi, üzerinde kontrolünüz olmayan verileri de ifade eder. Bu SEO türlerinin her birinin başlangıçtan itibaren ayrı ayrı ve birlikte nasıl davrandığını net bir şekilde anlamak iyi fikir.

Rekabet analizi, SWOT (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) analizi gibi benzer yönleri temsil eder. Temel olarak rakiplerinizin yaptıklarını değerlendirebilir ve bunu kendi yöntemleriniz için kullanabilirsiniz.

SEO Analizi

Bağlantı (Link) Oluşturma

SEO çalışmasının en zor kısımlarından, ancak etkili bağlantı kurma zaman içinde web sitenize sürekli değer vermeye devam eder. Bu bağlantılar, içeriğinizin değerli olduğunu düşünen ve ona geri bağlantı kurmak isteyen insanlardan doğal olarak gelebilir veya diğer bağlantı kurma çabalarınızla gelir. Örneğin blog yazarlarına ve yüksek yetki alanı olan diğer sitelerden istediğiniz için daha zordur. Almış olduğunuz geri bağlantılar(backlink) Google'a ve diğer arama motorlarına, web sitenizin geçerli olduğunu ve verilen alanda bir yetki sahibi olduğunuzu bildirir.

Kendi Web Siteniz ile Denemeler Yapın

Peki, SEO konusunda uzmanlaşmanın en iyi yolu nedir? Kollarınızı sıvayın ve pratik yapın. Yalnızca SEO yeteneklerini geliştirmek için kolayca bir web sitesi oluşturabilirsiniz. WordPress bunu yapmak için en kolay platformlardan biri ve bunu ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Öncelikle, web sitenizi nerede barındıracağınıza(Hosting) karar vermelisiniz; daha sonra sitenizi oluşturmaya ve optimize etmeye başlayabilirsiniz. Bu sadece kendiniz için harika bir uygulama değil, aynı zamanda bilginizi geliştirmeniz ve kendinizi pazarlamanız için sürecin gerekli bir parçası.

Eğitiminize yardımcı olacak SEO araçları

Google, trafik modellerini analiz etmenize ve anahtar kelimeleri sıralamasına yardımcı olacak birçok erişilebilir araca ( Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ) sahip.

SEM Rush ve MOZ , SEO'yu güçlendirmenize yardımcı olacak en büyük ve en iyi araçlardan ikisi. Her iki site de son derece erişilebilir ve her tecrübeden SEO uzmanlarının daha iyi bir anlayış kazanması için bilgilendirici platformlar.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?, size büyük arama motorlarında sıralamanızı değiştirecek bir dizi bilgi verir. Bu ipuçları, sıralamanızı etkileyebilecek çeşitli faktörleri öğrenmeniz için harika bir inceleme ve başlangıç ​​noktası.

Google'da Nasıl İlk Sıraya Çıkılır?, muhtemelen başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir dizi SEO ipucunu bu yazıda bulabilirsiniz.

Freelance (Serbest) Çalışan SEO Uzmanları için Pazarlama İpuçları

Günümüzde herhangi bir serbest meslek sahibi olmak, fark edilmek için bugün yapımı ağır bir el pazarlamasına ihtiyaç duyuyor. İşte karşılığını artırmanın, otoritenizi artırmanın ve alan olduğunuz diğer kişilerle bağlantı kurmanın bazı yolları.

  • Potansiyel müşterilerinizin veya B2B ortağınızın okuyabileceği yayınlara konuk blogları oluşturmak ve sunmak
  • Yetkilendirmeler için sosyal medya platformlarını blogla birlikte kullanın
  • Meetup.com gibi tanışma gruplarına üye olun
  • Dijital pazarlamacılara yönelik Facebook grupları
  • Twitter ve Linkedin gibi siteleri aktif olarak kullanın

SEO Uzmanı

SEO Freelance (Serbest) Çalışanı Olarak İş Bulmak

Serbest (freelance) çalışan SEO uzmanı olmak biraz cesaret ve çok fazla çalışma ister. Google'da doğru anahtar kelimelerle bir arama yaptığınızda basit bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek zor değil.

Temel bir web sitesi oluşturduktan ve birkaç örnek iş yaptıktan sonra, iş bulmanız gerekir. Bugünlerde serbest çalışanlara ayrılmış çok sayıda Facebook grubu ve web sitesi var. Upwork gibi freelance çalışanlara yönelik web sitelerde pek çok başlangıç ​​işi bulabilirsiniz. Bu platformlar sürekli olarak çalışmak için ideal bir yer olmayabilir, ancak bir portföy oluşturmak için harika bir yer.

SEO’nun temellerini bir haftasonu araştırmasıyla öğrenebilirsiniz, oyunu gerçek anlamda kavramak için kendinize çevrimiçi kurslar, ağ ve gerçek hayattaki web sitelerinde pratik yapmak için biraz zaman ayırmak daha iyi bir fikir.