B2B SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Zahid Karakaya · 09 Şubat 2023

B2B SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Çoğu insan SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamını biliyor ve SEO Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara web sitenizi optimize etme çalışması olduğunu temel olarak anlamış durumda - SEO.

Bununla birlikte, B2B SEO ile ilgili, özellikle teknik özellikler ve amaç ile ilgili olarak hala birçok yanlış anlama var.

İlk olarak B2B SEO, arama motorunun algoritmasını kandırmak için gizli bir yöntem değil. Bunun yerine, sitenizin ve içeriğinizin Google'ın algoritmasıyla daha uyumlu olmasını sağlayan bir dizi optimizasyon çalışmasıdır. Kendi sözleriyle: "Misyonumuz, dünyadaki bilgileri düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir."

İçeriğiniz ve web siteniz kullanıcı için ne kadar kullanışlı ve erişilebilirse, sıralama o kadar yüksek olur, nokta. SEO, daha fazla kullanılabilirlik, alaka düzeyi ve erişilebilirlik elde etmek için hem site içi hem de site dışı bir dizi optimizasyondur.

Ayrıca, B2B SEO'nun nihai amacı 1 numaralı sıralama değil, sadece gerçek amaca yönelik bir araç oluşturmak: B2B web sitenize gelen organik trafiğin miktarını ve kalitesini artırmak.

Bu noktalar söylenirken, B2B SEO kavramını öğrenmek için anlamamız gereken üç terim var:

 • Organik trafik: Web sitenize ödeme yapmadığınız kaynaklardan gelen trafik. Google'dan ve diğer arama motorlarından gelen trafiğin büyük bir kısmı ücretli arama reklamlarından gelir.
 • Trafik miktarı: Web sitenize SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sonuçlarına tıklayarak ne kadar çok kişi gelirse o kadar iyidir.
 • Trafik kalitesi: Tüm trafik, işletmeniz için eşit ölçüde değerli değildir. Markanız / ürününüz / hizmetinizle gerçekten ilgilenen ziyaretçileri en yüksek dönüşüm şansı ile çekmek istersiniz. B2B için SEO, yalnızca daha fazla organik trafik (miktar) elde etmede etkili olmakla kalmaz, size daha uygun maliyetli bir potansiyel müşteri kaynağı sağlar. SEO aynı zamanda en yüksek dönüşüm (kalite) ile en alakalı, en değerli trafiği almanızı sağlar.

B2B SEO Gerçekte Nasıl Çalışır: Sıralama Sinyallerini Anlamak

Yukarıda B2B SEO'nun bir dizi optimizasyon kadar basit olduğundan bahsetmiştik. Peki, gerçekten optimize etmek için neye ihtiyacımız var?

Sitemizin içinde ve dışında SEO performansını diğerlerinden daha fazla etkileyecek bazı yönler var ve bunlara sıralama sinyalleri veya sıralama faktörleri diyoruz . Bugün Google'ın algoritması tarafından dikkate alınan 200'den fazla sıralama faktörü varken, bu optimizasyonları üç ana kategoriye ayırabiliriz:

 • Sayfa İçi Teknik Olmayan SEO. Temel olarak, anahtar kelime kullanımını optimize etme, meta açıklamalar, başlıkları ve başlıkları optimize etme, iyi bir kullanıcı deneyimi puanı elde etmek için uygun web sitesi tasarımı gibi içeriğinize uyguladığınız optimizasyonlara göz atın. Bu nedenle, sıklıkla "İçerik SEO’da kraldır" olarak da bilinir.

 • Sayfa İçi Teknik SEO. Sitenizin yüklenme hızını artırmak, mobil uyumlu tasarım, yapılandırılmış veri işaretleme, AMP, PWA, SSL, XML site haritasını iyileştirme vb. Gibi sitenizdeki teknik optimizasyonlar . Genellikle "teknik SEO" olarak adlandırılır

 • Sayfa Dışı SEO. Web sitenizin dışında, SEO sonuçlarınızı etkileyecek her şey. Sayfa dışı olarak kategorize edilebilecek birçok farklı sıralama faktörü olsa da, çoğu geri bağlantı miktarı ve kalitesi ile ilgili. Geri bağlantılar - web sitenize işaret eden bağlantılar - yalnızca B2B SEO için değil, genel dijital pazarlama sonuçları için çevrimiçi olarak sahip olabileceğiniz en değerli varlıktır.

Bu üçünün söylendiği gibi, B2B markaları için SEO uygulamasında yalnızca 4 önemli adım var:

 1. Uygun bir anahtar kelime araştırmasıyla insanların aradıklarını bulun

 2. Bu anahtar kelimeleri, aramanın kullanıcı niyetine göre hedeflemek için yüksek kaliteli, alakalı içerik geliştirin.

 3. Kullanıcıya en iyi deneyimi sağlamak ve mümkün olduğunca uzun süre tutmak amacıyla sitenizdeki teknik ve teknik olmayan yönleri optimize edin.

 4. İçeriğinizi tanıtın ve bu süreçte daha fazla geri bağlantı alın. Geri bağlantılarınızın kalitesinin nicelikten daha önemli olduğunu unutmayın. Buradaki anahtar, bunları tutarlı bir şekilde yapmak ve SERP sıralamasında yavaşça tırmanmak.

B2B SEO VS B2C SEO

Artık bir B2B SEO stratejisine ve temel konseptine sahip olmanın önemini anlamaya başladığımıza göre, B2B SEO'nun B2C muadiline kıyasla oldukça benzersiz olduğuna bakabiliriz.

Unutmayın, SEO aslında SERP aracılığıyla ideal kitlenize ulaşmakla alakalı. B2B ortamında bu, hedef şirketinizdeki profesyonellerin / ortakların arama motoru sonuçlarından işletmenizi bulmasını sağlama yöntemidir.

Örneğin, bulut tabanlı bir büyük veri analiz aracı satan bir B2B SaaS şirketi olduğunuzu varsayalım, o zaman B2B SEO kampanyalarınız için olası hedefler şunlar olabilir:

 • "Büyük veri analizi" arayan bir BT yöneticisi veya CTO

 • Diğer anahtar kelimelerin yanı sıra, "başlangıç ​​analitiği araçları" veya "yeni başlayanlar için büyük veri" arayan bir girişimci veya startup kurucusu

 • Veri bilimiyle ilgili anahtar kelimeler arayan bir veri analisti veya veri bilimcisi

Dolayısıyla, SEO'nun ana prensipleri aynı kalırken, B2B SEO'da B2C'ye kıyasla bekleyebileceğiniz birkaç avantajı daha var ve işte bunlardan bazıları:

1. Birden Fazla Yönetici ve Karar Vericiyi Hedefleme

B2B ürünleri ve hizmetleri genellikle - her zaman olmasa da - B2C ürünlerinden daha pahalı ve genel olarak uzun vadeli yatırımlar için tasarlanmıştır. Kuruluşlar bir satın alma işlemine karar vermeden önce daha fazla düşünmeye ve daha fazla karar vericiyi dahil etme eğilimindedir.

Bu farklı karar vericiler farklı rollerden (yöneticiler, personel, mali yöneticiler vb.) oluşabilir ve Google'ı farklı arama amaçlarıyla kullanırlar.

Dolayısıyla, SEO uygularken, bir B2B şirketi tüm bu farklı yöneticileri ve karar vericileri farklı amaçları göz önünde bulundurarak hedeflemelidir, örneğin:

 • Uygulayıcılar (yani pazarlama görevlisi), "Tıklama oranı nasıl artırılır" gibi daha uygulanabilir, taktik içerik gerektirebilir.

 • Yönetici ve yönetim rolleri, daha yüksek düzeyde stratejik içerik isteyebilir, örneğin, "Bir pazarlama planı nasıl geliştirilir?"

 • Finans rolleri ve üst düzey yöneticiler, "X araçlarının temel faydaları" gibi yatırımlarının nasıl gerekçelendirileceğini bildiren içerik isteyebilirler.

Bu nedenle, birkaç farklı alıcı personeli geliştirmeniz ve tüm bu farklı rolleri hedefleyebilecek bir içerik stratejisi oluşturmanız gerekecek. Bu rolleri ne kadar iyi tanımlayabilirseniz, B2B SEO stratejiniz o kadar etkili olur.

2. Daha Düşük Dönüşüm Oranı ve Daha Uzun Satış Döngüsü Bekleyin

B2B ürünlerinin doğasıdır: Bir tüketici ürünüyle ilgili bir anahtar kelimeye 10.000 kez Google'da arama yaptığında, bu kelimeye "iPhone" diyelim, B2B ile ilgili anahtar kelimelere kıyasla daha büyük bir olasılıkla iPhone satın alır, örneğin "pazarlama otomasyonu aracı".

Buna birçok farklı faktör neden olabilir, ancak yaygın olanları daha yüksek bir fiyat aralığı, daha fazla karar vericinin dahil olması (yukarıda anlatıldığı gibi) ve daha uzun bir satış döngüsüdür.

Bu B2B SEO stratejiniz için ne anlama gelir? Örneğin, içerik parçalarımızı doğrudan ziyaretçileri satın alan müşterilere dönüştürmek amacıyla geliştirmemeliyiz - ki bu imkansız olmasa da çok zor -, ancak kullanıcıyı daha genel bilgilerden özel ipuçlarına ve sizin hakkınızdaki eğitime kadar yavaş yavaş bilgilendirmeyi ve eğitmeyi hedeflemeliyiz. B2B satış hunisi zihniyetinde düşünün.

Bununla birlikte, nişinizde yararlanabileceğiniz bazı yüksek satın alma amacı aramaları olabileceğinden, dönüşüm amaçlı anahtar kelimeleri tamamen ihmal etmemiz gerekmez.

Ayrıca, sitenize B2B e-ticareti uyguluyorsanız, bundan faydalanabilecek anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.

3. Düşük Arama Hacimli Yüksek Değerli Anahtar Kelimeler

B2B ortamının B2C'den çok daha küçük olduğu sır değil. Örneğin, "deniz balıkçılığı çözümleri" nden daha fazla insan "eğlence amaçlı balıkçılık araçları" arayacaktır. Ve bu nedenle B2B işletmelerinin yüksek değerli, hiper hedefli ve çok düşük hacimli anahtar kelimelere odaklanmaları gerekir.

Dolayısıyla, B2C SEO'ya zaten aşina iseniz, bu gerçek sizi dengeden çıkarabilir. B2C SEO'da, anahtar kelimeleri ayda 10.000'den fazla veya hatta 100.000'den fazla aramayla hedeflemek yaygın bir durum. B2B SEO'da ayda sadece 10 arama yapan anahtar kelimeler bile son derece değerli olabilir.

Buradaki ortak (ve etkili) yaklaşım, birkaç anahtar kelimeyi tek bir içerikle ele alabileceğimiz bir konu altında gruplamaktır, böylece her ay daha fazla trafik getirecektir. Bununla birlikte, bu yaklaşımla bile, ayda yüzlerce organik görüntüleme zaten oldukça iyi.

Kısacası, miktar yerine trafiğinizin kalitesine odaklanın.

4. Uzmanlık ve Düşünce Liderliği Kurmanın Önemi

B2B sitesi ziyaretçilerinin ilk ziyaretlerinde dönüşüm gerçekleştirme olasılığı düşüktür. Örneğin, bir BT yöneticisi içeriğinize rastlayabilir ve artık markanızın farkında. Ürününüzle ilgileniyor, ancak şimdi üst düzey çalışanları ve finans ekibini ikna etmesi gerekiyor. Bu durumda markanızı bu arayıcının hafızasına yerleştirmek çok önemli.

B2B içerik pazarlamasında ve SEO'da içeriğimize uzun vadeli bir yaklaşımla yaklaşmalıyız. Bu yalnızca, insanlar ürününüzle ilgili anahtar kelimeleri aradığında sitenizin görünmesini sağlamakla ilgili değil, ancak ideal kitleniz sorular sorduğunda ve çalışmalarıyla ilgili bilgileri bulmaya çalıştığında, Google’da ve diğer her yerde varlığınızı sağlamakla ilgili.

Kısacası, B2B SEO hizmetlerinin hedeflerinden biri ve tartışmasız en önemlisi, markanızın nişinizde bir düşünce lideri olarak konumunu oluşturmak. Bu, endüstrinizin tüm olası köşelerini ve çatlaklarını kapsayan yüksek kaliteli, alakalı ve bilgilendirici içeriği sürekli olarak yayınlamak anlamına geliyor.

Kapsamlı B2B SEO Stratejisi Geliştirme

Yukarıda, B2B SEO stratejisi uygulamanın sadece dört önemli adımı olduğundan bahsetmiştik. Tekrarlamak gerekirse bunlar:

1. Uygun Anahtar Kelime Araştırması

B2B için SEO temel olarak içeriğimizi belirli anahtar kelimeler için sıralama yapmak üzere optimize etmekle ilgili olduğundan, hiçbir B2B SEO stratejisi uygun anahtar kelime araştırması olmadan çalışamaz.

Anahtar kelime araştırmamızı aşağıdaki ilkelere göre yürütmeliyiz:

 1. Anahtar kelime, hedef kitleniz için alakalı ve popüler olmalı. Bu, esas olarak aylık arama hacmi izlenerek ölçülür.
 2. Anahtar kelime, markanız ve ürün / hizmetlerinizle alakalı olmalı. Hedef kitleniz arasında popüler olan tüm anahtar kelimeler markanızla alakalı olmayabilir.
 3. Mevcut bütçenize ve zaman çizelgenize bağlı olarak, hedef anahtar kelime için rekabet yönetilebilir olmalı. Anahtar kelime / sorgu ne kadar popülerse rekabet o kadar ağır olur, bu nedenle doğru dengeyi bulmak çok önemli.

2. İçerik Geliştirme

B2B SEO içerik ile ilgilidir. SEO performansınız yalnızca içeriğinizin gücü kadar gidecek, tersi olmayacak. Yani, hiçbir optimizasyon miktarı zayıf, düşük kaliteli içeriğin SERP'de daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmaz, ancak diğer yandan, yüksek kaliteli ve alakalı içeriğin herhangi bir özel SEO optimizasyonu olmadan bile daha üst sıralarda yer alma şansı da mevcut.

SEO açısından bir içerik parçasının 'iyi' olup olmadığını nasıl belirleyebiliriz? İşin sırrı Google'ı ve diğer arama motorlarını memnun etmeye odaklanmak değil, bunun yerine içerikle hedef kitlemize nasıl değer sağlayabileceğimize alakalı.

B2B için içerik geliştirme kendi başına çok geniş bir konu olsa da, işte izlenecek en iyi uygulamalardan bazıları:

 1. Hedef anahtar kelimeniz için hızlı bir Google araması yapın ve ilk sayfadaki en yüksek sıralamalı sayfaları kontrol edin. Bunlar rakipleriniz ve sizin işiniz onlardan daha iyi içerik geliştirmek. Yapılarını, akışlarını, uzunluklarını analiz edin ve okunabilirliklerini kontrol edin ve hedef kitlenize odaklanırken daha iyi bir şey geliştirmeyi hedefleyin.
 2. İçeriğinizin net bir yapıya sahip olduğundan emin olun: giriş, zorluklar, çözümler, sonuçlar. Gönderilerinizin tanıtım amaçlı olmadığından emin olun.
 3. Hedef anahtar kelimelerinizi içeriğin tamamına doğal bir şekilde dahil edin. Yine, insan okuyucularınız için değerli bilgiler sunmaya odaklanın.
 4. Gönderideki maddeleri ve noktaları kanıtlamak için dış / giden bağlantıları ekleyin. Ayrıca, kendi içeriğinizi (dahili bağlantılar) bağlantılar ve sağlıklı bir iç bağlantı yapısı oluşturduğunuzdan emin olun.
 5. Okuyucularınızın ilgisini canlı tutmak için diğer medya türlerini (resimler, infografikler, grafikler, videolar) eklemeyi unutmayın. Bununların yanında, yüksek kaliteli, alakalı ve değerli içerik oluşturduktan sonra bile, aşağıda inceleyeceğimiz gibi, işiniz henüz bitmedi.

3. Yerinde Teknik Optimizasyonlar

B2B için SEO uygulamasında bir diğer önemli faktör, web sitenizin ve tüm sayfaların iyi performans göstermesini sağlamak, böylece kitleniz içeriğinizi en iyi deneyimle tüketebilir. Öte yandan, Google ve diğer arama motorlarının sitenizi dizine ekleyebildiğinden emin olun.

Teknik SEO oldukça derin bir konu olsa da, başlamak için teknik SEO kontrol listesi hakkındaki önceki yazıma göz atabilirsiniz, işte göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli alanlar:

 • Anahtar kelime araştırma aşamasında belirlenen hedef anahtar kelimeler için her sayfayı optimize edin. Odak anahtar kelimesini sayfanın başlığına / META açıklamasına ve içeriğin gövdesinin yanında URL'ye doğal olarak dahil ettiğinizden emin olun.

 • Sitenizin optimum yükleme hızına sahip olduğundan emin olun. Google'a göre, sayfa 3 saniyeden fazla yüklendiğinde kullanıcıların %50'sinden fazlası sitenizi terkeder . Öte yandan, hemen çıkma oranı artık bir B2B SEO sıralama faktörüdür.

 • Sitenizin mobil uyumlu / responsive olduğundan emin olun. Gittikçe daha fazla insanın web sitelerine yalnızca mobil cihazlarından eriştiğini unutmayın. Yine, siteniz mobil uyumlu değilse, hemen çıkma oranını artırabilir.

 • Web sitenizin HTTP yerine HTTPS (SSL sertifikası) kullandığından emin olun, HTTPS kullanmıyorsanız, Google sitenizi güvensiz olarak işaretleyebilir ve Chrome, sitenizi kullanıcılarından engelleyebilir.

 • Sitenizin Google tarafından düzgün bir şekilde dizine eklenebildiğinden emin olun ve mevcut tarama hatalarını düzeltin.

 • Google'ın sitenizdeki tüm farklı öğeleri anlayabilmesi için yapılandırılmış veri işaretlemeleri (schema.org) uygulayın.

Tekrarlamak gerekirse, B2B için teknik SEO'nun üç amacı olduğunu unutmayın:

 1. Hedef kitlenizin içeriğinizi rahatça tüketmesini ve web sitenizin işlevlerini kullanmasını sağlamak
 2. Hedef kitlenizi sitenizde olabildiğince uzun süre tutmak
 3. Arama motorlarının sitenizin içeriğini ve içindeki tüm farklı öğeleri doğru bir şekilde anlayabilmesini sağlamak

4. Hem Fazla Hem Kaliteli Bağlantı Kurma

Geri bağlantılar veya gelen bağlantılar, B2B SEO'da en önemli sıralama faktörü olmaya devam ediyor, ancak günümüzde, geri bağlantılarınızın kalitesinin, nicelikten daha önemli olmasa bile, aynı olduğunu bilmek önemli.

Dolayısıyla, artık bağlantı kurmamızda olabildiğince çok sayıda düşük kaliteli geri bağlantı almayı risk edemiyoruz, ancak nişimizle alakalı popüler sitelerden bu yüksek kaliteli geri bağlantıları almanın söylemekten daha zor olabileceğini biliyoruz.

Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Öncelikle ve en önemlisi, onlara içeriğinize link vermeleri için bir neden verin, buna bağlantı kancası diyoruz. Örneğin:

 • Tamamen benzersiz veriler veya bilgiler (istatistikler, araştırma raporları vb.)
 • Estetik açıdan hoşa giden varlıklar (infografikler, güzel fotoğraflar, iyi tasarlanmış resimler vb.)
 • Orijinal hikayelerle ilgilenmek
 • Başka hiçbir yerde bulunmayan bilgilendirici, eyleme geçirilebilir ipuçları

Yine, içeriğiniz anahtar olacak.

Bununla birlikte, içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, kimseye ulaşmazsa gerçekten bir değer getirmez. Bu nedenle, içeriğinizi tanıtmak, bağlantı kurma ve ayrıca içeriğinize daha fazla trafik oluşturmak çok önemli.

İçeriğinizi tanıtırken geri bağlantılarınızı oluşturmak için sosyal kanallar, konuk olduğunuz içerikler, sosyal yardım ve diğer araçlar gibi tüm olası pazarlama kanallarını kullanın.

B2B SEO stratejisinin uygulanmasında yalnızca dört temel alan var ve ilk başta karmaşık görünseler de, bunları uygulamak aslında bir kez başladığınızda oldukça basit. Bu nedenle, B2B SEO stratejimizi geliştirirken, işleri basit tutmak ve aşırı karmaşıklaştırmak yerine yalnızca önemli yönlere odaklanmak önemli.

B2B SEO stratejisi geliştirirken dikkat edilmesi gereken yalnızca üç önemli husus vardır.

1. Hedef Kitlemizin Niyet(leri)i

B2B SEO performansı, içeriğimizin ve anahtar kelimelerimizin ilgili hedef kitlemize ulaşması kadar iyidir.

Kesinlikle tüm olası anahtar kelimeler için sıralama yapabiliriz, ancak ideal hedef kitlemiz onları aramıyorsa, işimize herhangi bir değer katmaz. Yani burada iki şeye odaklanmalıyız:

 1. Hedef kitlemizi pazar araştırması, alıcı kişiliği geliştirme, en son analiz araçlarını kullanma vb. yöntemlerle anlamak. Hedef kitlemizin davranışını, sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve bunları nasıl ele alacağımızı bulmalıyız.
 2. Anahtar kelime araştırması. Büyük olasılıkla ücretli bir anahtar kelime analiz aracına (Ahrefs, SEMRush ve diğerleri arasında) ihtiyacınız olacak ve B2B anahtar kelime araştırmasının derin ve zahmetli bir süreç olabileceğini unutmayın.

B2B SEO kampanyanız için anahtar kelime bulmaya yönelik bazı yaygın yaklaşımlar şunlar:

 • Öncelikle ve en önemlisi, zaten sıraladığınız anahtar kelimeleri (varsa) kontrol edin ve değerli olup olmadıklarını vurgulayın.
 • Rakiplerinizin anahtar kelimelerini kontrol edin. Onları daha iyi içerikle yenebilirseniz, bunu yapın. Ayrıca, nişinizdeki yayınların anahtar kelimelerini kontrol edin.
 • Farklı anahtar kelimeleri amaca göre gruplayın. Tek bir içerikle birkaçını hedefleyebilirsiniz.
 • Rekabeti düşünün. Çoğu anahtar kelime araştırma aracı, "anahtar kelime zorluğu" ölçütü sağlayacaktır.
 • Alaka düzeyinin B2B ortamında arama hacminden daha önemli olduğunu unutmayın.

2. Bu Amaçlara Dayalı Değer Nasıl Sağlanır?

Artık arama yapan kişilerin ne istediğini bildiğimize göre, ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz?

Kısaca, içerik ve bilgi sağlamakla ilgili. Bir içerik takvimi geliştirin. B2B şirketleri için SEO'nun uzun vadeli bir oyun olduğunu ve hem miktar (ne sıklıkla yayınladığınız) hem de kalite (yüksek alaka düzeyini ve değeri korumak) açısından tutarlılığı korumanız gerektiğini unutmayın.

Hedeflediğiniz her anahtar kelime için iki farklı seçeneğiniz var:

 1. Rakiplerinizden önemli ölçüde daha iyi içerik oluşturun (en üst sıralarda yer alan sayfalar)
 2. Farklı bir yaklaşım benimseyin ve konuyu farklı bir açıdan ele alın. Kısacası farklı ol Ve işleri fazla karmaşık hale getirmeyin.

3. Arama Motorlarını Nasıl İkna Edebiliriz?

Bugün sahip olduğumuz en önemli sıralama sinyalleri için Search Engine Journal tarafından hazırlanan bu rehbere göz atmak isteyebilirsiniz . Ancak, sonuçta sadece iki şeye indirgenecek:

 1. Sitenizin Google ve diğer arama motorları tarafından ne kadar tanınabilir ve dizine eklenebilir olduğu (teknik faktör)
 2. Kaç site sizin sitenize bağlantı veriyor ve sitenize bağlanan alakalı siteler varsa (geri bağlantı kalitesi)

İlki esas olarak teknik optimizasyonla ilgili ve başlamak için bu teknik SEO kontrol listesine göz atmak isteyebilirsiniz.

Geri bağlantılar için, birçok farklı strateji olabilse de, en iyi yaklaşımın aslında bağlanmaya değer içeriğe sahip olmak olduğunu unutmayın. İçeriğiniz iyiyse ve doğru bir şekilde tanıtılırsa, er ya da geç B2B SEO kampanyanızı beslemek için bu değerli bağlantıları alırsınız.

Sonuç

B2B için SEO aslında oldukça basit. Bunu gerçekleştirmek, bağlılık ve uzun vadeli tutarlılık ve bazı durumlarda SEO uzmanı yardımını gerektirecek. Dikkate alınması gereken sadece üç şey olduğunu unutmayın: hedef kitlenizin ihtiyaçları, bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğiniz ve arama motorlarına nasıl hitap edebileceğiniz.