SEO Nedir?

Zahid Karakaya, 29 Haziran, 2020

◄ Blog Sayfasına Dön

SEO, “arama motoru optimizasyonu” nun kısaltmasıdır. Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılması olan, “SEO” terimi İngilizce kökenli bir kelime olup, arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilmiştir. Arama motorlarındaki "ücretsiz", "organik" veya "doğal" arama sonuçlarından trafik alma işlemidir.

SEO Nasıl Yapılır?

1-) Google'da yer alıyor musunuz?

Başlangıç olarak web sitenizin Google arama sonuçlarında olup olmadığını belirleyin. Bunu sitenizin ana sayfa URL'si'ni Google'da aratarak yapabilirsiniz site:websiteniz.com araması yapın. Web site sayfalarınızı sıralı bir şekilde görüyorsanız sonuç sayfalarında yer alıyorsunuz demektir. Örneğin, "site:zahidkarakaya.com" araması gibi.

SEO Nasıl Yapılır

Siteniz Google'da yer almıyorsa eğer Google milyarlarca sayfayı tarasa da bazı siteler gözünden kaçabiliyor. Eğer tarayıcılar bir siteyi atlıyor ve taramıyorsa, bunun nedeni çoğunlukla şunlardır:

 • İlgili site, web üzerindeki diğer sitelerle iyi bir şekilde bağlı olmaması.
 • Siteyi yeni kullanıma sundunuz ve Google'ın henüz bu siteyi taramak için zamanı olmadı.
 • Sitenin tasarımı ve içeriği Google tarafından etkili bir şekilde taranmasını zorlaştırıyor.
 • Google, sitenizi taramaya çalışırken bir hatayla karşılaştı.

2-)Sitemi Google'a nasıl taşırım?

Google'ın arama sonuçlarında yer almak ücretsiz ve kolaydır. Google, dizine eklenecek yeni siteleri aramak üzere web'i sürekli olarak tarar. Arama sonuçlarında listelenen sitelerin büyük çoğunluğu, eklenmek üzere manuel olarak gönderilmiş siteler değil, Google'ın web’i tararken bulup otomatik olarak eklediği sitelerdir.

Google Search Console, içeriğinizi Google'a göndermenize ve Google Arama'daki performansınızı takip etmenize yardımcı olacak araçlar sağlar. İsterseniz Search Console, Google'ın sitenizle ilgili karşılaştığı önemli sorunlara ilişkin uyarılar da gönderebilirsiniz.

SEO yaparken web sitenizle ilgili kendinize soracağınız bazı temel sorular şunlar:

 • Web sitem Google'da görünüyor mu?
 • Kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sunuyor muyum?
 • Yerel işletmem Google'da görünüyor mu?
 • İçeriğime tüm cihazlarda hızlı ve kolay bir şekilde erişiliyor mu?
 • Web sitem güvenli mi?

Nasıl başlayacağınızla ilgili yardım arıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazının devamında, sitenizi arama motorları için nasıl iyileştireceğinizle ilgili yol gösterici bilgileri konuya göre düzenlenmiş olarak anlatacağım.

3-)Google'ın içeriğinizi bulmasına yardımcı olun

Sitemap.xml

Sitenizi Google'a taşımanın ilk adımı, Google'ın sitenizi bulabildiğinden emin olmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu site haritası göndermektir. Site haritası, arama motorlarına sitenizdeki yeni veya değiştirilmiş sayfalar hakkında bilgi veren sitenizdeki bir dosyadır.

4-)Google'a hangi sayfaların taranmaması gerektiğini bildirin

Robots.txt

Önemli olmayan sayfalar için robots.txt dosyasını kullanarak istenmeyen taramayı engelleyin

"Robots.txt" dosyası, arama motorlarına sitenizin bölümlerine erişip erişemeyeceklerini ve dolayısıyla, buralarda tarama yapıp yapamayacaklarını bildirir. Bu dosyanın "robots.txt" olarak adlandırılması ve sitenizin kök dizinine yerleştirilmesi gerekir. Robots.txt tarafından engellenen sayfaların yine de taranması mümkündür. Bu yüzden, hassas sayfalar için daha güvenli bir yöntem kullanmanız gerekir.

Bunun dışında eğer sayfanın sadece Google'da görünmesini istemiyorsanız, noindex etiketini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, gerçek güvenlik için kullanıcı şifresi gerektirme gibi uygun yetkilendirme yöntemleri kullanmanız veya sayfayı tamamıyla sitenizden kaldırmanız gerekir.

Yapılmaması gerekenler:

 • Google'ın dahili arama sonucu sayfalarınızı taramasına izin vermeyin. Kullanıcılar, bir arama motoru sonucunu tıklayıp sitenizde bir başka arama sonucu sayfasına ulaşmaktan hoşlanmayacaktır.
 • Taranacak proxy hizmetlerinin sonucu olarak URL'lerin oluşturulmasına izin verme.

5-)Google'ın içeriğinizi anlamasına yardımcı olun

Google'ın sayfanızı bir kullanıcıyla aynı şekilde görmesini sağlayın

Googlebot bir sayfayı tararken sayfayı ortalama bir kullanıcıyla aynı şekilde görmeli. Oluşturma ve dizine ekleme işlemlerini en iyi şekilde yapması için Googlebot'un web sitenizde kullanılan JavaScript, CSS ve resim dosyalarına erişmesine her zaman izin vermelisiniz.

Web Site İçeriğinizi Optimize Etme

Arama Motoru Optimizasyonu

Benzersiz ve doğru sayfa başlıkları oluşturun

"title" etiketi hem kullanıcılara hem de arama motorlarına belirli bir sayfanın konusunu bildirir. "title" etiketi, HTML dokümanının "head!" bölümüne yerleştirilmelidir. Sitenizdeki her sayfa için benzersiz bir başlık oluşturmanız gerekir.

Arama sonuçlarında iyi başlıklar ve snippet'ler oluşturun

Dokümanınız bir arama sonuçları sayfasında görünüyorsa, başlık etiketinin içeriği sonuçların ilk satırında görünebilir.

Ana sayfanızın başlığında web sitenizin/işletmenizin adı listelenebilir ve işletmenizin fiziksel konumu veya ana faaliyet alanlarından ya da ürünlerinden birkaçı gibi diğer önemli bilgi kutucukları bulunabilir.

 • Sayfanızın içeriğini doğru açıklayın
 • Sayfa içeriğinin konusunu doğal ve etkili bir şekilde ileten bir başlık seçin. Özgün olmasına dikkat edin.
 • Sayfadaki içerikle ilgisi olmayan bir başlık seçmeyin.
 • "Başlıksız" veya "Yeni Sayfa 1" gibi varsayılan ya da belirsiz başlıklar kullanmayın.
 • Kısa ancak açıklayıcı başlıklar kullanın

Açıklama ("description") meta etiketini kullanın

Bir sayfanın açıklama meta etiketi, Google'a ve diğer arama motorlarına sayfanın neyle ilgili olduğuna dair bir özet sağlar. Bir sayfanın başlığı birkaç kelime veya bir kelime öbeği olabilir. Buna karşılık, sayfanın açıklama meta etiketi bir veya iki cümle, hatta kısa bir paragraf olabilir.

Kullanıcılar açıklama meta etiketinizi bir arama sonucunda snippet olarak gördüklerinde, onlara hem bilgi sunacak hem de ilgilerini çekecek bir açıklama yazın. Açıklama meta etiketinde metin uzunluğu için bir alt veya üst sınır olmamakla birlikte, Arama'da tam olarak gösterilecek yeterli uzunlukta olduğundan (kullanıcıların arama yapma biçimlerine ve yerlerine bağlı olarak farklı boyutlu snippet'ler görebileceklerini unutmayın) ve kullanıcıların, sayfanın kendilerine faydalı ve alakalı olup olmadığını belirlemeleri için ihtiyaç duyacakları tüm alakalı bilgileri içerdiğinden emin olmanızı önerilir.

Önemli metni vurgulamak için başlık etiketleri kullanın

Başlık etiketleri genellikle içindeki metni, sayfadaki normal metinden daha büyük yapar. Bu, kullanıcılara bu metnin önemli olduğuna dair verilen görsel bir ipucudur ve başlık metninin altındaki içerik türü hakkında bir şeyleri anlamalarına yardımcı olabilir. İçeriğiniz için hiyerarşik bir yapı oluşturmada kullanılan birden çok başlık boyutu, kullanıcıların dokümanınızda gezinmelerini kolaylaştırır.

İşletmenizle ilgili birçok bilgiyi vurgulayın:

 • Sattığınız ürünler
 • İşletme konumu
 • Ürünleriniz veya işletmenizle ilgili videolar
 • Çalışma saatleri
 • Etkinlik ilanları
 • Yemek tarifleri
 • Şirket logonuz ve daha birçok şey!

Kullanıcıların güvenini kazanacak şekilde davranın

Kullanıcılar güvenilir olduğunu düşünüyorlarsa sitenizi ziyaret ederken kendilerini rahat hissederler.

İyi bir üne sahip olan bir site güvenilirdir. Belirli bir alandaki uzmanlığınız ve güvenilirliğinizle itibar kazanın. Sitenizi kimin yayınladığı, içeriği kimin hazırladığı ve sitenizin hedefleri hakkında bilgi verin. Alışveriş sitelerinin ve diğer finansal işlem web sitelerinin, kullanıcıların sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için açık ve tatmin edici müşteri hizmetleri bilgileri sunmaları gerekir. Haber siteleri, içerikten kimin sorumlu olduğu hakkında net bilgiler sağlamalıdır.

Uygun teknolojilerin kullanılması da önemlidir. Bir alışveriş sitesinin ödeme sayfası güvenli bir bağlantıya sahip değilse kullanıcılar o siteye güvenemezler.

Uzmanlık ve yetkinlik alanını netleştirin

Bir sitenin uzmanlığı ve yetkinliği onun kalitesini artırır. Sitenizdeki içeriğin, konuda uzman kişiler tarafından oluşturulduğundan veya düzenlendiğinden emin olun. Örneğin, uzman veya deneyimli kaynaklar sağlamak, kullanıcıların makalelerin uzmanlığını anlamalarına yardımcı olabilir. Bilimsel konularla ilgili sayfalarda, sağlam temelli fikir birliği söz konusuysa bunun temsil edilmesi önerilir.

Konunuzla ilgili uygun miktarda içerik sağlayın

Yüksek kaliteli içerik oluşturmak için şunlardan en az birinden önemli ölçüde bulunması gerekir: zaman, çaba, uzmanlık ve yetenek/beceri. İçerik doğru bilgiler vermeli, açık bir şekilde yazılmalı ve kapsamlı olmalıdır. Bu yüzden, mesela sayfanızı yemek tarifi olarak tanımlıyorsanız, sadece malzeme listesi ya da yemekle ilgili basit bir açıklama sunmak yerine uygulanması kolay, eksiksiz bir yemek tarifi verin.

Site içi Bağlantıları akıllıca kullanın

Bağlantı metni, bir bağlantı içindeki görünen metindir. Bu metin, kullanıcılara ve Google'a bağlantı verdiğiniz sayfayla ilgili bir şeyler bildirir. Sayfanızdaki bağlantılar dahili (sitenizdeki diğer sayfaları işaret ediyor) veya harici (diğer sitelerdeki içeriğe yönlendiriyor) olabilir. Her iki durumda da, bağlantı metniniz ne kadar iyi olursa kullanıcıların bağlantı verdiğini sayfaya gitmesi ve Google'ın o sayfanın neyle ilgili olduğunu anlaması o kadar kolay olur.

Resimlerinizi optimize etme

Resimler için açıklayıcı bir dosya adı ve alt özelliği açıklaması sağlayın. Bir resim herhangi bir nedenle gösterilemediğinde "alt" özelliği, ilgili resim için alternatif metin belirtmenize olanak tanır. Kısa ancak açıklayıcı dosya adları ve alt metinleri kullanın

Sitenizi mobil uyumlu yapma

Dünya mobile geçti. Çoğu kişi, bir mobil cihaz kullanarak Google'da arama yapıyor. Bir sayfanın masaüstü sürümünün mobil bir cihazdan görüntülenmesi ve kullanılması zor olabilir. Sonuç olarak, mobil kullanıma hazır bir sitenizin olması çevrimiçi varlığınız için kritik öneme sahiptir. Aslında, 2016'nın sonlarından itibaren Google sıralama, yapısal verileri ayrıştırma ve snippet'ler oluşturma için öncelikli olarak site içeriğinin mobil sürümünü kullanma denemelerine başladı.

Web sitenizi tanıtma

Kullanıcılar içeriğinizi arama veya diğer yollarla keşfedip bağlantı verdikçe sitenize verilen bağlantıların çoğu kademeli olarak artar; bununla birlikte, Google, içeriğinize verdiğiniz yoğun emeği başkalarının da bilmesini istemenizi anlamaktadır. Yeni içeriğinizi etkili bir şekilde tanıtmak, aynı konuyla ilgilenen kullanıcılar tarafından daha hızlı keşfedilmesini sağlar. Bu dokümanda ele alınan çoğu noktada olduğu gibi, bu önerilerin uygulanmasında aşırıya kaçılması gerçekte sitenizin itibarına zarar da verebilir.

Arama performansınızı analiz etme

Search Console'u kullanmanız sitenizin ayrıcalıklı bir şekilde işlem görmesine yardımcı olmaz; ancak, giderildiklerinde sitenizin arama sonuçlarında daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilecek sorunları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Bu hizmet ile web yöneticileri şunları yapabilir:

 • Googlebot'un bir sitede tarama sorunları yaşadığı bölümleri görme
 • Site haritalarını test etme ve gönderme
 • Robots.txt dosyalarını analiz etme veya oluşturma
 • Googlebot'un önceden taradığı URL'leri kaldırma
 • Tercih ettiğiniz alanı belirtme
 • Başlık ve açıklama meta etiketleriyle ilgili sorunları tanımlama
 • Bir siteye ulaşmak için en fazla kullanılan aramaları anlama
 • Googlebot'un sayfaları nasıl gördüğüne göz atma
 • Kalite yönergeleri ihlalleri ile ilgili bildirimler alma ve sitenin yeniden değerlendirilmesi için istekte bulunma

SEO Uzmanı Kimdir?

Web sitelerinin ziyaretçi sayılarını arttırmak, arama motorları sonuçlarında web sitelerinin üst sıralarda çıkması ve görünür hale gelmesini sağlayan teknik ve stratejik uygulamalar yapan kişiye ise SEO uzmanı denir

SEO uzmanları araştırma ruhuna sahip kişilerdir. Bilgisayar esaslı bilimleri uzman düzeyde bilen, güncel çalışmaları takip edebilen, web programlama sürecini titizlikle sürdürme yeteneğine sahip olan kişilerdir. SEO uzmanları sadece mühendis, programcı gibi üst düzey kimliklere sahip olmaları gerekmez her ne olursa olsun SEO uzmanlarında esasen bulunması gereken kriter yetenek ve ilgidir.

Güncel bilgileri yakından takip edebilmeleri ve güncel alt yapılara hakim olmalarının arkasındaki sır yabancı dilden geçmektedir. SEO uzmanlarının yabancı literatür taramaları adına güçlü ingilizce hakimiyetleri bulunmalıdır.

SEO uzmanı, başta Google Search Console olmak üzere Google, Yandex uygulamalarının pek çoğuna hakim olmalı ve site içerisinde bulunan mevcut hata ve kusurları tespit edip çözüm sürecini kıvrak zekaları ve analitik düşünce sistemleriyle nihayete kavuşturan optimizasyon stratejileri hazırlayan sitelerin eksiksiz yürütülmesini sağlayan kişilerdir.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO ("arama motoru optimizasyonu") uzmanı, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü iyileştirmek için eğitim almış bir kişidir. Bu başlıkta belirtilenleri uygulayarak, optimize edilmiş bir siteye giden yolda ilerlemeniz için yeterince bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca, sayfalarınızı denetlemenize yardımcı olabilecek bir SEO profesyoneliyle çalışma seçeneğini de değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Bir SEO ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır. Bir SEO ile çalışmanın sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuz bir SEO'nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olun. Pek çok SEO ile diğer ajans ve danışmanlar, web sitesi sahipleri için aşağıdakiler gibi yararlı hizmetler sunmaktadır:

 • Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme
 • Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
 • İçerik geliştirme
 • Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi
 • Anahtar kelime araması
 • SEO eğitimi
 • Belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlık

SEO araştırmanıza başlamadan önce tüketici olarak bilgi sahibi olmanız ve arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız çok faydalı olur.

Bir SEO Uzmanı ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. SEO ile çalışmaya başlamak için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir siteyi devreye sokmayı düşündüğünüz zamandır. Bu şekilde SEO'nuz ve siz, daha en başından sitenizin, arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte iyi bir SEO, mevcut bir siteyi de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu yazı aşağıdaki URL referans alınarak yazılmıştır:

 1. https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr